piątek, 28 stycznia, 2022

delegacja w sobotę!

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Autor
  Wpisy
 • #10196
  podhale
  Uczestnik

  Bardzo prosze o pomoc w sprawie , jak niżej:
  Pracownik jednostki samorządowej często odbywa podróże słuzbowe w soboty i niedziele. w końcu sie zbuntował i zażądał od pracodawcy oddania dnia wolnego. oczywiście powstał konflikt w tej kwestii. Co sądzicie o tej sprawie?

  #10197
  meg
  Uczestnik

  Witam!

  Pracownik nie ma racji!.
  Jeśli w miejscu oddelegowania ani w sobotę, ani w niedzielę pracownik nie wykonywał zleconego przez pracodawcę zadania służbowego, to czasu pobytu w podróży służbowej w tych dniach nie należy traktować jako czasu pracy. Zatem za pobyt w podróży służbowej w tych dniach nie przysługuje pracownikowi żadna dodatkowa rekompensata- ani w postaci zamiennego dnia wolnego od pracy, ani w postac dodatkowego wynagrodzenia. Spójrz jeszcze na wyrok SN z 21 października 1982 (IPR85/82) – w wyroku tym SN stwierdził, że czas trwania podróży służbowej nie jest wliczany do czasu pracy.

  pozdrawiam
  Meg

  #10199
  stadyr
  Uczestnik

  wyrok, który przywołujesz dotyczy czasu pracy ustalonego w trybie art. 131.2 kp – czyli dla osob zarządzających w imieniu pracodawcy czas pracy może przekroczyć 48 godz/tydz.

  wydaje mi się że w odniesieniu do pozostałych pracowników mają zastosowanie przepisy art. 151 z dwójka i art. 151 z trójka

  poza tym art. 128.1 stanowi, iz „Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy”

  #10201
  podhale
  Uczestnik

  Dodam, iz pracownik, o którym mowa, wykonuje w trakcie delegacji sobotniej zadania służbowe zlecone przez pracodawcę. ja osobiście nigdzie nie mogę znaleźć jakiejkolwiek konkretnej podtsawy prawnej, pozalającej zająć jednoznaczne stanowisko.

  #10204
  stadyr
  Uczestnik

  a co na ten temat mówi regulamin pracy (jeżeli jest) w tej jednostce??

  jeżeli nie ma regulaminu pracy, bądź nie zostało to określone w nim, to moim zdaniem mają zastosowanie przepisy kp Dział szósty CZAS PRACY rozdział V Praca w godzinach nadliczbowych

  #10205
  meg
  Uczestnik

  [QUOTE BY= podhale] Dodam, iz pracownik, o którym mowa, wykonuje w trakcie delegacji sobotniej zadania służbowe zlecone przez pracodawcę. ja osobiście nigdzie nie mogę znaleźć jakiejkolwiek konkretnej podtsawy prawnej, pozalającej zająć jednoznaczne stanowisko.[/QUOTE]

  Bo konkretnej podstawy prawnej nie znajdziej.Wsród komentatorów prawa panują rozbieżne poglady. Jednak w większości , zgodnie z ustaloną praktyką, czas podróży służbowej nie jest wliczany do czasu pracy, jeżeli podróż służbowa przypada poza godzinami pracya pracownik w czasie tej podrózy nie swiadczy pracy. Zdobywanie wyższych kwalifikacji jest obowiązkiem pracownika a obowiązkiem pracodawcy jest umożliwienie mu tego.
  A jeśli chodzi o prace zlecona pracownikowi w sobote (czyli ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy) to ma zastosowanie Art.151 parag. 1 pkt2 (szczególne potrzeby pracodawcy) i w związku z tym art. 151 jeden i 152 dwa.

  Pozdrawiam

  #10207
  podhale
  Uczestnik

  Wielkie dzieki! Jestem o wiele mądrzejszy niz jeszcze dzis rano. dziekuję za pomoc!

  #10210
  mareksp
  Uczestnik

  Wydaje się, ze najlepszą radą jakiej audytor może w tej sytuacji udzielić kierownikowi jednostki jest wskazanie możliwości zasięgnięcia opinii prawnej na tle konkretnego stanu faktycznego. Jeśli jednostka radcy nie zatrudnia to może przecież zlecić to zewnętrznie. Udzielanie porad prawnych przez audytora może okazać się niebezpieczne tj. podważyć autorytet audytora i niewłaściwie sugerować jego rolę w jednostce.

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.