czwartek, 25 kwietnia, 2024

AW a UE

Home Forum MF i GIAW MF i GIAW AW a UE

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Autor
    Wpisy
  • #7794
    tojatom1
    Uczestnik

    Prawda jest taka, że AW został w naszym kraju narzucony przez UE. Proponowane w autopoprawce zmiany w mojej ocenie nie zapewniają spełnienia przez Audytorów dwóch podstawocych standardów: profesjonalizmu i niezależności.
    Głównym zadaniem „nowych audytorów” będzie audyt wykorzystania środków unijnych [w teorii].
    Czyli środki UE będą audytowane przez nieprofesjonalnych i nie-niezależnych audytorów.

    Wniosek:
    Jedyna nadzieja w UE i jej strukturach. Tylko nacisk z Brukseli może wpłynąć na zmianę autopoprawki i uniemożliwić wejście do zawodu audytora pociotków różnego autoramentu polityków.

    Ja niestety nie mam pomysłu na to, jak skutecznie złożyć „donos” doUE na działalność polskiej administracji. Może ktoś ma?

    #7796
    caliente
    Uczestnik

    Nic z tych rzeczy. W odróżnieniu od poprzednego okresu programowania, w nowym przewidziane jest istnienie tzw Instytucji Audytowej. Taką instytucją w Polsce będzie GIKS.

    Chyba nie chcesz powiedzieć, że pracownicy UKS kontrolujący obcą jednostkę są mniej obiektywni od pracownika tej jednostki?

    #7802
    tojatom1
    Uczestnik

    No to ja tu czegoś nie rozumiem. Całkowicie poplątały sie pojęcia audytu wewnętrznego i zewnętrznego. Czyżby GIKS miał dostać paranoi: z jednej strony ma nadzorować słuzby kontroli zewnętrznej, a zdrugiej słuzby kontroli wewnętrznej?
    To jest CAŁKOWITY brak niezależności oceny!
    No chyba, że w polskiej rzeczywistości zafunkcjonuje twór Zewnętrzny Audyt Wewnetrzny.
    W założeniach autopoprawki jet by ministerstwa utworzyły komórki AW RÓWNIEŻ w celu prowadzenia audytu w jednostkach podległych (np. Ministerstwo Zdrowia -> jednostki podległe: szpitale, instytuty itp). [art50 ust.3]. Taki audytor ma być „koordynowany” przez: Kierownika komórki AW, Ministra resortowego, Ministra Finansów, a w zakresie środków unijnych przez GIKS. Kazdy z nich ZLECA wykonanie zadań audytowych [art49, ust2.1)].
    Gdzie w takiej konstrukcji jest miejsce na niezależność Audytu?

    Profesjonalizm jest zagrożony przez silne otwarcie zawodu i jak sądzę to nie budzi wątpliwości.

    #7805
    caliente
    Uczestnik

    Co do profesjonalizmu zgoda.
    co do rozumienia audytu… a jak jest teraz w ZPORRze? Audytorzy wewnętrzni IPoś mają prawo audytować beneficjentów i to „nie swoich” (z którymi nie IP ale IW podpisywały umowy) a IZ ma prawo im wydawać polecenia.

    KE nie obchodzi czy będzie audyt wewnętrzny wg definicji IIA.

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.