poniedziałek, 1 marca, 2021

Delegacja – samochód prywatny

Home Forum Sektory Samorządy Delegacja – samochód prywatny

Oglądasz 14 wpisów - 1 z 14 (wszystkich: 14)
  • Autor
    Wpisy
  • #17043
    goga
    Uczestnik

    Mam pytanko, czy do delegacji, które są wystawione na podróż samochodem wypełniana jest ewidencja przebiegu pojazdu po zakończonej podróży? Opiszcie jak to wygląda w Waszych jednostkach???

    #17044
    ela
    Uczestnik

    tak, w gotowych drukach wypełnia sie odpowiednio tabele w częsci rozliczenie podróży słuzbowej,
    podstawą jest umowa z pracownikiem na korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych,
    pozdrawiam

    #17045
    goga
    Uczestnik

    Dzięki za wypowiedż, ale nie chodzi mi o tzw. kilometrówki bo ta procedura jest ok, mam na myśli jak pracownik jest delegowany np. na szkolenie i jedzie własnym samochodem w związku z tym nie ma z nim podpisanej umowy cywilnoprawnej, czy musi dołączyć do delegacji ewidencję przebiegu pojazdu?

    #17046
    goga
    Uczestnik

    Dzięki za wypowiedż, ale nie chodzi mi o tzw. kilometrówki bo ta procedura jest ok, mam na myśli jak pracownik jest delegowany np. na szkolenie i jedzie własnym samochodem w związku z tym nie ma z nim podpisanej umowy cywilnoprawnej, czy musi dołączyć do delegacji ewidencję przebiegu pojazdu?

    #17047
    podhale
    Uczestnik

    [QUOTE BY= el_a] tak, w gotowych drukach wypełnia sie odpowiednio tabele w częsci rozliczenie podróży słuzbowej,
    podstawą jest umowa z pracownikiem na korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych,
    pozdrawiam[/QUOTE]

    Ja nie znalazłem nigdzie zapisu mówiącego o umowie i ewidencji przebiegu pojazdu.
    Wyczytałe tylko, że:
    „Na wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę, która nie może być wyższa niż określona w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym „

    Umowa ma zastosowanie do korzystania z samochodu do celów służbowych na jazdy lokalne:
    „Zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, zwanych dalej „pojazdami do celów służbowych”, następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej między pracodawcą a pracownikiem, o używanie pojazdu do celów służbowych, na warunkach określonych w rozporządzeniu.”

    Ale mogę się mylić 🙄

    #17048
    ela
    Uczestnik

    Ja nie znalazłem nigdzie zapisu mówiącego o umowie i ewidencji przebiegu pojazdu.
    Wyczytałe tylko, że:
    „Na wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę, która nie może być wyższa niż określona w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym

    nawiązując do powyższego cytatu, w naszych procedurach jest ustalone, że pracownik składa wniosek do pracodawcy, gdy odpowiedz jest pozytywna zawierana jest umowa w której poza przysługującą stawką zwrotu kosztów za kilometr zawarte są inne uregulowania np. marka samochodu, nr rejestracyjny, kto ponosi koszty awarii lub innych uszkodzeń samochodu itp.itd,
    w sytuacji gdy brak wniosku i umowy to pracownik nie otrzyma zwrotu kosztów za odbycie podroży wlasnym samochodem,
    ponadto zanim pracodawca wyrazi zgodę przeprowadzana jest symulacja i analiza kosztów podroży i polączeń z miejscowością docelową środkami transportu ogólnie dostępnymi tzn pks, pkp
    to wszystko ma związek z art 35.3 ustawy o finansach publicznych,
    pozdrawiam

    #17049
    ela
    Uczestnik

    ad. powyższejgo w uzupełnieniu dodam jeszcze, że na druku PWS w rubryce środek transportu obowiązkowo wpisywany jest numer i data umowy (umowy rejestruje się w ksiedze zawartych umów)

    #17050
    adfaj
    Uczestnik

    A ja mam pytanie może trochę z innej beczki. Przygotowuję sie do audytu (podróże służbowe). Proszę o pomoc. Jak mam potraktować takie zapisy. Na poleceniu służowym (delegacji) jest zapis „zaliczkę otrzymałem i zobowiazuję się rozliczyć z niej w ciągu 7 dni po zakończonej podróży”, a w rozp. dot. podróży służbowych § 8a ust.2 mówi „rozliczenie kosztów podróży przez pracowbnika jest dokonywane w terminie 14 dni od zakończenia podróży” . To w końcu jak i kiedy? Czekam na Wasze propozycje. Pozdrawiam

    #17051
    ziuk
    Uczestnik

    Co innego zaliczka bo musi jej niewykorzystaną część oddać pracownik na rzecz instytucji delegującej a co innego koszty podróży, ktore pracownikowi zwraca instytucja.Pewnie chodzi o dobron instytucji.

    #17052
    ziuk
    Uczestnik

    Moim zdaniem nie należy stosować ewidencji przebiegu pojazdu przy rozliczeniu wyjazdu służbowego własnym samochodem. Wystarczy na druku rozliczającego wyjazd podać właściwą odległość w km. oraz odpowiednią stawkę za 1 km.określoną pojemnością silnika.
    Ewidencję przebiegu pojazdu zgodnie z art.23 ust.1 pkt.46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych muszą prowadzić przedsiębiorcy korzystajacy z samochodów osobowych własnych lub nie wprowadzonych do ewidencji środków trwałych.

    #17054
    ela
    Uczestnik

    [QUOTE BY= el_a] tak, w gotowych drukach wypełnia sie odpowiednio tabele w częsci rozliczenie podróży słuzbowej,
    podstawą jest umowa z pracownikiem na korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych,
    pozdrawiam[/QUOTE]

    jeszcze raz włącze się do dyskusji i uszczegółowię pierwszą wypowiedź: gotowe druki tzn. POLECENIE WYJAZDU SŁUŻBOWEGO, na drugiej stonie tego druku znajduje się część RACHUNEK KOSZTÓW PODRÓŻY gdzie jest tabela z rubrykami dot.: wyjazdu, przujazdu, środka lokomocji (liczba przejechanych kilometrów), koszty przejazdu – u nas delegowany pracownik odbywający podróż służbową własnym samochodem wypełnia tą tabelę
    (tak na marginesie tabela ta jest również wypełniana przy korzystaniu z komunikacji pks lub pkp),
    nie wypełnia się i nie dołącza do druku PWS żadnego innego dodatkowego dokumentu/ewidencji,
    pozdrawiam

    #17055
    podhale
    Uczestnik

    A ja z innej beczki chciałem zapytać. chodzi mi o ryczałt samochodowy na jazdy lokalne a konkretnie o oświadczenie pracownika o używaniu przez niego samochodu w danym miesiącu.
    Czytamy w rozporzędzeniu, że „Oświadczenie to powinno zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny) oraz określać ilość dni nieobecności pracownika w miejscu pracy w danym miesiącu z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej lub innej nieobecności, a także ilość dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych”.
    Co to znaczy sformułowanie ” nie dysponował pojazdem do celów służbowych?”

    #17056
    Anonim
    Nieaktywny

    Może to wtedy gdy samochód był w naprwie u mechanika czy na przeglądzie… 🙂

    #17058
    podhale
    Uczestnik

    [QUOTE BY= lainy] Może to wtedy gdy samochód był w naprwie u mechanika czy na przeglądzie… 🙂 [/QUOTE]

    Miałem na myśli sytuację, kiedy pracownik jest w pracy samochodem, natomiast z niego nie korzysta do celów służbowych.
    Co wtedy?

Oglądasz 14 wpisów - 1 z 14 (wszystkich: 14)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.