sobota, 20 kwietnia, 2024

BIP a dokumentacja audytu

Home Forum Pomysły pomysly BIP a dokumentacja audytu

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 22)
  • Autor
    Wpisy
  • #21365
    alicjajw
    Uczestnik

    Przez przypadek trafiłam na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące udostępniania dokumentacji audytowej. Dla zainteresowanych wkleję linka:

    http://www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl/pdf/2010/02/640098/1535994.pdf

    (nie wiem jak go „uaktywnić”)

    #21366
    terka
    Uczestnik

    Na tym forum chyba nie można uaktywnić linka, ale radzimy sobie z tym 🙂
    Dzięki za info.

    #21369
    kules
    Uczestnik

    Ciekawym co minister odpowiedział. Pismo z grudnia, więc powinien był już to uczynić.

    #21374
    jadtra
    Uczestnik

    Śledzę ten nowy temat bip…. i przyłanczam sie chyba do większości czytających o przekazanie na Forum odpowiedzi od MF 😀 O ile bedzie :mrgreen:

    #21379
    mama0454
    Uczestnik

    A mnie śmieszy, że P. Lipowicz ma czas na takie duperele, natomiast nie zajmuje się sprawami konkretnymi. Bo ja się pytam : jaki jest sens upubliczniania poszczególnych audytów (notatki służbowe, programy audytów, protokoły z narad, sprawozdania) skoro nasza praca nie ma mocy decyzji administracyjnych, tylko są to jakby czynności doradcze dla kierownika jednostki ? Przecież roczny plan i sprawozdanie mogą być udostępniane na wniosek lub nawet publikowane, jeśli ktoś ma taką ochotę. Kogo by interesowała ta cała nasza papierologia ? Trochę zdrowego rozsądku tu trzeba, a nie niezrozumiałej interwencji RPO.

    #21383
    pietryka
    Uczestnik

    To nie wiesz mama0454, że w samorządach wszystkie ustalenia na NIE wykorzystuje opozycja w radzie w stosunku do burmistrza, prezydenta, czy starosty? Nawet jeżeli audytor się myli albo jest nadgorliwy /co też się zdarza/. Natomiast podzielam Twój niepokój co do „zainteresowania” RPO akurat tą sferą, bo faktycznie audytor wspiera szefa w jego zarządzaniu a nie opozycję. Oczywiście obojętnie z jakiej opcji szef się wywodzi. A RPO jak sama nazwa wskazuje ma wspierać i bronić obywatela, któremu taka wiedza jaką audytor dysponuje w danej sprawie, raczej nie jest potrzebna. Sprawozdania z wykonania planu audytu, dostępne radzie w formie z lat poprzednich dawały przegląd ustaleń audytora. Ja niewiele zmieniałem w układzie sprawozdania. Pozdrawiam.

    #21419
    kikcloud
    Uczestnik

    RPO – jak większość ludzi w Polsce – po 9 latach od wprowadzeniu, myli audyt wewnętrzny z kontrolą 😡

    #21570
    k-asiek
    Uczestnik

    to nierozumiem, jak to ma się do zapisów ustawy o finansach, że dokumenty wytworzone przez audytora (akta bieżace) nie stanowią informacji publicznej, a informacją na wniosek jest tylko plan roczny i sprawozdanie roczne?

    #21572
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Właśnie w związku z tymi zapisami. RPO uprasza Ministra Finanasów o zastanowienie się nad zmianę ustawy i uczynienie z akt bieżących audytu (w szczególności sprawozdania z zadania) informacji publicznej na kształt planu i sprawozdania rocznego.

    #21660
    gapa
    Uczestnik

    Na stronie RPO jest już odpowiedź MF, zawierająca m.in. następujące stwierdzenie:
    „Audytor wewnętrzny, co do zasady, działa na rzecz kierownika jednostki i wyniki audytu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 1 lutego 2010 r. w sprawie przeprowadzania i dokumentowania audytu wewnętrznego nawet w samej jednostce są udostępniane w sposób ograniczony: wyłącznie kierownikowi jednostki lub osobie przez niego upoważnionej.”
    Taka interpretacja redukuje audytora do roli „asystenta przy” i jeśli się utrzyma, to właściwie znika uzasadnienie dla obligatoryjności audytu – jeśli AW jest tylko dla kierownika, to jego sprawa co z nim zrobi i czy go w jednostce chce.

    #21661
    meg
    Uczestnik

    Witam

    Możesz dać linka do tej odpowiedzi MF?

    Pozdrawiam

    #21662
    pietryka
    Uczestnik

    Właśnie na tej zasadzie polega audyt wewnętrzny od samego początku tj od 2002 r. Nie tak jak próbuje tłumaczyć wielu – audytor wewnętrzny to nie misja spoleczna, audytor wewnetrzny to narzędzie szefa w ogólnym pojęciu zarządzania jednostką. Takie były i są realia tego zawodu /mimo trzeciej już ustawy i poprawki pani Zyty, nic się nie zmieniło/. Natomiast, żeby szefowie, się nie zagalopowali w jedną bądź drugą stronę – stworzono /adoptowano/ przepisy ograniczajace zapędy szefów – tj. co audytor robić powinien. 😆

    #21665
    meg
    Uczestnik

    Witam

    Podpowiedzcie mi proszę jak mam znaleźć odpowiedź MF na wystąpienie RPO na tej stronie. Chciałabym się z nią zapoznać a nie mogę jej odnaleźć 😳

    #21666
    gapa
    Uczestnik

    Służę uprzejmie:
    http://www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl/szczegoly.php?pismo=1535994
    Zdaję sobie sprawę, że tak jest od 2002 r. i mniej wiecej wiem dlaczego, bo pamietam jak postrzegano pojawiające się (podczas tworzenia koncepcji audytu w Polsce) szanse.
    Zdaję sobie sprawę, że taka konstrukcja może być po prostu wygodna, jest jednak moim zdaniem powodem stagnacji – patrz połówki, a nawet ćwiartki etatów AW w całkiem sporych miastach z wydatkami rzędu setek milionów zł.

    #21667
    mama0454
    Uczestnik

    Mam nadzieję, że tą odpowiedzią MF zatkało usta RPO. Niech RPO (p. Lipowicz) weźmie się za konkretne ważne sprawy, a nie szuka dziury w całym.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 22)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.