wtorek, 23 kwietnia, 2024

audytor a kontroler wewn.

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna audytor a kontroler wewn.

Oglądasz 9 wpisów - 16 z 24 (wszystkich: 24)
  • Autor
    Wpisy
  • #5718
    tk
    Uczestnik

    Przyłączyłbym się do wypowiedzi joawar. Ale nie do końca rozumiem, co oznacza, że „i te właśnie pojedyńcze zarządzenia powinny być napisane w oparciu o Standady kf”
    Pozdrawiam

    #5719
    joawar
    Uczestnik

    tk jeżeli np. opracowujemy procedurę odnośnie obiegu dokumentów finansowo-ksiegowych to opierajac się na standardach tworzymy instrukcję w której np. umieszamy zapis o zadaniach wraz 😀 liwych albo o rozdzieleniu pewnych newralgicznych czynności itp.

    #5722
    tk
    Uczestnik

    Dziękuję joawar za wyjaśnienie.
    Pozdrawiam

    #5754
    tamara
    Uczestnik

    [QUOTE BY= wika] U mnie tj. w UM
    stanowiska są osobne jakby samodzielne ale jedno Biuro.
    I o to mi właśnie chodzi 🙂 . Bo być może u mnie będzie wspólna komórka kontr.wewn. i audytu i ja jako audytor byłabym kierownikiem. Jak to się ma do planu i przeprowadzania audytów, czy wtedy kontrolerzy wewn. przeprowadzają kontrole zgodnie ze swoim planem np. rocznym lub na polecenia dyrektora, a audytor zgodnie ze swoim planie? A co z regulaminem (kartą aw), czy kontrolerzy wewn. muszą mieć swój oddzielny regulamin? A co z odpowiedzialnością za przeprowadzone kontrole, kto przedstawia dyrektorowi sprawozdanie z przeprowadzonej kontroli i kontrolowanym? Czy audytor jako szef całej komórki zatwierdza je i ponosi odpowiedzialnośc za jego treść? Proszę o opinie, bo dla mnie wiele spraw jest tu niejasnych 😳 .
    Dziękuję za dotychczasowe opinie 😀 .
    Pozdrawiam

    #5755
    tamara
    Uczestnik

    Miałam jakiś problem z wysłaniem tekstu. Piszę jeszcze raz. Wika pisze, że jest jedno Biuro ale osobne stanowiska i o to głownie mi chodzi. U mnie być może powstanie wspólna komórka audytor i kontr. wewn. i audytor ma byc jej kierownikiem i odpowiadać za całość kontroli w jednostce!!. Ale co z przeprowadzaniem kontroli i audytów? Czy kontr.wewn. powinni przeprowadzać kontrole na podstawie planu kontroli np. rocznego lub poleceń dyrektora, a audytor na podstawie swojego planu? Kto ponosi odpowiedzilnośc za przeprowadzoną kontrolę i czy audytor jako kierownik zatwierdza sprawozdanie z przepr. kontroli? A co z regulaminem pracy wspólnej komórki? Bardzo proszę o Wasze opinie, bo dla mnie wiele spraw jest niejasnych 😳
    Dziekuję za dotychczasowe odpowiedzi 😀 . Pozdrawiam 😀 😀

    #5756
    kules
    Uczestnik

    [QUOTE BY= tamara] Miałam jakiś problem z wysłaniem tekstu. Piszę jeszcze raz. Wika pisze, że jest jedno Biuro ale osobne stanowiska i o to głownie mi chodzi. U mnie być może powstanie wspólna komórka audytor i kontr. wewn. i audytor ma byc jej kierownikiem i odpowiadać za całość kontroli w jednostce!!. Ale co z przeprowadzaniem kontroli i audytów? Czy kontr.wewn. powinni przeprowadzać kontrole na podstawie planu kontroli np. rocznego lub poleceń dyrektora, a audytor na podstawie swojego planu? Kto ponosi odpowiedzilnośc za przeprowadzoną kontrolę i czy audytor jako kierownik zatwierdza sprawozdanie z przepr. kontroli? A co z regulaminem pracy wspólnej komórki? Bardzo proszę o Wasze opinie, bo dla mnie wiele spraw jest niejasnych 😳
    Dziekuję za dotychczasowe odpowiedzi 😀 . Pozdrawiam 😀 😀 [/QUOTE]

    i myślę że przy takiej konstrukcji organizacyjnej tych niejasnych spraw będzie się dużo mnożyło.

    Tamara sam(a) widzisz, że taki układ jest niedobry i będzie stwarzał tylko problemy. Po co się męczyć – lepiej oddzielić te dwie komórki – czy jest to aż taki problem w twojej jednostce? Ja nie zastanawiałbym się nad zależnościami tylko zrobił wszystko żeby zejść z tej ścieżki wspólnej komórki audytu i kontroli wew.
    No bo jak ten audytor ma pracować i badać system kontroli wew. za który sam będzie odpowiadał mając nadzór i zwierzchnictwo nad kontrolerem?
    😎

    #5759
    kacha
    Uczestnik

    Witam
    Kules popieram Cię w 100%. Na dłuższą metę po prostu nie da się tak funkcjonować. Problemy będą się mnożyć, i po co? Wiadomo, że musimy współpracować z kontrolą wewnętrzną, ale ta współpraca polega nie na wzajemnej zależności, a raczej korzystaniu ze swojej pracy i jej wyników.
    Pozdrawiam

    #5761
    heronom
    Uczestnik

    Witam
    jestem stosunkowo młodym audytorem od maja 2006 i miałem rówież podobny problem. Otóż kierowictwo mojej jednostki również wpadło na pomysł połączenia mnie jako audytora oraz kontroli wewnętrznej w jednej komórce i miałaby ona pode mnie podlegać. Wynika to z faktu że szefowie za bardzo nie wiedzą czym się różni audyt od kontroli wewnętrznej i ogólnie chcieli by mieć to w jednej komórce. Trzeba im to po prostu wytłumaczyć.
    Ja zajełem konkretne stanowisko. Otóż zgodnie ze Standardami Audytu i Wytycznymi do stosowania standardów.. jasno jest okerślone że KAW nie powinna być zaangażowana nawet pośrednio w działalność operacyjną jednostki np. poprzez organizacyjne włączenie w skład innej komórki. Za kontrolę wewnętrzną zgonie z art. 44 uofp odpowiada kierownik jednostki, i w związku z tym jest to działalność operacyjna jednostki. A bycie Kierownikem jeszcze takiej komórki i odpowiadanie za pracę kontrolera wewnętrznego jest to całkowite naruszenie niezależności audytora. Zresztą ja jako audytor również podlegam kontroli i jakakolwiek kontrola z zewnątrz od razu zarzuci niezgodność ze standardami (patrz Sprawozdanie z przeprowadzonych ocen audytu wewnętrznego na stronie MF). W moim przypadku to pomogło.. i nie ma już rzadnych zamiarów łączenia stanowisk. Oczywiście są to tylko Standardy które niby nie trzeba obowiązkowo stosować.. i teoria teorią a życie życiem.. i kierownictwo mimo wszystko może podjąć inną decyzję. Ale myślę że dobra argumentacja powinna pomóc.Wystarczy poczytać trochę przepisów.. i podeprzeć się nimi podczas rozmowy.
    A tak poza tym kontrola wewnętrzna powinna działać na podstawie planu kontroli (podstawa) zatwierdzonego przez kierwonika jednostki oraz doraźnie na podstwie polecenia (zarządzenia) kierownika.
    POZDRAWIAM. 🙄

    #5762
    adfaj
    Uczestnik

    Hej. Zgadzam się z moimi przedmówcami. U mnie mój poprzednik od razu postawił sprawę jasno. Itak kontrole wewnętrzny jest „wciągnięty” w komórkę budżetowo-finansową a audytor jest samodzielnym i niestety 1-osobowym stanowiskiem.
    Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Oglądasz 9 wpisów - 16 z 24 (wszystkich: 24)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.