środa, 24 kwietnia, 2024

Audyt zewnetrzny w NIK, a NIK na audycie wewnętrznym

Home Forum Sektory Samorządy Audyt zewnetrzny w NIK, a NIK na audycie wewnętrznym

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #17025
    betix
    Uczestnik

    Gazeta Prawna z dnia 21 stycznia br. w artykule zatytułowanym „Audyt co trzy lata” informuje m.in. o rządowym projekcie zmian w NIK i objęcie zakresem kontroli NIK, audytu wewnetrznego. Ponadto proponuje się także obowiązek przeprowadzania w NIK co 3 lata audytu zewnętrznego.

    #17028
    romb
    Uczestnik

    Przeczytałem ten post z zainteresowaniem ale niestety nie udało mi sie dotrzec do przywowywanego artykułu w podanym numerze gazety prawnej . Może jakieś dokładniejsze informacje.

    #17029
    mk7
    Uczestnik

    jest na str.12 (żółtej) na dole po prawej stronie

    #17031
    Anonim
    Nieaktywny

    Streszczenie artykułu znajduje się w naszym serwisie [ klik ]

    Zapraszam

    #17035
    romb
    Uczestnik

    Dzięki serdeczne za wskazówki. Wertowałem to w pospiechu, a jeszcze na dodatek jak widać i ze wzrokiem mam kłopoty.
    Jeszcze raz dziękuje i życzę miłego weekendu.

    #17053
    Anonim
    Nieaktywny

    Witam
    I co sądzicie po lekturze projektu na temat kontrolowania przez NIK audytu wewnętrznego, bo ja mam trochę mieszane uczucia 😕 ?

    #17057
    adela
    Uczestnik

    Z jednej strony dobrze. W wielu jednostkach, które są zobowiązane do prowadzenia audytu wewnętrznego, nie zatrudnia sie audytorów, lub zatrudnia na ułamkowe części etatów, co w przypadku zwłaszcza samorządów jest paranoją. Kierownicy jednostyek nic sobie z tego nie robią. Może działania NIK ich chociaż częściowo zmobikizują

    #17059
    Anonim
    Nieaktywny

    Witam
    Po części się zgadzam, ale z tego co się orientuję to obszar zatrudnienia audytora w jednostce, która jest do tego zobowiązana, był sprawdzany zawsze przy okazji kontroli NIK. U nas zwykle udostępniamy nawet sprawozdania czy plany audytu wewnętrznego inspektorom NIKu. Wydaje mi się, że zmiany mają generalnie na celu kontrolę audytora wewnętrznego tj. w jaki sposób on wykonuje zadania i czy działa zgodnie z przepisami branżowymi tj. ustawą, rozporządzeniem i standardami.
    Pozdr.

    #17061
    ela
    Uczestnik

    witam
    jak zwykle są plusy i minusy nowelizacji przepisów,
    w niektórych jednostkach są komórki kontroli wewnętrznej, czy one też będą kontrolowane przez NIK (a może już są tylko nie wiem)?
    pozdrawiam

    #17062
    betix
    Uczestnik

    Moim zdaniem, samorządowe komórki audytu wewnętrznego powinny zostać objęte oceną i weryfikacją, które przeprowadza Ministerstwo Finansów. W ramach takiej oceny audytorzy mogliby wyjaśniać wątpliwości i korzystać z najlepszych praktyk. Żadne szkolenie nie zastąpi indywidualnych konsultacji i przeglądu akt audytu. Po takiej ocenie mielibyśmy racjonalne zapewnienie, że audyt w jednostce prowadzony jest zgodnie z zasadami i stosowaną praktyką. Ale po raz kolejny zadecydowano za nas.
    Pozdrawiam

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.