środa, 27 stycznia, 2021

dane osobowe

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
 • Autor
  Wpisy
 • #15784
  phobos
  Uczestnik

  Witam,
  mam pytanko, czy w świetle przepisów ustaw o wykonywaniu zawodu lekarza i pielęgniarki osoby te powinny posiadać dodatkowo upoważnienie do dostępu do danych osobowych (wymagane przepisami ustawy o ochronie danych osobowych)

  #15787
  phobos
  Uczestnik

  chodzi mi o to, że osoby te z racji wykonywanego zawodu mają dostęp do danych osobowych, a przepisy przytoczonych powyżej ustaw zobowiązują ich do zachowania tajemnicy zawodowej

  #15800
  helpyr
  Uczestnik

  U nas kazdy pracownik medyczny ma takie upoważnienie. Jest ono do danych osobowych w formie papierowej oraz zakres dostępu w formie elektronicznej.

  #15801
  phobos
  Uczestnik

  dzięki za pomoc:smile:

  #15807
  phobos
  Uczestnik

  i kolejne pytanko :smile:)
  W kadrach pracują 4 osoby. Każda odpowiada za przydzieloną jej cześć personelu.
  Program służący do obsługi kadrowej zakładu umozliwia przydzielenie praw dostepu do danych osobowych pojedyńczego pracownika.
  I tu mam pytanie: czy pozostawić kadrówkom dostęp do danych osobowych wszystkich pracownków, czy też ograniczyć ten dostęp tylko do tych pracowników, których teczki osobowe prowadzą?

  #15813
  helpyr
  Uczestnik

  U nas każda ma dostęp do wybraych danych – jeśli chodzi o płace i księgowość. W kadrach był duży opór i pozostawiono im dostęp do wszystkich pracowników. Moim zdaniem powinny mieć również przydzielony dostęp do konkretnych danych. Jesli coś wypłynie to przynajmniej wiadomo kogo obwinić.

  #15814
  phobos
  Uczestnik

  uważam podobnie. Jedynie na czas nieobecności jednej z osobów inna powina otrzymać upoważnienie i tylko na czas nieobecności tej pierwszej.
  Z drugiej strony jak zrobić, aby moje Panie na to poszły…eh… :smile:)

  #15815
  helpyr
  Uczestnik

  Daj w zaleceniach jako wymóg z rozporządzenia.

  #15819
  phobos
  Uczestnik

  no i to jest myśl…:smile:

  #15820
  mareksp
  Uczestnik

  Uważam, że co najmniej 2 lub wszystkie osoby z komórki kadr moga mieć dostęp do danych wszystkich pracowników w systemie. Ważniejszy jest zakres uprawnień tj. do edycji danych lub tylko podglądu. Ponadto system powinien rejestrować dostęp poszczególnych uzytkowników umozliwiając rozliczalność wykonanych działań. Brak dostępu do systemu może utrudniać wykonywanie zadań w sytuacji nagłej dłuższej nieobecności jedynego pracownika uprawnionego. Poza tym oprócz ustawień praw dostępu w systemie mozna wprowadzić ograniczenia organizacyjne w postaci Polityki bezpieczeństwa, gdzie będzie jasne wskazanie sytuacji korzystania z dostępu do danych systemu.

  #15821
  phobos
  Uczestnik

  i to również jest myśl 🙂

  #15872
  phobos
  Uczestnik

  kolejne pytanko:smile:
  Czy przypadki udostępniania danych osobowych podmiotom uprawnionym do ich otrzymania na mocy przepsiów prawa np. ZUS w celech innych niż włączenie do zbioru powinny być rejestrowane (ewidencjonowane)?

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.