środa, 1 grudnia, 2021

decyzje podatku od nieruchomości?????????

Home Forum Sektory Samorządy decyzje podatku od nieruchomości?????????

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
 • Autor
  Wpisy
 • #19964
  audyt4
  Uczestnik

  pomóżcie moi drodzy: decyzja podatkowa podatku od nieruchomości była awizowana dwa razy…tak więc w ostateczności uznaje się ją za doręczoną,minął termin 14 dni…. tylko kwestia jest taka, że teraz podatnik nie może jej teraz odebrać ?(oryginału decyzji)….taka informację uzyskałam w wydziale finansowym…jak już podatnik może otrzymać duplikat decyzji…..co o tym sadzicie…nigdzie nie mogę się doszukac przepisów tym zakresie, czy to jest oby zgodne….czekam na wasze sugestie i uwagi w tym zakresie…

  #19972
  meg
  Uczestnik

  Odpowiedzi należy szukać w KPA – Udostępnianie akt kodeksu postępowania administracyjnego.
  (art. 73 par.2). Z przepisów tych wynika , ze strona postępowania administracyjnego może żądać uwierzytelnienia sporządzonych przez siebie odpisów sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione ważnym interesem strony.

  Po upływie 14 dni doręczenie uważa się za dokonane,a decyzje dołącza się do akt sprawy.
  W mojej ocenie jest to zgodne z przepisami.W interesie strony leży, aby otrzymać decyzję.
  Pozdrawiam

  #19997
  zosia
  Uczestnik

  Uwaga ogólna do Meg – nie KPA tylko Ordynacja podatkowa ( do podatków stosujemy ordynację podatkową a nie KPA). Leczy co do zastosowanego przepisu o udostepnianiu akt zgoda – tu ma zastosowanie art. 178 par. 1 OP.
  Jesli minął termin po dwukrotnym doręczaniu decyzji, to decyzja została doręczona zgodnie z tzw. zasadą per avizo – domniemanie doręczenia ( tu: art. 150 OP). A jesli zatrem decyzję doręczono to jak ja można wydać stronie???. Oczywiście mówimy tu o fikcji, bo decyzja jest nadal z aktach podatkowych – ale wyjęcie jej z koperty nadawczej będzie burzyło pewien porządek.
  Można i nalezy wydać stronie jeśli jest wniosek o uwierzytelknioną kserokopię, sporządzoną na podstawie kopii decyzji podatkowej. Niestety zła wola podatnika, lub jego opieszałóść działa na jego szkodę.
  Jak coś to pisz

  pozdr.
  zosia

  #19998
  meg
  Uczestnik

  Uwaga ogólna do Zosi

  Przepisów KPA nie stosuje się do spraw uregulowanych w ustawie Ordynacja podatkowa Z WYJĄTKIEM przepisów działów IV, V i VIII – art. 3 par. 1 pkt 2 KPA
  Patrz rozdział VIII- Doręczenia.

  Pozdrawiam ciepło.

  #19999
  zosia
  Uczestnik

  Ordynacja podatkowa jest lex specjalis w stosunku do KPA.
  OP posiada swoje autonomiczne uregulowania dla doręczeń

  #20006
  alkman
  Uczestnik

  Nieodebranie przez adresata z placówki pocztowej lub z urzędu gminy (miasta) w określonym terminie, pisma, pomimo zgodnego z przepisami doręczenia (fikcyjnego), nie oznacza uprawnienia organu podatkowego do odmowy faktycznego wydania pisma. Samo wydanie takiego pisma (decyzji)stanowi czynność organizacyjno – techniczną nie mającą wpływu na bieg dalszego postępowania. Niemniej faktyczne wydanie takiej decyzji, ma wpływ na wykonanie przez stronę tej decyzji bez stosowania przez Organy podatkowe środków przymusu, o wizerunku nie wspominając.
  Poza wizerunkiem istotna wydaje się ekonomika postępowania.

  #20012
  alkman
  Uczestnik

  [QUOTE BY= zosia] A jesli zatrem decyzję doręczono to jak ja można wydać stronie???. wyjęcie jej z koperty nadawczej będzie burzyło pewien porządek.
  Niestety zła wola podatnika, lub jego opieszałóść działa na jego szkodę.
  [/QUOTE]
  obudź się!!!

  #20013
  terka
  Uczestnik

  😀
  Alkman? A tak konkretnie to o co chodzi? 😉

  #20014
  alkman
  Uczestnik

  [QUOTE BY= terka] 😀
  A tak konkretnie to o co chodzi? 😉 [/QUOTE]
  Przychodzi podatnik i prosi o decyzję (bo był na wczasach z ukochaną 4 tygodnie) to urzędnik z uśmiechem „proszę tu podpisać” i wydaje podatnikowi decyzję.
  Ps
  Powyższe zajmie mniej czasu (tu podpowiadam audyt4), niż przyjęcie do protokołu a) skargi na pracownika odmawiającego faktycznego wydania decyzji oraz przygotowanie odpowiedzi na b) złożony (najlepiej do protokołu) wniosek o zwolnienie z podatku od nieruchomości w związku z odmową przez pracownika urzędu wydania znajdującej się w aktach sprawy decyzji o wysokości tego podatku.

  #20020
  wojak
  Uczestnik

  W całej tej dyskusji warto też zwrócić uwagę na aspekt etyki w działalności urzędu i relacji klient – urząd. Moim zdaniem w działalności urzędu nie wystarcza wyłącznie zgodność z literą prawa, ważniejsze jest (moim zdaniem) działanie na rzecz i dla dobra obywateli – klientów czyli wspólnoty samorządowej. Jeśli jakiś urzędnik nie chce wydać takiego oryginału decyzji, bo nigdzie nikt mu nie napisał, że MUSI, to powinien zmienić pracę. Może przecież wydać oryginał dokumentu bez szkody dla urzędu – dla dobra obywatela i urzędu w efekcie także.

  #20026
  alkman
  Uczestnik

  Bezprawie byłoby zbyt radykalne, wystarczy zgodne z prawem działanie na rzecz mieszkańców i wspólnoty.

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.