piątek, 29 marca, 2024

Badanie dok bez uprawnień – audyt funduszy

Home Forum Egzaminy egzaminy Badanie dok bez uprawnień – audyt funduszy

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #9595
    tomst
    Uczestnik

    Witam serdecznie
    Mam pytanko bo juz się zamieszałem
    Spotkałem sie z taka sytuacją.
    Został przeprowadzony przetarg na audyt dużego projektu finansowanego z IW EQUAL. Projekt realizowany jest przez 8 partnerów. W przetargu Wykonawca zapewnił zabezpieczenie 4 osób do zrealizowania przedmiotowego audytu (nie wiem czy 4 posiadajace uprawnienia czy nie ale przypuszczam ze tak). U jednego z partnerów projekt audyt przeprowadza 1 osoba nie posiadająca żadnych uprawnień ani rewidenta ani audytora. czy jet to mozliwe ???

    #9611
    stadyr
    Uczestnik

    wg mnie w SIWZ powinien być zapis odnośnie wymagań jakie powinien spełniać podmiot ubiegający się o realizację tego audytu (np. że jest to podmiot, który jest uprawniony do badania sprawozdań finansowych zgodnie z ust. o biegłych rewidentach …, zatrudnie biegłych rewidentów, osoby z innymi uprawnieniami do przeprowadania audytu – CIA, zaświadczenie MF, inne), a dodatkowo do oferty powinien być złączony wykaz osób, które będą przeprowadzać audyt wraz z dokumentami poświadczającymi ich uprawnienia

    jeżeli zlecający audyt poweźmie informację o tym, że robi to osoba bez uprwnień, powinien on wezwać wykonawcę audytu do skierowania do prac osobę z uprawnieniami – ewentualnie wystąpić z żądaniem odszkodowania za nienależyte wykonanie usługi (jeżeli przewiduje to umowa!!!)

    inna sprwaw jeżeli w SIWZ są niezbyt dokładnie określone wymagania odnośnie wykonawcy usługi

    #9613
    k-asiek
    Uczestnik

    Potwierdzam. Byłam na szkoleniu z zakresu audytów zewnetrznych projektów UE. W SIWZ należy zawsze określić zapis dotyczący wykonania audytu zgodbnie z miedzynarodowymi stardami audytu.
    A tak na marginesie audyt w wykonaniu biegłego rewidenta (i tylko) nie jest dobrze oceniany i brany pod uwagę przez kontrole z UE. Biegły rewident robi tylko świetnie liczby, natomiast małe ma pojęcie o metodologii audytu. Dlatego dobrze jest aby w składzie zespołu znalazł się biegły rewident i audytor.

    #9617
    jadtra
    Uczestnik

    Przeczytaj uważnie zapis umowy zawartej z firmą audytorską.
    jezeli firma była wyłoniona w wyniku przetargu i jest SIWZ lub zapis, że firma audytująca jest zobowiązana spełnić warunki/wymogi określone w umowie oraz w SIWZ/lub ofercie przetargowej , to także przeczytaj te wymogi.

    Sprawdź czy „sprawozdanie” z audytu zewnetrznego zawiera wszystkie elementy wymagane tymi w/w dokumentami, zobacz czy zleceniodawca podpisał ” dokument odbioru Sprawozdania z audytu z zapisem , że jest ono wykonanae należycie, lub zobacz czy była zapłata za wykonany audyt ” – gdy tak było to nie ma podstaw do podwazenia prawidłowości wykonania umowy.
    Jeżeli audyt zawiera wszystkie informacje wymagane w zakresie przeprowadzenia audytu, zawarte w tzw. wytycznych IW do przeprowadzenia audytu to nie będzie żadanego problemu z akceptacją ze strony IW tego sprawozdania.

    Podam dla wyjaśnienia, ze w jednej z jedn.org IW podważyła sprawozdanie z audytu zewnętrznego 😯 i ……. niestety nie miała racji ❗ Popierałam zdanie firmy audytorskiej, niestety umowa i przetarg miały luki ….. co do wymagań w zakresie audytu zewnętrznego i to zaskutkowało.
    Firma audytorska nawet wystąpiła w telewizji regionalnej polemizując z IW, dlatego należy być b.ostrożnym w wypowiedziach co do jakości pracy audytu zewnętrznego.
    Skutek był taki, iż Beneficjent musiał uzupełnić do audytu brakujące informacje jako uzupełnienie . Dodam, że sprawozdanie z az faktycznie nie zostało dokładnie przeczytane przez Zleceniodawcę, były błędy liczbowe – te firma audytorska poprawiła, tylko te + numerację stron i nic więcej.

    #9626
    tomst
    Uczestnik

    ale nie chodzi mi o sam fakt podpisów na sprawozdaniu bo oczywistym jest ze podpisy będą OK, ale sam fakt ze taka osoba (bez uprawnień) przeprowadzała badanie dokumentów ???

    #9627
    jadtra
    Uczestnik

    Nie napisałeś nic o tym jakie ma spełniać wymagania „zespół” osób , pracowników firmy audytującej. Chodzi mi o wymagania wynikające z podpisanej umowy i innych zapisów np. przetargowych .
    Jeżeli wyrażnie jest wskazane , że mają te czynności wykonywać osoby tylko z „takimi a takimi” kwalifikacjami – to oczywiście wymieniona osoba nie może tego robić.
    Nie będę polemizować bo przecież nie o to chodzi. Może być tak, ze ta osoba tylko kserowała komplet dokumentów potrzebnych do dalszej obróbki – tzw. pracownik techniczny, bo tacy często sa w takich zespołach.
    Może to byc osoba bez „papierów” ale dobrze przygotowana, ale oczywiście najważniejsze sa zapisy dot. wyboru firmy audytorskiej.
    Napisz o tym więcej – bo może masz w 100% racje .

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.