poniedziałek, 6 grudnia, 2021

Biuro Audytu i Kontroli

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Biuro Audytu i Kontroli

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 19)
 • Autor
  Wpisy
 • #18530
  k-asiek
  Uczestnik

  Mam kolejny problem. mój szef bardzo jest zainteresowany, abym oprócz audytu robiła kontrole wewnętrzne szczególnie problemowe, . Nie u mnie komórki kontroli wewnetrznej. Ja funkcjonuję jako samodzielne stanowisko: audytor wewnętrzny. Zastanawiam się jak wprowadzić do mojej pracy kontrole wewnetrzne. Może stworzyć Biuro Audytu i Kontroli Wewnetrznej i wprowadzić jako zadania w zakresie audyty to co było w zakresie kontroli – to co trzeba. Czy może u was występuje coś takiego. Zaznaczam, że nie opcji aby zatrudnić kogoś jako kontrolera, mam do dyspozycji tylko jednoosobowe stanowisko.

  #18532
  ela
  Uczestnik

  witaj
  czyli masz być audytorem i jednocześnie kontrolerem? szczerze mówiąc współczuję Ci,
  przecież nawet w MF oddzielili audyt od kontroli ❗

  #18533
  k-asiek
  Uczestnik

  dokładnie tak, w szczególności kontrolerem. W ocenie szefa, audyt jest planowy i skomplikowany, nie daje takich wyników jak kontrola, chodzi szefowi generalnie o pilne i szybkie skontrolowanie konretnego problemu (bo skarga lub donos) i wskazanie winnych (audyt tego nie robi). Ufa mi i wie że zrobię to jak należy. Nie bierze pod uwagę upoważnienia do kontroli innych pracowników .

  #18534
  lucy
  Uczestnik

  k-asiek – nie rób tego . zawsze pozostają ci zadania doradcze. Długo w audycie , jeśli wolno spytać?

  #18535
  las
  Uczestnik

  Może jeszcze będziesz robić jako Gk (skarbnik), będzie wszystko w jednym. Bez sensu. Wytłumacz szefowi ze tak nie można, pierwsza lepsza kontrola z zewnątrz (np. NIK) jak to wyłapie, opisze to w protokole, chyba że będą mieli takie rozumowanie jak twój szef (ale nie przypuszczam, bo właśnie są u mnie i dobrze kumają co to jest audyt wewnętrzny i na czym polega). Pozdrawiam.

  #18536
  terka
  Uczestnik

  Jak to są u Ciebie? W jednostce, jak rozumiem? Co badają w audycie?
  Pytam, bo niedługo do mojej jednostki
  przyjdzie RIO.

  #18538
  kikcloud
  Uczestnik

  Biuro Audytu i Kontroli to jeden z najgorszych pomysłów naszch Misiów (kier. jednostek) i to niezależnie od szczebla i sektora. Takie propozycje świadczą jedynie o ich kompetencjach i wiedzy na temat zarządzania. Dla przpomnienia w procesie zarządzania można wyróżnić pięć podstawowych funkcji: planowanie, organizowanie, przekazywanie poleceń, koordynację i kontrolowanie.
  Jednym słowem kontrola jest jednym z elementów procesu zarządzania. Jeżeli Twój Miś chce żebyś prowadziła kontrole to niech Ci zaproponuje swoje stanowisko 😀

  #18539
  las
  Uczestnik

  do terki – sprawdzają wszystkie procedury wewnętrzne aw, plany roczne z ost 3 lat (okres kontroli całej jednostki – 3 lata) i ich wykonanie (sprawozdania z tych planów). Na każde odstępstwo od planu chcą szczegółowe wyjaśnienie. Sprawdzają zgodnosć elementów sprawozdań z zadań, z RMF. Jednym słowem dosyć szczegółowo to robią. Nawet tematykę zadań audytowych ; czy sie nie powtarzają za często, czy jest zasadna, czy audyt wewnętrzny jest efektywny, czynności sprawdzające – czy wykonano zgodnie z planem. Rozmawiałem z nimi wielokrotnie – teraz czekam jak mnie opiszą 😀 w protokole pokontrolnym. Na temat kontroli wewnętrznęj też zadają sporo pytań. Dlatego myślę, ze takie pomysly wykonywania przez aw czynności kontrolnych, to można tylko i wyłącznie o kant d. rozbić. Nie można dać się w to wrobić. Pozdrawiam wszystkich audytorów wewnętrznych i nie tylko. 😀

  #18540
  k-asiek
  Uczestnik

  lucy w audycie jestem 5 lat w tej samej jednostce. Zastanawiałam się faktycznie aby to robić jako czynności doradcze, tylko jak to ubrać formalnie, aby szefowi przekazać generalnie opinię o charakterze pokontrolnym tzn, wytyki konkretne

  #18542
  darek
  Uczestnik

  A jaki problem, żeby zrobić zadanie poza planem audytu? Jakby tak wszystko literalnie brać, to czy audyt świadczony przez usługodawcę to audyt wewnętrzny, czy już zewnętrzny, czy idąc do jednostki podległej na audyt dalej jest to audyt wewnętrzny, czy już kontrola itd. W Urzędach tworzy się Biura Kontroli i audytu. Naprawdę uważam, że można to zrobić, odpowiednio ubrać w słowa. Pracujemy dla kier. jednostki, a nie dla standardów, zwłaszcza jeśli chodzi o jst.

  #18543
  k-asiek
  Uczestnik

  Darek i owszem mozna robić zadania poza planem, tylko jak to ubrać, żeby zadanie dotyczyło konkretnego problemu (ze skargii lub donosu) i odnieść do analizy rocznej obszarów ryzyka

  #18544
  darek
  Uczestnik

  Moim zdaniem, przy zadaniach poza planem nie trzeba odnosić się do analizy rocznej. Trzeba tylko rozważyć, czy nie będzie to kolidowało z planem rocznym, bo wtedy trzeba kier. jednostki o tym poinformować i rozważyć, czy nie należy tego planu zmienić. A co do nazwania zadania audytowego, język polski bogaty.

  #18545
  darek
  Uczestnik

  Jeśli natomiast planujesz takie działania na poziomie planu rocznego, zostaw sobie w tym planie rezerwę czasową na takie zadania. Tak jak należało zgodnie z wytycznymi MF zostawić rezerwę czasową na audyt zlecony.

  #18546
  k-asiek
  Uczestnik

  serdeczne dzieki za odzew na mój problem. Jak zwykle forumowicze nie zawiedli. Pozdrawiam i czekam na ewentualne porady praktyczne w tym temacie. Sprawa jest pilna. Pozdrawiam

  #18547
  lucy
  Uczestnik

  k-asiek – w doradczym masz przedstawić wnioski i opinie – szef nie jest nimi jednak zwiazany – co z ninmi zrobi to jego sprawa. Jest to wykonalne – zwykle zadanie doradcze wynika z powstania jakiegoś problemu. Może być to problem jednostkowy np. donos lub skarga.Jest to do zrobienia – ty przedstawiasz swoje wnioski i opinie a szef przyjmuje je według swojej analizy ryzyka. Bo to on a nie ty odpowiada za jednostkę.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 19)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.