poniedziałek, 17 maja, 2021

Data – szacowanie zamówienia

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Data – szacowanie zamówienia

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • #16924
    renik
    Uczestnik

    witam, czy stosowanie określenia,że wartość zamówienia została dokonana np. w I kwartale jest prawidłowe, czy należy bezwzględnie przestrzegać zasady wpisywania konkretnej daty? i czy koniecznie musi być podpis/parafka z pieczątką osoby dokonującej szacunku?

    #16927
    terka
    Uczestnik

    No, jeśli weźmiemy pod uwagę to, co mowią przepisy ustawy, to powinna być być data, żeby wiadomo było, czy szacowania dokonano nie wszcześniej, niż mówi ustawa:
    Art. 35. 1. Ustalenia wartości zamówienia dokonuje się nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli przedmiotem zamówienia są dostawy lub usługi, oraz nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli przedmiotem zamówienia są roboty budowlane.

    Jeśli chodzi o dokumentowanie, kto szacowania dokonał – jak najbardziej powinna być pieczątka i podpis.
    Tylko że to już nie wynika wprost z ustaw, (no, chyba że ze standardów kontroli finnasowej), zatem powinno zostać zawarte w regulaminie udzielania zamówień publicznych.

    #16928
    renik
    Uczestnik

    dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie dotyczące zamówień pub. Wartość zam zostala oszacowana np. na kwotę 200 tys + Vat, wybrana oferta opiewa na 240 tys +Vat. Zamawiający ma na to zamówienie zarezerwowane środki finansiowe. Czy nie powienno się do dokumentacji dolączyć info, dlaczego podpisal umowę z Wykonawcą, na kwotę wyższą niż szacowal?

    #16940
    renik
    Uczestnik

    Jaki Waszym zdaniem jest dopuszczalny procent wartości szacowanej, który można „tolerować” przy udzieleniu zamówienia na wartość większą niż szacowana?

    #16945
    dorotab
    Uczestnik

    Zamawiający szacuje zamówienie z należytą starannością zgodnie ze swoją wiedzą. Zawsze liczymy, że zmieścimy się w cenie oferenta, a najlepiej kiedy zaoszczędzimy. Nie jest powiedziane, że kwota jaka zamiawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienie jest tożsama z szacowaną wartościa zamówienia. Może być ona większa lub mniejsza w zależności od tego z czym liczy się zamawiający. Nie piszesz nic o tym jaka właśnie kwotę zamawiający zamierza przeznaczyć na to zamówienie. Z treści wynika, iż ma środki pozwalające na pokrycie wartości zamówienia w wysokości przedstawionej przez oferenta, ale czy jest to kwota o której wyżej.
    Jeżeli kwota jest większa niż szacunek, to już na etapie planowania musiał się wytłumaczyc czemu jest większa niż oszacował.
    Jeżeli zmienia plan w związku z podwyższeniem kwoty jaka zamierza przeznaczyć na zamówienie, tam wyjaśnia dlaczego.
    Ile możemy dołożyć do planowanej kwoty wydatku zależy od naszej sytuacji finansowej. Nie ustalałabym więc żadnego progu, który w pewnym momencie mógłby zablokować inwestycję.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.