piątek, 19 kwietnia, 2024

Co w przypadku braku audytu w gminie mimo obowiązku wprowadzenia

Home Forum Sektory Samorządy Co w przypadku braku audytu w gminie mimo obowiązku wprowadzenia

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Autor
    Wpisy
  • #3212
    przemek-31
    Uczestnik

    Jakby ktoś mógł odpowiedzieć mi na pytanie co grozi gminie, która ma obowiązek wprowadzenia audytu wynikający z przepisów, a tego nie robi czy są przewidziane jakieś sankcje w przypadku nie realizowanie tego obowiązku.
    Jeżeli jest możliwość nie zatrudnienia audytora po upływie pierwszego kwartału w którym to zatrudnienie jest wymagane w świetle prawa to jak długo mozna taką sytuacje przeciagać.
    Ogólnie rzecz biorąc chodzi o to kiedy burmistrz gminy musi bezwględnie zatrudnić audytora. Mam jeszcze dodtkowe pytanie czy jak gmina korzysta ze środków unijnych to w momencie gdy burmistrz nie zatrudni audytora wewnętrznego (mimo obowiązku wynikającego z przepisów prawa) wiążą się z tym jakieś dodatkowe niekorzystne sytuacje, nie wiem utrata tych środków czy coś takiego bo przeciez wymóg audytu w gminach wynika z przpisow unijnych…. ,

    #3213
    audytorz
    Uczestnik

    Z takim pytaniem zwrócił się ktoś z gminy nie pamiętam czy sekretarz czy burmistrz do GIAW odpowiedź wskazywała że nie ma konsekwencji przewidzianych przepisami, lecz prawo należy stosować gdyz obowiązuje wszystkich.
    Zapewne przy najbliższej kontroli z RIO nie stosowanie prawa w zakresie audytu wewnętrznego zostanie opisane w protokole.
    A

    #3214
    audytorz
    Uczestnik

    Z takim pytaniem zwrócił się ktoś z gminy nie pamiętam czy sekretarz czy burmistrz do GIAW odpowiedź wskazywała że nie ma konsekwencji przewidzianych przepisami, lecz prawo należy stosować gdyz obowiązuje wszystkich.
    Zapewne przy najbliższej kontroli z RIO nie stosowanie prawa w zakresie audytu wewnętrznego zostanie opisane w protokole.
    A

    #3215
    pietryka
    Uczestnik

    Brak audytu przy środkach unijnych spowoduje wstrzymanie tych środków lub przypisanie ich do zwrotu. Należy pamiętać, że środki unijne muszą być wykorzystane zgodnie z przepisami. Przy funduszu SPOT audyt wewnętrzny jest niezbędny, lub audyt zewnętrzny, który kosztuje od 0,5 do 2,5 % przyznanych środków, a więc jest b. drogi i nie dotyczy jednostek sektora finansów publicznych. W tym przypadku już Ministersto Transportu i Budownictwa prowadzi swoje kontrole wykorzystania tych środków, nie wspominając, że będą to kontrolowali audytorzy z Unii Europejskiej. Przy funduszu SPOT nie mniej niż jeden audyt wewnętrzny musi być wykonany w trakcie realizacji Projektu. Przy innych funduszach np. ZPORR również musi być zrobiony audyt wewnętrzny zadania. Wynika z tego, że gmina albo nie jest zorientowana dostatecznie i działa w myśl zasady jakoś to będzie, bo nie mogę zrozumieć dlaczego nie zatrudniają audytora wewnętrznego – chyba jakieś pozorne oszczędności na funduszu płac, gdyż inaczej nie można tego nazwać.

    #3216
    spedek1
    Uczestnik

    fragment wyjaśnienia MF do starej ustwy o finansach publicznych:
    ,,Mimo że w ustawa nie przewiduje możliwości ,,dyscyplinowania’’ kierownika jednostki w kwestii rozpoczęcia audytu jsfp, w której mimo przekroczenia kwot określonych w ww. rozporządzeniu nie jest prowadzony audyt wewnętrzny, to niewywiązywanie się tego obowiązku stanowi naruszenie zasady legalności.

    Działalności jsfp podlega określonej w przepisach odrębnych kontroli z punktu widzenia legalności, gospodarności, i rzetelności””

    #3229
    przemek-31
    Uczestnik

    Dziękuje za te informacje bardzo mi sie przydadzą

    #3230
    przemek-31
    Uczestnik

    Dziękuje za te informacje bardzo mi sie przydadzą

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.