czwartek, 25 kwietnia, 2024

dożywianie w szkołach

Home Forum Egzaminy egzaminy dożywianie w szkołach

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • #15223
    szymonek123
    Uczestnik

    Mam pytanie czy szanowne grono audytorskie nie spotkało się w jednostkach – ośrodki pomocy społecznej z tematyką „dożywianie dzieci szkolnych/przedszkolnych w ramach realizacji zadania rządowego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”.

    Co stwierdziłem:
    – są decyzje administracyjne przyznające pomoc w postaci posiłku
    – porozumienia kierownika OPS z dyrektorami szkół/przedszkoli, które wydają posiłki
    – uchwała rady w sprawie stawki żywieniowej w stołówkach
    Analiza sprawy wykazuje, iż pomimo że OPS wydaje decyzję o posiłku, fizycznie kupuje żywność. Nie ma tworu stołówki- np. gospodarstwa pomocnicze… Dyrektorzy szkół opisują faktury za żywność i prac. szkoły sporz. posiłki.
    Jednak pytanie. Skoro sprawa dotyczy kilku szkół i różnego asortymentu żywności (mięso, nabiał, chleb i warzywa) to czy kierownik OPS dalej może stosować zamówienie z wolnej ręki?
    Praktycznie to jest tak, że dyrektor kupuje sobie żywność tam gdzie mu najbliżej a potem przedkłada fakturę za żywność do OPS.
    OPS nie ma żadnej kontroli sprawy co dalej, ma tylko pismo ile uczniów skorzystało z posiłków i rozliczenie z fakturami (adekwatnie do stawki x ilość wydanych posiłków).

    Czy wy macie jakiś pomysł jak sprawę „rozgrzebać pazurem”?

    #15228
    szymonek123
    Uczestnik

    sory za temat w „EGZAMINY”

    #15230
    anja
    Uczestnik

    Witam. Jeśli OPS wydaje decyzje przyznające pomoc w postaci posiłku i istnieją porozumienia kierownika OPS z dyrektorami szkół (rozumiem, że na wydawanie posiłków przez szkoły za określoną stawkę), to OPS nie ma prawa kupować żywności, z której później przygotowuje się posiłek w szkole. OPS może w takim przypadku płacić tylko i wyłącznie za przygotowane przez szkołę posiłki. Jeśli faktycznie w szkole przygotowuje się i wydaje posiłki, to funkcjonuje w niej stołówka. Zasady korzystania ze stołówki, w tym wysokość opłat, ustala organ prowadzący szkołę zgodnie z ustawą o systemie oświaty i pewnie uchwała rady w sprawie stawki żywieniowej w stołówkach opiera się na tej podstawie. Płacenie przez OPS za żywność wykorzystywaną na przygotowanie posiłków w szkole jest więc niezgodne z wydawanymi przez OPS decyzjami i uchwałą rady. Poza tym jak może nie być w szkołach tworu – stołówki, skoro faktycznie tam istnieje i jest uchwała rady w sprawie stawki żywieniowej?
    Jeśli zaś chodzi o kwestię kontroli OPS nad ilością wydanych przez szkołę posiłków, to powinno to zostać uregulowane np. w porozumieniu pomiędzy kierownikiem OPS a dyrektorem szkoły, np. poprzez zobowiązanie szkół do przedstawiania obecności dzieci korzystających z pomocy w formie posiłków.

    #15231
    szymonek123
    Uczestnik

    Anja.. dziękuję za odpowiedź.
    Zgadzam się z tobą w kwesti zakupu żywności przez OPS. Na co mam wskazać że to jest niezgodne? czym uzasadnić?
    Porozumienia z dyrektorami szkół nie mówią- o określonej stawce ani o rodzaju posiłku. W § 1 porozumienia ogólnie pisze się o celu programu-dożywianie w formie 1 gorącego posiłku dziennie dzieciom w wielki obowiązku szkolnego.
    W roku 2007 stawka żywieniowa pojawia się tylko w decyzjach adm. OPS przyznaj. pomoc wnioskującemu. W 2008 mam juz uchwałę rady, ale o zgrozo nie ma uchwały o miejscach stołówek przy której szkole. Są porozumienia z 2002 roku o dofinansowaniu utworzenia punktu zywieniowego w szkole.

    #15235
    anja
    Uczestnik

    Szymonek – jeśli w decyzjach przyznaje się pomoc w postaci posiłku w danej szkole, to kupowanie przez OPS żywności na przygotowanie tych posiłków jest przede wszystkim niezgodne z wydanymi decyzjami. OPS nie ma żadnych podstaw żeby kupować żywność na przygotowanie posiłków. Poza tym ustawa i rozporządzenie w sprawie programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” wskazują, że pomoc ta powinna być udzielana przede wszystkim w formie posiłku, a w formie świadczenia pieniężnego na zakup tego posiłku tylko wtedy, gdy nie ma możliwości zapewnienia posiłku.
    Jeśli były zawierane porozumienia z dyrektorami szkół w sprawie dożywiania, to powinien tam znaleźć się przynajmniej zapis o tym, przez kogo wydawane są posiłki. Jeśli nie ma takiego zapisu, to co faktycznie ustalają te porozumienia? Jeśli w 2007 r. stawka żywieniowa pojawiała się tylko w decyzjach, a nie ma żadnych innych dokumentów regulujących to, to OPS nie miał prawa ani podstaw ustalać stawkę samodzielnie. Nie bardzo rozumiem jaka jest treść uchwały rady z tego roku – jest tylko jedna stawka za posiłek obowiązująca we wszystkich szkołach? Ale jeśli nawet tak i jeśli oparta jest na podstawie ustawy o systemie oświaty, to wynika z tego, że jednak stołówki są w szkołach; wskazują na to również porozumienia z 2002 r. Jeśli były porozumienia o dofinansowaniu utworzenia punktu żywieniowego w szkole, to z jakich powodów stołówki faktycznie nie funkcjonują w strukturach szkoły?
    Bardzo pogmatwana sprawa, życzę powodzenia w dobrym jej rozwiązaniu.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.