wtorek, 22 września, 2020

dobór próbki

Home Forum Sektory Samorządy dobór próbki

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
    betix
    Uczestnik

Witam,

Wydano 1700 pozwoleń na budowę, podpowiedzcie jaką metodę zastosować przy wyborze decyzji do badania, aby nie była zbyt pracochłonna, a jednAK efektywna przy 1-os. stanowisku audytora oraz aby wyniki miały przełożenie na całą populację (zbiór)?

Pozdrawiam

alkman
    Uczestnik

aby wyniki miały przełożenie na populację, stosuj metody statystyczne. 😎
    Przy marginesie błędu 3%, tolerowanej niepewności 5% i wielkości frakcji równej 0,5 – minimalna wielkość próby dla populacji 1.700 wynosi 656.
    Przy marginesie błędu 5%, tolerowanej niepewności 5% i wielkości frakcji równej 0,5 – minimalna wielkość próby dla populacji 1.700 wynosi 313.
    Przy marginesie błędu 5%, tolerowanej niepewności 5% i wielkości frakcji równej 0,9 – minimalna wielkość próby dla populacji 1.700 wynosi 128.
    Przy marginesie błędu 20%, tolerowanej niepewności 5% i wielkości frakcji równej 0,9 – minimalna wielkość próby dla populacji 1.700 wynosi 9.

kikcloud
    Uczestnik

a co to jest „wielkość frakcji” ❓ bo tego nie wiem. Choć już wydawało mi się, że wiem wszystko 😉

alkman
    Uczestnik

💡 Może to jest spodziewany rozkład. Wujek twierdzi, że jak się nic nie wie o skośności rozkładu to należy przyjąć 0,5. A jak się podejrzewa, że badana cecha występuje w 90% populacji, to można przyjąć 0,9. 🙄

kikcloud
    Uczestnik

Jednym słowem >Betix ma wybrać próbę 128 pozwoleń, aby z 95% pewnością wyniki badania miały „przełożenie” na całą populację.
    Osobiście zawsze twierdzę, że LOGIKA to metoda dochodzenia do złych wniosków
    z całkowitą pewnością natomiast

STATYSTYKA to metoda dochodzenia do złych wniosków z prawdopodobieństwem 95%. 😀

adela
    Uczestnik

Mnie przy poziomie ufności 95% i poziomie oczekiwanego błędu 3 % wychodzi próba 116

kikcloud
    Uczestnik

Adela ❗ Twoja metoda nie zawiera „frakcji” i jest co najmniej o 12 pozwoleń lepsza 😉

hali
    Uczestnik

Witam!
    Mam pytanko do Adeli – jaki wzór stosujesz na obliczenie wielkości próby? Czy korzystasz z talic statystycznych?

mama0454
    Uczestnik

Ciekawa dyskusja … :mrgreen:

wojak
    Uczestnik

ocena dewiacji audytora wewnętrznego na podstawie analizy behawioralnej środowiska ryzyka spożywania napojów zawierających nadmierne ilości skoncentrowanego C2H5OH bez wytchnienia i codziennie od rana do nocy i w nocy też …
    Q…, muszę iść na urlop… zdrowotny 😉

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.