czwartek, 28 marca, 2024

audyt w spółce komunalnej

Home Forum Sektory Samorządy audyt w spółce komunalnej

Oglądasz 14 wpisów - 1 z 14 (wszystkich: 14)
  • Autor
    Wpisy
  • #17595
    anka77
    Uczestnik

    kto zleca audyt zewnetrzny w spółce komunalnej ze 100% udziałem gminy – Miasto czy rada nadzorcza. A kto za to płaci – czy może urząd miasta?

    #17596
    zosia
    Uczestnik

    Kiedyś też miałem taki dylemat.
    Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
    Może i miasto / gmina – bo jest właścielem spółki; może i rada nadzorcza – bo za podmiot odpowiada / odpowiada za jego wyniki finansowe.
    Jesli chodzi o odpłatność – to powinna zapłacić spółka ( usługa na rzecz tego podmiotu) – a z audytorem np. umowa zlecenie

    #17597
    wk
    Uczestnik

    Wydaje mi się, że w spółce nie prowadzi się audytu wewnętrznego w rozumieniu ufp. Spółka nie jest przecież jsfp.

    #17598
    wk
    Uczestnik

    Przepraszam – źle przeczytałem („z” pomyliłem z „w”). A zasugerowałem się swoimi doświadczeniami – oto miałem kiedyś polecenie przeprowadzenia aw w takiej spółce…

    #17599
    mama0454
    Uczestnik

    Jeżeli spółka komunalna jest spółką prawa handlowego to nie obowiązują jej przepisy uofp, więc i audytu, o którym mowa w tych przepisach tam się nie prowadzi.

    #17609
    123456
    Uczestnik

    W Spólce Prawa Handlowego wskazane jest prowadzenie corocznie badania bilansu przez biegłego rewidenta. Jeśli zgodnie z ustawą o rach. Spółka jest zwolniona z takiego obowiązku , to nic nie stoi na przeszkodzie , aby organ kontrolny – Rada Nadzorcza zaleciła Zarządowi zalecenie przeprowadzenia takiego badania. Inną kwestią jest fakt , jeżeli ta spółka jest 100% spółką samorządu lokalnego , a samorząd ma swoje mechanizmy kontrolne w postaci komórki kontroli , czy audytu , to nic nie stoi na przeszkodzie , aby taki audyt zlecić . Oczywiście poza planem i dalej odpowiednio ten fakt argumentować w sprawozdawczości z AW. Bowiem spółka komunalna z 100% udziałem np. gminy działa na rzecz tej gminy i społeczności lokalnej , i brak przeciwskazań do zarządzania kontroli w takiej spółce.

    #17610
    123456
    Uczestnik

    Jeżeli chodzi o zapłatę to jeżeli Rada Nadzorcza zaleciłą Zarządowi do wykonania , to oczywiście płaci Spółka . Natomiast jeśli Władze Gminy zalecają swoim służbom kontrolnym to oczywiście w ramach ich obowiązków służbowyych.

    #17616
    alice
    Uczestnik

    Wydaje mi się, że kierownik j.s.t nie mógłby mi zlecić przeprowadzenia audytu wewnętrznego w spółce (ze 100% udziałem j.s.t). Nie wiem jak w innych jednostkach, ale w mojej – Regulamin audytu okresla jednostki organizacyjne, w których przeprowadza się audyt. Zgodnie ze Statutem spółka nie jest zaliczona do jednostek organizacyjnych. Więc stała bym na stanowisku, że jest to łamanie Regulaminu. Spółka ma swój organ kontrolny w postaci Rady Nadzorczej i jeżeli byliby zainteresowani audytem to sugerowałabym audyt, ale zewnętrzny. To tylko moja subiektywna opinia. Pozdrawiam

    #17617
    las
    Uczestnik

    Uważam jak Alice. rada nadzorcza decyduje jak zbadać taką spółkę, ale napewno nie audytem wewnętrznym. 😀

    #17618
    malgwaw
    Uczestnik

    Zgadzam się z Alice

    #17623
    wojak
    Uczestnik

    Ustawa o fin. publ. art.4 pkt 1 ppkt 12) wyłącza spółki prawa handlowego ze sfery jsfp (spółka komunalna jest taką spółką i nie ma znaczenia ilość udziałów). Audyt wewnętrzny wg uofp prowadzi się w jednostkach sektora fin.publ., stąd wniosek – nie prowadzi się audytu wewnętrznego w rozumieniu uofp w spółkach komunalnych. Jedynym organem uprawnionym do „dyrygowania” zarządem s-ki jest jej RN w granicach określonych w statucie s-ki.
    Oczywiście jest wielu „działączy” i „urzędasów”, którzy zawsze mają ochotę ingerować w niezależne podmioty, ale nie tędy droga!

    #17624
    terka
    Uczestnik

    😀
    Czy ktoś jeszcze pamięta, o co pytała anka77 w pierwszym poście?
    O audyt zewnętrzny. Nie wewnętrzny.
    Więc nie kumam dalszego ciągu dyskusji 😯

    #17625
    las
    Uczestnik

    Dyskusja zamknięta. Brawo terka. 😛 Chyba że pociągniemy inny wątek 😀

    #17627
    terka
    Uczestnik

    😳

    Pozdrawiam 🙂

Oglądasz 14 wpisów - 1 z 14 (wszystkich: 14)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.