środa, 1 grudnia, 2021

Czy to podróż służbowa?

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Czy to podróż służbowa?

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Autor
    Wpisy
  • #23113
    dorotab
    Uczestnik

    Witam. Czy przeprowadzając zadania w jednostkach organizacyjnych, które znajdują się poza terenem na którym znajduje się Urząd wykonujecie czynności w podróży służbowej czy też nie? Jeżeli nie to czy zwracane są Wam koszty podróży – a jeżeli tak czy stanowią one tym samym przychód?

    #23114
    adela
    Uczestnik

    Jedno, zwrot kosztów podróży nie jest przychodem

    #23115
    dorotab
    Uczestnik

    Ok. Zwrot kwot za bilety jeżeli zadanie wykonywane jest w jednostce mieszczącej się poza terenem miejscowości w której znajduje się urząd, a dojazd nie jest traktowany jak podróż służbowa. Czynności i dojazd traktowane są jak normalne wykonywanie obowiązków służbowych. Czy wtedy w przypadku umówienia się, że pracodawca zwraca wydatki na bilety zwracane kwoty są przychodem czy nie?

    #23116
    adela
    Uczestnik

    Moim zdaniem również nie. Pracownik nie może ponosić kosztów wykonywania swoich obowiązków służbowych. W moim urzędzie i nie tylko moim pracownik jak jedzie do podległej jednostki, jakieś wizyty w terenie, wyjazd na zakupy nawet do sąsiedniej miejscowości to pobiera bilety komunikacji miejskiej, albo dostają zwroty za przedstawione bilety PKS, niektórzy mają ryczałty na korzystanie z prywatnych samochodów. To nie jest przychód. Nie wiem, czy o to chodzi.

    #23117
    dorotab
    Uczestnik

    A u nas właśnie powstała wątpliwość w tym zakresie, chociaż inne rozwiązanie niż te o których piszesz byłyby krzywdzące dla pracownika (odnośnie przejazdów środkami komunikacji miejskiej w miejscowości, w której znajduje się urząd – również można pobrać bilety, o ryczałtach niestety kazano nam zapomnieć).
    Jeszcze jedno pytanie. Jeżeli uznano, iż wykonywanie czynności kontrolnych i dojazd do jednostki, w miejscowości innej niż miejscowość będąca siedzibą urzędu nie jest podróżą służbową to czy należy pobierać polecenie wyjazdu służbowego?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    #23118
    adela
    Uczestnik

    Jeszcze trochę bardziej szczegółowo opiszę jak jest w mojej gminie. Generalnie większość takich podróży odbywa się na terenie miasta w którym jest siedziba gminy i do innych miejscowości na terenie gminy, w ramach 8 godzin pracy. I w takich przypadkach są bilety lub ryczałty, bez pobierania polecenia wyjazdu służbowego. Poza teren gminy, do pobliskiego miasta wojewódzkiego, czy gdzie indziej pracownik otrzymuje polecenie wyjazdu służbowego i rozlicza na normalnych zasadach, czyli bilety komunikacji miejskiej (bo w aglomeracji miasta wojewódzkiego bilety są takie same a cena ustalana przez gminę wojewódzką), lub samochód za stawkę określoną zarządzeniem burmistrza. Chyba już wszystko.

    #23119
    alkman
    Uczestnik

    Cywilizowane zakłady pracy, w tym urzędy, rozstrzygnięcie dylematów, czy coś jest podróżą służbową czy też nie, zaczynają od studiowania umowy o pracę, w zakresie obowiązku wynikającego z przepisów art. 29, § 1, pkt 2 ustawy Kodeks pracy. Następnie w oparciu o przepisy art 77 przypis 5, § 1 ustalają czy pracownik wykonuje na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza poza stałym miejscem pracy. Jeżeli tak, stosują przepisy związane z podróżą służbową.
    Z niedopowiedzianych opisów, wnioskuję, że kontrolerzy, mający wskazane miejsce pracy w siedzibie urzędu, idąc do jednostki na kontrolę nie mają wystawionej delegacji. To błąd, którym pracodawca naraża się nie tylko na konsekwencje wynikające z prawa pracy.
    Zakładając, że są podstawy prawne (a nie widzimisiokrólikowe) do nie wystawiania delegacji, to nie ma podstaw do zwrotu za bilety – czyli przychód.
    Ps.
    Stawiam tezę, że jeżeli coś, co jest teoretycznie podróżą służbową, nie jest praktycznie tą podróżą, to w rzeczywistości jest albo naruszeniem kodeksu pracy albo nieodpłatnym świadczeniem, które powinno być opodatkowane.

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.