piątek, 12 sierpnia, 2022

Brak podstaw do wystawienia faktury

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Brak podstaw do wystawienia faktury

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #21007
  terka
  Uczestnik

  Witajcie, znowu potrzebuję Waszej pomocy:smile:
  Problem jest następujacy: z umowy wynika, że fakturę ostateczną wykonawca może wystawić po odbiorze robót. Wykonaaca zgłosił gotowość do odbioru, przystąpino do odbioru, ale inwestycji nie odebrano, bo stwierdzono szereg usterek. Pomimo tego wykonawca złożył fakturę. Co powinno się zrobić w takim przypadku? Zapłącić nie można (i nie chcemy), ale czy można ją odesłać wykonawcy, jako nienależną jeszcze nie tylko do zapłaty, ale i do wystawienia?

  #21009
  emus
  Uczestnik

  Podstawa do merytorycznego rozważenia sytuacji to ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, które w par 9 pkt 1 stanowi:”fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12″. Wg. tego co napisałaś usługi nie wykonano, więc do dnia usunięcia usterek (wskazanego w protokole odbioru?) mogą zapomnieć o forsie.Jestem przeciwnikiem odsyłania faktur – księguje na zobowiązania, przekazuję do kontroli merytorycznej, której nie można dokonać (usterki). Kiedy usuną usterki – stempel kontroli merytorycznej, formalno – rachunkowej i zatwierdzam do wypłaty. Może pojawić się kwestia kar. Wówczas występujemy do tej Firmy o fakturę korygującą (dołączając niepodważalne wyjaśnienia dlaczego dostaną mniej kasy) i przecinamy wstęgę na otwarciu.

  #21010
  terka
  Uczestnik

  Dziękuję:smile:
  Skądinąd też mam wątpliwości co do jej odesłania, ale pomysl z zaksiegowaniem na zobowiazania też wzbudza moje wątpliwości. Skoro nie ma podstaw do jej wystawienia, to przecież nie ma takze jeszcze zobowiązania (chyba)?

  #21013
  emus
  Uczestnik

  Jak ewidencjonuję, ponieważ nie znam innej możliwości. Zakładam, że wykonawca jest najrzetelniejszym podatnikiem w Polsce i stosuje się do podstawy prawnej jak powyżej. Konsekwencją takiego działania będzie obowiązek zapłacenia podatku dochodowego i VAT-u w następnym miesiącu po wystawieniu faktury. Ale czy to nasz problem – my faktury nie zapłacimy, bo nie możemy. Moje doświadczenie jest takie – to ich interpretacja czy „wykonanie usługi” nastąpiło. Wg. mnie i Ciebie NIE, więc im szybciej przystąpią do naprawy tym lepiej. U nas fakturę „zatrzyma” kontrola merytoryczna. Kto u Was ma jej dokonać niech sporządzi notatkę, że do dnia usunięcia usterek nie podpisze, bo bardzo lubi swoją pracę …!

  #21020
  alkman
  Uczestnik

  Czy po lekturze np.: II CKN 28/97 i II CKN 673/97, można dojść do wniosku, że wbrew waszemu stanowisku usługa została wykonana, a wykonawca miał obowiązek wystawić fakturę?
  Czy wniosek taki jest prawidłowy?
  PS.1

  1. W wymienianych wyrokach sąd uznał, że jeżeli wykonawca zgłosił zakończenie robót budowlanych, to inwestor obowiązany jest dokonać ich odbioru nawet w przypadku kwestionowania jakości wykonanych robót (II CKN 28/97), a odmowa dokonania odbioru robót nie może być elementem szantażu ze strony inwestora (II CKN 673/97). Można znaleźć interpretacje organów podatkowych, które opierając się na tych wyrokach wywodzą obowiązek wystawienia faktur za roboty budowlane (np. PP/443-29/05).
  2. W II CSK 61/09 wyczytamy, że inwestor może odmówić dokonania odbioru robót, jeśli stwierdzi w nich wady istotne, a np. z interpretacji dyrektorów izb skarbowych (IBPP2/443-935/08/ASz czy ITPP1/443-25/09/MN), można wyczytać, iż słuszny jest pogląd o nie przyjmowaniu do księgowania faktur za rzekome usługi budowlane.

  Czyli jak zwykle są dwie słuszne drogi i trzecia własna.

  Jeżeli przyjmiemy dobrą wolę działania wykonawcy, to możemy przyjąć, że wykonawca (jego księgowy) preferuje pogląd 1 i uznał, że musi wystawić f-rę, a naprawa usterek swoją drogą i wszystko zakończy się dobrze.
  Jeżeli założymy złe intencje wykonawcy (nad poprawkami pomyślimy a kasa się należy) i przyjmiemy, że sprawa zakończy się w sądzie, to przyjęcie f-ry oraz ograniczenie działań do notatek służbowych działa na waszą niekorzyść.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.