środa, 23 czerwca, 2021

Bardzo proszę o pomoc

Home Forum Sektory Samorządy Bardzo proszę o pomoc

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #9934
  slaw
  Uczestnik

  kto zatrudnia Kierownika gospodarstwa pomocniczego, które utworzone jest przy jednostce budżetowej. Czy mając na uwadze art. 4 ustawy o pracownikach samorządowych jest to starosta. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych kierownik jednostki tworzy gospodarstwo ale czy równiez zatrudnia Kierownika tego gospodarstwa??? Proszę o pomoc

  #9936
  izmi
  Uczestnik

  ktoś musi tego kierownika w gp zatrudnić 😉
  wypadło na kierownika jb /w tym wypadku starostę/, który to gp powołał 🙂

  #9937
  szymonek123
  Uczestnik

  czy to jest gp przy jb a więc Starostwie Powiatowym?
  np. PODGiK

  #9958
  jola
  Uczestnik

  Jeżeli gosp. pom. jest tworzone przy jednostce budz., oddzielnej jednostce organizacyjnej starostwa to kierownika zatrudnia kierownik tej jednostki organiza. (jedn. budżet.).Jeżeli gosp. jest tworzone przy Urzędzie Starostwa to kierownika zatrudnia starosta, który jest jednocześnie kierownikiem Urzędu.

  #9960
  slaw
  Uczestnik

  Gospodarstwo utworzył dyrektor jednostki oświatowej. Piszecie, że kierownik jednostki macierzystej zatrudnia, ale kto jest pracodawcą – jednostka macierzysta czy utworzone gospodarstwo pomocnicze i jak to się ma do ustawy o pracownikach samorządowych. Raport NIK w tej sprawie pokazuje, że wiele gospodarstw pomocniczych zarządzanych było przez kierowników jednostek macierzystych, co NIK uznał za nieprawidłowe gdyż gospodarstwo pomocnicze powinno być wyodrębnione organizacyjnie i finansowo. Zarzut NIK był taki, że dyrektor jednostki macierzystej nie mógł rzetelnie sprawować kontroli. Ja mam taką samą sytuację. Chciałbym wydać zalecenie aby kierownika powoływał np. Zarząd Powiatu dlatego, że wiem, że gdy powołany Kierownik gospodarstwa pomocniczego podejmie decyzję, która nie będzie się podobała kierownikowi jednostki powołującej gospodarstwo pomocnicze to mówiąc ogólnie będą konflikty i znając dyrektora jednostki macierzystej będzie onodwoływał kolejnych kierowników aż trafi na takiego kóry będzie „marionetką” w jego rękach. Chcę tego uniknąć a nie znalazłem nigdzie zapisu, że to kierownik jednostki powołującej gospodarstwo pomocnicze zatrudnia kierownika tego gospodarstwa. Idąc dalej uważam, że w momencie utworzenia gospodarstwa pomocniczego powstaje kolejna jednostka organizacyjna Powiatu (nie jednostka budżetowa) i zastosowanie mają przepisy ustawy o pracownikach samorządowych (art. 4) oraz ustawy o samorządzie powiatowym. Gdyby to zarząd powoływał Kierownika gospodarstwa pomocniczego byłby to z pewnościa dobry mechanizm kontrolny. Kierownik takiego gospodarstwa ma pewne obowiązki wobec kierownika jednostki macierzystej.

  #9989
  nickkita
  Uczestnik

  art. 27 ust. 1 ustawy o finansach publicznych – Gospodarstwo pomocnicze tworzy, przekształca w inną formę organizacyjno-prawną i likwiduje kierownik jednostki budżetowej… zatem masz odpowiedź – kto tworzy ten zatrudnia.

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.