poniedziałek, 17 maja, 2021

Data – szacowanie zamówienia

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Data – szacowanie zamówienia

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #16924
  renik
  Uczestnik

  witam, czy stosowanie określenia,że wartość zamówienia została dokonana np. w I kwartale jest prawidłowe, czy należy bezwzględnie przestrzegać zasady wpisywania konkretnej daty? i czy koniecznie musi być podpis/parafka z pieczątką osoby dokonującej szacunku?

  #16927
  terka
  Uczestnik

  No, jeśli weźmiemy pod uwagę to, co mowią przepisy ustawy, to powinna być być data, żeby wiadomo było, czy szacowania dokonano nie wszcześniej, niż mówi ustawa:
  Art. 35. 1. Ustalenia wartości zamówienia dokonuje się nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli przedmiotem zamówienia są dostawy lub usługi, oraz nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli przedmiotem zamówienia są roboty budowlane.

  Jeśli chodzi o dokumentowanie, kto szacowania dokonał – jak najbardziej powinna być pieczątka i podpis.
  Tylko że to już nie wynika wprost z ustaw, (no, chyba że ze standardów kontroli finnasowej), zatem powinno zostać zawarte w regulaminie udzielania zamówień publicznych.

  #16928
  renik
  Uczestnik

  dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie dotyczące zamówień pub. Wartość zam zostala oszacowana np. na kwotę 200 tys + Vat, wybrana oferta opiewa na 240 tys +Vat. Zamawiający ma na to zamówienie zarezerwowane środki finansiowe. Czy nie powienno się do dokumentacji dolączyć info, dlaczego podpisal umowę z Wykonawcą, na kwotę wyższą niż szacowal?

  #16940
  renik
  Uczestnik

  Jaki Waszym zdaniem jest dopuszczalny procent wartości szacowanej, który można „tolerować” przy udzieleniu zamówienia na wartość większą niż szacowana?

  #16945
  dorotab
  Uczestnik

  Zamawiający szacuje zamówienie z należytą starannością zgodnie ze swoją wiedzą. Zawsze liczymy, że zmieścimy się w cenie oferenta, a najlepiej kiedy zaoszczędzimy. Nie jest powiedziane, że kwota jaka zamiawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienie jest tożsama z szacowaną wartościa zamówienia. Może być ona większa lub mniejsza w zależności od tego z czym liczy się zamawiający. Nie piszesz nic o tym jaka właśnie kwotę zamawiający zamierza przeznaczyć na to zamówienie. Z treści wynika, iż ma środki pozwalające na pokrycie wartości zamówienia w wysokości przedstawionej przez oferenta, ale czy jest to kwota o której wyżej.
  Jeżeli kwota jest większa niż szacunek, to już na etapie planowania musiał się wytłumaczyc czemu jest większa niż oszacował.
  Jeżeli zmienia plan w związku z podwyższeniem kwoty jaka zamierza przeznaczyć na zamówienie, tam wyjaśnia dlaczego.
  Ile możemy dołożyć do planowanej kwoty wydatku zależy od naszej sytuacji finansowej. Nie ustalałabym więc żadnego progu, który w pewnym momencie mógłby zablokować inwestycję.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.