piątek, 29 marca, 2024

audytor a kontroler wewn.

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna audytor a kontroler wewn.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 24)
  • Autor
    Wpisy
  • #5703
    tamara
    Uczestnik

    Witam! 😀 Mam pytanie, czy ktoś z Was pracuje może w komórce połączonej z kontrolą wewnętrzną? Interesuje mnie podział obowiązków, regulamin pracy komórki i inne kwestie, jak zostały rozwiązane?
    I jeszcze jedna kwestia, kto powinien opracować regulamin (procedury ) kontroli finansowej (w praktyce, a nie w teorii)?
    Pozdrawiam 🙂

    #5704
    kasiazawiercie
    Uczestnik

    Ja prauję w Biurze Audytu i Kontroli i do tego jestem 2w1, czyli audytorem i kontrolerem… 😡 teoria jest piękna, a życie jest całkiem inne. U mnie istnieją odrębne procedury audytu i osobne kontroli, wprowadzone są zarządzeniem kierownika jednostki. Regulaminy opracowywałam sama, ale wydaje mi się, że jeśli jest audytor i kontroler i brak jest wyznaczonego szefa, to audytor opracowywuje regulacje dotyczące audytu, a procedury dot. kontroli pracownik zajmujący się kontrolą. 😀

    #5705
    joawar
    Uczestnik

    Pozdrawiam Tamaro !!!
    Czy masz na myśli procedury z ustawy o finansach publicznych czy też procedury normujace funkcjonowanie np. stanowiska pracy ds. kontroli takie jak procedury audytu?

    Jak tak Synek?? 😀

    #5706
    kules
    Uczestnik

    procedury kontroli finansowej, wynikające ze standardów kontroli finansowej, czyli wprowadzające do jednostki te standardy – no właśnie, bardzo mnie to też interesuje.

    U mnie ostatnio też usłyszałem że nie wiedzą kto powinien takie procedury wynikające ze standardów opracować i mieli nadzieję że będzie to zadanie audytora 😀 , no ale sie pomylili 🙂 . Ja mam inne zdanie, bo skoro mam (zgodnie z tymi stadardami: E.29.) oceniać kontrolę finansową to nie mogę tych procedur tworzyć. Według mnie powinien się tym zająć pion finansowo-księgowy.

    Ale też bardzo proszę o odpowiedź praktyczną bo zapewne niedługo taka informacja będzie mi przydatna.

    #5707
    kasiazawiercie
    Uczestnik

    co do procedur kontroli finansowej to zgodnie z art. 47 ust. 3 ustawy o finansach publicznych ustala je w formie pisemnej kierownik jednostki. Wiadmo, że zrobi to wydział finansowy, zatwierdzi skarbnik/księgowy, a wprowadzi w formie zarządzenia kierownik jednostki. 😀

    #5708
    kasiazawiercie
    Uczestnik

    należy pamiętać, iż kontrola winna sprawdzić realizację procedur kontroli finansowej – art. 46 ust. 1 ustawy o finansach 😀 i pamiętajcie zawsze 5% wydatków 😀

    #5709
    tk
    Uczestnik

    Witam,
    a czy procedury kontroli finansowej „związane” są tylko z wydziałem finansowym? Przecież procedury te mają być ustalone w oparciu o standardy kontroli finansowej, a te z kolei obejmują środowisko wewnętrzne, zarządzanie ryzykiem, … .
    Pozdrawiam

    #5710
    joawar
    Uczestnik

    Zgodnie ze sprawozdaniem GIAW z funkcjonowania kontroli finansowej … za 2005r. w trakcie Oceny MF w jsfp wydawane jest zalecenie: „powierzenie na piśmie osobie wyznaczonej przez kierownika jednostki obowiązków i uprawnień zwiazanych z opracowywaniem i modyfikacją procedur kontroli finansowej” (pkt 5.3.2 sprawozdania)- to chyba sporo wyjaśnia. 😀

    #5711
    kules
    Uczestnik

    [QUOTE BY= kasiazawiercie] co do procedur kontroli finansowej to …… Wiadmo, że zrobi to wydział finansowy, zatwierdzi skarbnik/księgowy, [/QUOTE]

    no dla mnie to też wiadomo, ale jak już napisałem wcześniej dla „skarbnik/księgowy” to już nie koniecznie jest wiadomo – nie ma się co dziwić, ludzie nie lubią dodatkowej roboty

    a poza tym w standardach tak jak pisze TK pojawia się magiczne słowo „ryzyko”, jego analiza i zarządzanie nim – a w oczach „finansów” na hasło ryzyko następuje automatyczne przekierowanie na audytora 🙂 i dlatego mają oni opór w opracowaniu procedur zgodnie ze standardami.

    hm a może by tak zrobić mały audycik funkcjonowania procedur i systemu kontroli finansowej w aspekcie standardów? taki krótki ogólny z zaleceniem wyznaczenia osoby i opracowania procedur – bo wynik wiadomy jaki by był 🙂 Inaczej nikt się tym nie zajmie i będzie odwlekał, a tak może by to do kierownictwa mocniej trafiło

    #5712
    wika
    Uczestnik

    na stronie MF było w tej sprawie wyjaśnienie,- nie wiem czy jest, bo nie sprawdzałam,- pytanie brzmiało, czy audytor wewn. może być zatrudniony w komórce kontroli wewn
    Odp. MF
    Ministerstwo zaleca tworzenie odrębnych komórek organizacyjnych bądź samodzielnych stanowisk pracy, ze wzgl. na zachowanie niezależności audytorów wewn., których zadaniem jest tylko i wyłącznie przeprowadzanie audytu wewn.
    Jeżeli jednak, w szczególnie uzasadninych przypadkach, kierownik jednostki (i dyrektor generalny) zdecyduje, że nie ma takiej możliwości, dopuszczalne jest tymczasowe prowadzenie audytu wewn. przez audytora zatrudnionego w komórce kontroli pod warunkiem, że:
    – kierownik komórki kontroli i audytu wewn. będzie spełniał warunki określone dla audytora wewn.
    – zadania audytora, zatrudnionego w komórce audytu wewn. o kontroli, nie będą obejmowały kontroli wewnętrznej (a więc np. przygotowania procedur wewn. kontroli finansowej lub sprawowania kontroli określonej w tych procedurach). To tyle teoria. U mnie tj. w UM
    stanowiska są osobne jakby samodzielne ale jedno Biuro. Procedury kontroli finans. moim zdaniem powinni opracować wspólnie i finansowy i prawny i zamówienia publiczne.,organizacyjny,-
    Pozdrawiam aw

    #5713
    joawar
    Uczestnik

    Najlepszym przykładem na łączenie kontroli i audytu w jedną komórkę jest MF gdzie zgodnie z nowym statutem jest Biuro kontroli i audytu czyli dwa w jednym. I chyba takie są tendencje.

    #5714
    tk
    Uczestnik

    [QUOTE BY= joawar] Zgodnie ze sprawozdaniem GIAW z funkcjonowania kontroli finansowej … za 2005r. w trakcie Oceny MF w jsfp wydawane jest zalecenie: „powierzenie na piśmie osobie wyznaczonej przez kierownika jednostki obowiązków i uprawnień zwiazanych z opracowywaniem i modyfikacją procedur kontroli finansowej” (pkt 5.3.2 sprawozdania)- to chyba sporo wyjaśnia. 😀 [/QUOTE]
    Co do wyznaczenia osoby to wyjaśnia sporo, a nawet jednoznacznie, ale nie mówi, że procedury są tylko związane z księgowością. 😀
    Pozdrawiam.

    #5715
    joawar
    Uczestnik

    Zgadzam się z tobą tk procedury to szereg uregulowań wewnętrznych które dotyczą nie tylko komórki finansowej ale i kadr i zamówień publicznych i wielu innych. 😀

    #5716
    heronom
    Uczestnik

    Procedury kontroli obejmuja w szczegolnosci:
    1.Regulamin kontroli wewnetrznej okreslajacy:
    – zasady dzialania sluzb kontrolnych (osob i komorek),
    – rodzaje, formy, funkcje i cele kontroli wewnetrznej, obowiazki kontrolujacych i kontrolowanych,
    – zasady, sposoby, tryb przeprowadzania i dokumentowanie kontroli,
    – tryb wnoszenia i rozpatrywania zastrzezen do ustalen kontrolnych,
    2.Regulamin zamowien publicznych dla urzedow gmin, starostw, urzedow marszalkowskich, zakladow budzetowych, jednostek budzetowych, gospodarstw pomocniczych.
    3.Instrukcja w sprawie ewidencji oraz poboru podatkow i oplat, okreslajaca tryb i zasady ich ewidencji, prowadzenia operacji kasowych, ewidencji przepisow i odpisow, wplat i zwrotow w urzadzeniach ksiegowych, kontroli terminowej realizacji zobowiazan i likwidacji nadplat.
    3.Instrukcja w sprawie ulg w splacie zobowiazan podatkowych i umarzania zaleglosci w podatkach, okreslajaca tryb i zasady postepowania w tym zakresie.
    4.Instrukcja w sprawie przeciwdzialania wprowadzeniu do obrotu finansowego wartosci majatkowych pochodzacych z nielegalnych lub nieujawnionych zrodel
    5.Instrukcja obiegu, kontroli i archiwizowania dokumentow ksiegowych.
    6.Zakladowy plan kont dla budzetu gminy i urzedu gminy oraz budzetu powiatu i starostwa.
    7.Instrukcja w sprawie gospodarki majatkiem trwalym gminy, inwentaryzacji i zasad odpowiedzialnosci za powierzone mienie
    8.Instrukcja w sprawie gospodarki kasowej.
    9.Instrukcja ewidencji i kontroli drukow scislego zarachowania.
    10.Instrukcja w sprawie gospodarki magazynowej.
    11.Zarzadzenie kierownika jednostki o wprowadzeniu do stosowania przepisow wewnetrznych: regulaminow i instrukcji.
    Oprócz tego co wymieniłem a co powinno istnieć w każdej szanowanej jednostce należy stworzyć procedurę kontroli finansowej na podstawie Standardów kontroli finansowej w jsfp i ustosunkować się w niej do każdego ze standardu kontroli. Niestety nie wiem jak się do tego zabrać.. chociaż oczywiście jako audytor nie powinienem tego robić. 🙄

    #5717
    joawar
    Uczestnik

    Moim zdaniem to są właśnie procedury kontroli finansowej, choć nie wszystkie są tu wymienione, i te właśnie pojedyńcze zarządzenia powinny być napisane w oparciu o Standardy kf.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 24)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.