poniedziałek, 1 marca, 2021

AW a UE

Home Forum MF i GIAW MF i GIAW AW a UE

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #7794
  tojatom1
  Uczestnik

  Prawda jest taka, że AW został w naszym kraju narzucony przez UE. Proponowane w autopoprawce zmiany w mojej ocenie nie zapewniają spełnienia przez Audytorów dwóch podstawocych standardów: profesjonalizmu i niezależności.
  Głównym zadaniem „nowych audytorów” będzie audyt wykorzystania środków unijnych [w teorii].
  Czyli środki UE będą audytowane przez nieprofesjonalnych i nie-niezależnych audytorów.

  Wniosek:
  Jedyna nadzieja w UE i jej strukturach. Tylko nacisk z Brukseli może wpłynąć na zmianę autopoprawki i uniemożliwić wejście do zawodu audytora pociotków różnego autoramentu polityków.

  Ja niestety nie mam pomysłu na to, jak skutecznie złożyć „donos” doUE na działalność polskiej administracji. Może ktoś ma?

  #7796
  caliente
  Uczestnik

  Nic z tych rzeczy. W odróżnieniu od poprzednego okresu programowania, w nowym przewidziane jest istnienie tzw Instytucji Audytowej. Taką instytucją w Polsce będzie GIKS.

  Chyba nie chcesz powiedzieć, że pracownicy UKS kontrolujący obcą jednostkę są mniej obiektywni od pracownika tej jednostki?

  #7802
  tojatom1
  Uczestnik

  No to ja tu czegoś nie rozumiem. Całkowicie poplątały sie pojęcia audytu wewnętrznego i zewnętrznego. Czyżby GIKS miał dostać paranoi: z jednej strony ma nadzorować słuzby kontroli zewnętrznej, a zdrugiej słuzby kontroli wewnętrznej?
  To jest CAŁKOWITY brak niezależności oceny!
  No chyba, że w polskiej rzeczywistości zafunkcjonuje twór Zewnętrzny Audyt Wewnetrzny.
  W założeniach autopoprawki jet by ministerstwa utworzyły komórki AW RÓWNIEŻ w celu prowadzenia audytu w jednostkach podległych (np. Ministerstwo Zdrowia -> jednostki podległe: szpitale, instytuty itp). [art50 ust.3]. Taki audytor ma być „koordynowany” przez: Kierownika komórki AW, Ministra resortowego, Ministra Finansów, a w zakresie środków unijnych przez GIKS. Kazdy z nich ZLECA wykonanie zadań audytowych [art49, ust2.1)].
  Gdzie w takiej konstrukcji jest miejsce na niezależność Audytu?

  Profesjonalizm jest zagrożony przez silne otwarcie zawodu i jak sądzę to nie budzi wątpliwości.

  #7805
  caliente
  Uczestnik

  Co do profesjonalizmu zgoda.
  co do rozumienia audytu… a jak jest teraz w ZPORRze? Audytorzy wewnętrzni IPoś mają prawo audytować beneficjentów i to „nie swoich” (z którymi nie IP ale IW podpisywały umowy) a IZ ma prawo im wydawać polecenia.

  KE nie obchodzi czy będzie audyt wewnętrzny wg definicji IIA.

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.