piątek, 3 lutego, 2023

audyt w spółce komunalnej

Home Forum Sektory Samorządy audyt w spółce komunalnej

Oglądasz 14 wpisów - 1 z 14 (wszystkich: 14)
 • Autor
  Wpisy
 • #17595
  anka77
  Uczestnik

  kto zleca audyt zewnetrzny w spółce komunalnej ze 100% udziałem gminy – Miasto czy rada nadzorcza. A kto za to płaci – czy może urząd miasta?

  #17596
  zosia
  Uczestnik

  Kiedyś też miałem taki dylemat.
  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
  Może i miasto / gmina – bo jest właścielem spółki; może i rada nadzorcza – bo za podmiot odpowiada / odpowiada za jego wyniki finansowe.
  Jesli chodzi o odpłatność – to powinna zapłacić spółka ( usługa na rzecz tego podmiotu) – a z audytorem np. umowa zlecenie

  #17597
  wk
  Uczestnik

  Wydaje mi się, że w spółce nie prowadzi się audytu wewnętrznego w rozumieniu ufp. Spółka nie jest przecież jsfp.

  #17598
  wk
  Uczestnik

  Przepraszam – źle przeczytałem („z” pomyliłem z „w”). A zasugerowałem się swoimi doświadczeniami – oto miałem kiedyś polecenie przeprowadzenia aw w takiej spółce…

  #17599
  mama0454
  Uczestnik

  Jeżeli spółka komunalna jest spółką prawa handlowego to nie obowiązują jej przepisy uofp, więc i audytu, o którym mowa w tych przepisach tam się nie prowadzi.

  #17609
  123456
  Uczestnik

  W Spólce Prawa Handlowego wskazane jest prowadzenie corocznie badania bilansu przez biegłego rewidenta. Jeśli zgodnie z ustawą o rach. Spółka jest zwolniona z takiego obowiązku , to nic nie stoi na przeszkodzie , aby organ kontrolny – Rada Nadzorcza zaleciła Zarządowi zalecenie przeprowadzenia takiego badania. Inną kwestią jest fakt , jeżeli ta spółka jest 100% spółką samorządu lokalnego , a samorząd ma swoje mechanizmy kontrolne w postaci komórki kontroli , czy audytu , to nic nie stoi na przeszkodzie , aby taki audyt zlecić . Oczywiście poza planem i dalej odpowiednio ten fakt argumentować w sprawozdawczości z AW. Bowiem spółka komunalna z 100% udziałem np. gminy działa na rzecz tej gminy i społeczności lokalnej , i brak przeciwskazań do zarządzania kontroli w takiej spółce.

  #17610
  123456
  Uczestnik

  Jeżeli chodzi o zapłatę to jeżeli Rada Nadzorcza zaleciłą Zarządowi do wykonania , to oczywiście płaci Spółka . Natomiast jeśli Władze Gminy zalecają swoim służbom kontrolnym to oczywiście w ramach ich obowiązków służbowyych.

  #17616
  alice
  Uczestnik

  Wydaje mi się, że kierownik j.s.t nie mógłby mi zlecić przeprowadzenia audytu wewnętrznego w spółce (ze 100% udziałem j.s.t). Nie wiem jak w innych jednostkach, ale w mojej – Regulamin audytu okresla jednostki organizacyjne, w których przeprowadza się audyt. Zgodnie ze Statutem spółka nie jest zaliczona do jednostek organizacyjnych. Więc stała bym na stanowisku, że jest to łamanie Regulaminu. Spółka ma swój organ kontrolny w postaci Rady Nadzorczej i jeżeli byliby zainteresowani audytem to sugerowałabym audyt, ale zewnętrzny. To tylko moja subiektywna opinia. Pozdrawiam

  #17617
  las
  Uczestnik

  Uważam jak Alice. rada nadzorcza decyduje jak zbadać taką spółkę, ale napewno nie audytem wewnętrznym. 😀

  #17618
  malgwaw
  Uczestnik

  Zgadzam się z Alice

  #17623
  wojak
  Uczestnik

  Ustawa o fin. publ. art.4 pkt 1 ppkt 12) wyłącza spółki prawa handlowego ze sfery jsfp (spółka komunalna jest taką spółką i nie ma znaczenia ilość udziałów). Audyt wewnętrzny wg uofp prowadzi się w jednostkach sektora fin.publ., stąd wniosek – nie prowadzi się audytu wewnętrznego w rozumieniu uofp w spółkach komunalnych. Jedynym organem uprawnionym do „dyrygowania” zarządem s-ki jest jej RN w granicach określonych w statucie s-ki.
  Oczywiście jest wielu „działączy” i „urzędasów”, którzy zawsze mają ochotę ingerować w niezależne podmioty, ale nie tędy droga!

  #17624
  terka
  Uczestnik

  😀
  Czy ktoś jeszcze pamięta, o co pytała anka77 w pierwszym poście?
  O audyt zewnętrzny. Nie wewnętrzny.
  Więc nie kumam dalszego ciągu dyskusji 😯

  #17625
  las
  Uczestnik

  Dyskusja zamknięta. Brawo terka. 😛 Chyba że pociągniemy inny wątek 😀

  #17627
  terka
  Uczestnik

  😳

  Pozdrawiam 🙂

Oglądasz 14 wpisów - 1 z 14 (wszystkich: 14)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.