piątek, 12 sierpnia, 2022

BIP a dokumentacja audytu

Home Forum Pomysły pomysly BIP a dokumentacja audytu

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 22)
 • Autor
  Wpisy
 • #21365
  alicjajw
  Uczestnik

  Przez przypadek trafiłam na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące udostępniania dokumentacji audytowej. Dla zainteresowanych wkleję linka:

  http://www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl/pdf/2010/02/640098/1535994.pdf

  (nie wiem jak go „uaktywnić”)

  #21366
  terka
  Uczestnik

  Na tym forum chyba nie można uaktywnić linka, ale radzimy sobie z tym 🙂
  Dzięki za info.

  #21369
  kules
  Uczestnik

  Ciekawym co minister odpowiedział. Pismo z grudnia, więc powinien był już to uczynić.

  #21374
  jadtra
  Uczestnik

  Śledzę ten nowy temat bip…. i przyłanczam sie chyba do większości czytających o przekazanie na Forum odpowiedzi od MF 😀 O ile bedzie :mrgreen:

  #21379
  mama0454
  Uczestnik

  A mnie śmieszy, że P. Lipowicz ma czas na takie duperele, natomiast nie zajmuje się sprawami konkretnymi. Bo ja się pytam : jaki jest sens upubliczniania poszczególnych audytów (notatki służbowe, programy audytów, protokoły z narad, sprawozdania) skoro nasza praca nie ma mocy decyzji administracyjnych, tylko są to jakby czynności doradcze dla kierownika jednostki ? Przecież roczny plan i sprawozdanie mogą być udostępniane na wniosek lub nawet publikowane, jeśli ktoś ma taką ochotę. Kogo by interesowała ta cała nasza papierologia ? Trochę zdrowego rozsądku tu trzeba, a nie niezrozumiałej interwencji RPO.

  #21383
  pietryka
  Uczestnik

  To nie wiesz mama0454, że w samorządach wszystkie ustalenia na NIE wykorzystuje opozycja w radzie w stosunku do burmistrza, prezydenta, czy starosty? Nawet jeżeli audytor się myli albo jest nadgorliwy /co też się zdarza/. Natomiast podzielam Twój niepokój co do „zainteresowania” RPO akurat tą sferą, bo faktycznie audytor wspiera szefa w jego zarządzaniu a nie opozycję. Oczywiście obojętnie z jakiej opcji szef się wywodzi. A RPO jak sama nazwa wskazuje ma wspierać i bronić obywatela, któremu taka wiedza jaką audytor dysponuje w danej sprawie, raczej nie jest potrzebna. Sprawozdania z wykonania planu audytu, dostępne radzie w formie z lat poprzednich dawały przegląd ustaleń audytora. Ja niewiele zmieniałem w układzie sprawozdania. Pozdrawiam.

  #21419
  kikcloud
  Uczestnik

  RPO – jak większość ludzi w Polsce – po 9 latach od wprowadzeniu, myli audyt wewnętrzny z kontrolą 😡

  #21570
  k-asiek
  Uczestnik

  to nierozumiem, jak to ma się do zapisów ustawy o finansach, że dokumenty wytworzone przez audytora (akta bieżace) nie stanowią informacji publicznej, a informacją na wniosek jest tylko plan roczny i sprawozdanie roczne?

  #21572
  dorotab
  Uczestnik

  Cześć. Właśnie w związku z tymi zapisami. RPO uprasza Ministra Finanasów o zastanowienie się nad zmianę ustawy i uczynienie z akt bieżących audytu (w szczególności sprawozdania z zadania) informacji publicznej na kształt planu i sprawozdania rocznego.

  #21660
  gapa
  Uczestnik

  Na stronie RPO jest już odpowiedź MF, zawierająca m.in. następujące stwierdzenie:
  „Audytor wewnętrzny, co do zasady, działa na rzecz kierownika jednostki i wyniki audytu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 1 lutego 2010 r. w sprawie przeprowadzania i dokumentowania audytu wewnętrznego nawet w samej jednostce są udostępniane w sposób ograniczony: wyłącznie kierownikowi jednostki lub osobie przez niego upoważnionej.”
  Taka interpretacja redukuje audytora do roli „asystenta przy” i jeśli się utrzyma, to właściwie znika uzasadnienie dla obligatoryjności audytu – jeśli AW jest tylko dla kierownika, to jego sprawa co z nim zrobi i czy go w jednostce chce.

  #21661
  meg
  Uczestnik

  Witam

  Możesz dać linka do tej odpowiedzi MF?

  Pozdrawiam

  #21662
  pietryka
  Uczestnik

  Właśnie na tej zasadzie polega audyt wewnętrzny od samego początku tj od 2002 r. Nie tak jak próbuje tłumaczyć wielu – audytor wewnętrzny to nie misja spoleczna, audytor wewnetrzny to narzędzie szefa w ogólnym pojęciu zarządzania jednostką. Takie były i są realia tego zawodu /mimo trzeciej już ustawy i poprawki pani Zyty, nic się nie zmieniło/. Natomiast, żeby szefowie, się nie zagalopowali w jedną bądź drugą stronę – stworzono /adoptowano/ przepisy ograniczajace zapędy szefów – tj. co audytor robić powinien. 😆

  #21665
  meg
  Uczestnik

  Witam

  Podpowiedzcie mi proszę jak mam znaleźć odpowiedź MF na wystąpienie RPO na tej stronie. Chciałabym się z nią zapoznać a nie mogę jej odnaleźć 😳

  #21666
  gapa
  Uczestnik

  Służę uprzejmie:
  http://www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl/szczegoly.php?pismo=1535994
  Zdaję sobie sprawę, że tak jest od 2002 r. i mniej wiecej wiem dlaczego, bo pamietam jak postrzegano pojawiające się (podczas tworzenia koncepcji audytu w Polsce) szanse.
  Zdaję sobie sprawę, że taka konstrukcja może być po prostu wygodna, jest jednak moim zdaniem powodem stagnacji – patrz połówki, a nawet ćwiartki etatów AW w całkiem sporych miastach z wydatkami rzędu setek milionów zł.

  #21667
  mama0454
  Uczestnik

  Mam nadzieję, że tą odpowiedzią MF zatkało usta RPO. Niech RPO (p. Lipowicz) weźmie się za konkretne ważne sprawy, a nie szuka dziury w całym.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 22)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.