środa, 24 kwietnia, 2024

Audyt w jednostce nadzorowanej

Home Forum Sektory Samorządy Audyt w jednostce nadzorowanej

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Autor
    Wpisy
  • #16579
    upsssa
    Uczestnik

    Witam i bardzo proszę o podpowiedź
    Jednostka samorządu terytorialnego (Gmina) prowadzi audyt wewnętrzny. Audytor zatrudniony w Urzędzie prowadzi również audyt w jednostkach organizacyjnych Gminy. Czy w przypadku, gdy jedna z tych jednostek (jednostka budżetowa) przekroczy kwotę progową, musi zatrudniać audytora czy można skorzystać z zapisów art. 51, ust. 12 ustawy o finansach publicznych który mówi, że „w jednostkach sektora finansów publicznych audyt wewnętrzny może prowadzić audytor wewnętrzny zatrudniony w jednostce nadrzędnej lub nadzorującej”?? Jak to wygląda w Waszych jednostkach?

    #16582
    kules
    Uczestnik

    musi zatrudnić swojego, ale nowa ustawa, jeśli wejdzie to zmieni ten stan, bo tam jak mi się zdaje jednostki organizacyjne nie będą miały obowiązku prowadzenia audytu bo nie są wymienione – tzn. teraz piszą o obowiązku dla „jednostek podsektora samorządowego”, więc wchodzą też jednostki organizacyjne samorządu, a w nowej ustawie piszą już o „jednostkach samorządu terytorialnego” a takimi wg. mnie jest gmina, powiat, województwo. Jeśli się mylę to mnie poprawcie, bo u mnie też będą dwa takie przypadki przekroczenia w przyszłym roku progu przez jednostki organizacyjne

    #16583
    kaka73
    Uczestnik

    Wg mnie w obecnym stanie musi, to obowiązek kierownika tamtej jednostki. Druga sprawa to uważam, że ta jednostka jest Wam podległa a nie nadzorowana – nadzorowana to wg mnie jest np w powiecie straż, PINB itp.

    #16584
    anetka
    Uczestnik

    należy tutaj dodać, że obecnie ustawa nie przewiduje żadnych kar za niezatrunianie audytora w jednostce do tego zobligowanej ❗

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.