poniedziałek, 30 listopada, 2020

audyt wew. w spółce gminnej

Home Forum Sektory Samorządy audyt wew. w spółce gminnej

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Autor
    Wpisy
  • #21696
    kules
    Uczestnik

    Mam propozycję żeby zrobić audyt wew. poza planem w jednej z naszych spółek. No i tak się zastanawiam nad formalnymi możliwościami przeprowadzenia takiego audytu przez audytora z urzędu. Co o tym myślicie – można czy nie?
    Czytałem stare posty z forum i ogólnie też przychylałem się do tezy, że audytor sprawdzić może tylko działania urzędu w zakresie nadzoru nad spółką, a jak rada nadzorcza chce to sobie audyt zewnętrzny może zlecić. Tym bardziej, że w regulaminie mam tylko urząd i jednostki organizacyjne w swoim zakresie – bez spółek. No i te spółki nie podpadają pod uofp.

    Ale ostatnio znalazłem art. 212 Kodeksu Sp. Handlowych, gdzie wskazano, że „Prawo kontroli służy każdemu wspólnikowi. W tym celu wspólnik lub wspólnik z upoważnioną przez siebie osobą może w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać bilans dla swego użytku lub żądać wyjaśnień od zarządu.”

    niby kontrola to nie audyt, ale może jest to jakaś podstawa? A jeśli tak, tak jaka forma audytu, bo przecież zrobienie zadania zapewniającego z całą tą formalną otoczką wynikającą z uofp nie bardzo by pasowało. Może doradztwo?

    #21697
    pietryka
    Uczestnik

    Ja ostatni robilem coś podobnego tj. nie audyt wewnetrzny ale kontrolę w jednostce /nie byla to spółka prawa handlowego, ale…/ jako pracownik urzędu – przedstawiciel szefa. W roku 2010 postanowieniem szefa wprowadzono zasady i tryb przeprowadzania kontroli przez… szefa. Jako podstawę przyjęto art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Kontrolę przeprowadziłem zgodnie z procedurami tej instrukcji, czyli nie jako audytor /bo tego się chyba nie da tu zastosować/.
    Sorry muszę dzisiaj skończyć.

    #21698
    olka2008
    Uczestnik

    [QUOTE BY= kules]

    Ale ostatnio znalazłem art. 212 Kodeksu Sp. Handlowych, gdzie wskazano, że „Prawo kontroli służy każdemu wspólnikowi. W tym celu wspólnik lub wspólnik z upoważnioną przez siebie osobą może w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać bilans dla swego użytku lub żądać wyjaśnień od zarządu.”

    [/QUOTE]
    kodeks dopuszcza (w spółkach z o.o.), ale trzeba sprawdzić w umowie spółki czy indywidualna kontrola wspólników nie została wyłączona, bo wtedy kontrole prowadzi komisja rewizyjna lub rada nadzorcza

    #21699
    123456
    Uczestnik

    Proponuję zrobić to jako zadanie doradcze , w upoważnieniu do zadania doradczego audytowego nawiązać do art. 212 ksh. Działania ukierunkować raczej jako kontrolne , procedury audytowe będą dość pracochłonne i czasochłonne. Kierownik jednostki ma prawo swojego pracownika/audytora delegować do różnch zadań w tym tych związanych z kontrola obszarów tzw. zagrożonych . Więć raczej nie ma co sie irytować , a raczej zrobić tak by wszyscy byli zadowoleni. Taka jest moja rada . Ze swoich czynności zrobić informację dla szefa i wszystko.

    #21701
    kules
    Uczestnik

    ciekaw jestem tylko jak wyglądało będzie prowadzenie czynności moich w spółce bo art.212 wskazuje że kwity może oglądać wspólnik lub wspólnik z upoważnioną osobą, czyli sama upoważniona osoba nie może, musiałbym za każdym razem iść tam z szefem.
    Dla mnie zrobienie zadania w spółce nie jest problemem, wolę robić coś na co jest zapotrzebowanie szefa, ale nie chcę robić czegoś bez podstawy prawnej, żeby potem nikt mi nie zarzucał, że działam nielegalnie i dlatego założyłem ten wątek.

    #21702
    pietryka
    Uczestnik

    Kules – prawidłowo myślisz ale nie do końca prawidłowo interpretujesz. Rzeczywiście do spółki prawa handlowego wejście i przeprowadzenie kontroli umożliwia Ci art. 212 ksh. Natomiast w tym celu nie musisz „ciągać” za każdym razem swojego szefa, ponieważ on jako szef gminy /miejskiej, wiejskiej, dzielnicowej/ czyli Wójt /jako organ, a także prezydent czy burmistrz/ a nie z imienia i nazwiska, zgodnie z art. 33 ustawy o samorządzie gminnym ust. 3 jest kierownikiem urzędu. 💡
    To właśnie w jego imieniu wykonujesz kontrolę /jeżeli podpisze Ci odpowiednio zredagowane upoważnienie/. Nie potrzeba Ci do tego żadnych innych przepisów jak te wymienione.
    Natomiast mam bardzo sporo wątpliwości co do tego, że może to być audyt wewnętrzny i procedury audytowe /nawet jako zadanie doradcze/. W tym przypadku nie będziesz działał jako audytor ale jako pracownik urzędu, musisz więc stosować inne procedury. Nie powinno być problemu bo chcesz robić „zadanie poza planem”.
    Natomiast pozostaje problem jak się pod protokółem z kontroli podpisać /bo ma być protokół a nie sprawozdanie/. Na pewno nie możesz użyć pieczątki audytor wewnętrzny ale może np. kontrolujący. Niemniej jednak w protokole moim zdaniem można napisać: kontrolę przeprowadził „kules” zatrudniony na stanowisku audytora wewnętrznego w … 😆
    I moim zdaniem żadnych innych przepisów do kontroli ksiąg w spółce, w której urząd ma swoje udziały nie potrzeba. Ale swoją drogą jestem ciekawy Waszego zdania. 😉

    #21704
    pietryka
    Uczestnik

    Drobne wyjaśnienie: to nie wójt jest wspólnikiem w spółce gminnej lecz gmina.

    #21709
    kules
    Uczestnik

    Przedwczoraj wysłałem zapytanie w tej sprawie do DAMF no i dziś rano odebrałem maila z odpowiedzią – mile zaskakująca szybkość działania DA :-).

    Ogólnie odpowiedź jest taka, że:
    uofp nie przewiduje możliwości objęcia audytem wew. spółek, bo nie są one jednostkami sektora finansów publ. Czynności jakie wykonałbym w takiej spółce na zlecenie kierownika wg. MF nie będą działaniami audytu wew.: ani zadaniami zapewniającymi, ani czynnościami doradczymi.

    Dzięki za pomoc, zdanie MF jest takie jak pietryki.
    A więc nie mogę tam iść jako audytor, chyba że jako pracownik urzędu oddelegowany do innej pracy. Ale w takim przypadku to niech kontroler wew. idzie.

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.