wtorek, 5 lipca, 2022

Dodatek specjalny.

Home Forum Sektory Samorządy Dodatek specjalny.

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #23015
  kkkrzysiu
  Uczestnik

  Czy ktoś z Was otrzymuje dodatek specjalny? Jeżeli tak to jak sformułowana jest jego treść. Pytanie pojawiło się w związku z zatrudnieniem na część etatu i chęcią osiągnięcia satysfakcjonującego wynagrodzenia. 💡

  #23020
  wojak
  Uczestnik
  #23021
  dorotab
  Uczestnik

  Witam. Nie wiem jak to osiągniesz za pomocą dodatku specjalnego (powtórzę za Wojakiem :shock:). Dodatek specjalny przyznawany jest przecież za wykonywanie obowiązków wykraczających poza ramy zakresu czynności.

  #23046
  terka
  Uczestnik

  Mam inne zdanie w temacie otrzymywania przez audytora dodatku specjalnego.
  Ustawa o prac. sam. w art. 36 ust. 3 stanowi, że:
  pracownikowi samorządowemu z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków
  służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań może zostać przyznany dodatek
  specjalny.

  Czy powierzeniem dodatkowych zadań nie może być zadanie nieujęte w planie audytu? Albo zlecona przez kierownika jednostki czynność doradcza?
  Tak, zaraz ktoś powie, że to należy do zakresu czynnosci audytora. ale czy nie jest okresowym zwiększeniem obowiazków?

  #23047
  dorotab
  Uczestnik

  Witam. Uważam, że nie jest. Ryzyko (?)konieczności zrealizowania zadania poza planem (zawsze można odmówić jeżeli zagraża realizacji planu – była już wydaje mi się dyskusja na ten temat na forum) czy też wykonania czynności doradczych jest wpisane właśnie w zakres zadań audytora. To o czym piszesz kojarzyłabym raczej jako wykroczenie poza plan audytu, a to juz inna bajka, chociaż i w niej moim zdaniem taki dodatek bylby mocno naciągany.
  Poza tym, wydaje mi się, że akurat w pytaniu „kkkrzysia” chodzi o zupełnie inne aspekty – podwyższenie wynagrodzenia niezależnie od podniesionych przez Ciebie kwestii.

  #23055
  terka
  Uczestnik

  Pewnie, że można odmówić – tak mówią przepisy.
  Ale przepisy to teoria, a praktyka jest inna.
  Ustawodawca daleko, poza tym dawno się na audytorów wypiął, pozbawaiając ich ochrony. A pracodawca blisko, w dodatku istotą audytu jest wspieranie owego pracodawcy. Skoro zatem pracodawca ma problem i potrzebuje pomocy, to oczywiście hardo mówię mu – nie!, bo przepisy tak stanowią.

  Nie rzucę kamieniem, w postaci „chęci podwyższenia wynagrodzenia”.
  W tej chęci nie ma niczego nagannego. Każdy chce zarabiac jak najwięcej, przecież to oczywiste.
  Zwracam jednak uwagę, że Krzysiu ma wykonywać zadania audytora na część etatu. Czyli to, co ktoś robi na cały etat, zrobić w wymiarze części etatu. Planowanie, sprawodawczosć, musimy zrobić wszyscy. Zatrudniony na 1/4 czy 1/2 – też.
  I to, co ma w planie ma zrobić, i to co poza planem też.
  Najlepiej by było, gdyby pracował przez 12 godzin dziennie a płacili mu za 4.?

  Trochę jestem sarkastyczna, ale mnie wkurza, jak łatwo brać audytorska feruje wyroki. A podobno obiektywizm najważniejszy w etyce audytora jest:wink:

  #23057
  dorotab
  Uczestnik

  Nie wydaje mi się, aby ktokolwiek ferował tu wyroki. Wydawało mi się natomiast, że każdy może wyrazić swoje zdanie. Rozumiem doskonale chęć godnego wynagrodzenia i nie trzymam się ortodoksyjnie standardów, ale osoby, które pracują na część etatu niejednokrotnie wypowiadały się na tym forum, że po prostu przyjmują w planie nie 4 ale np. 1 zadanie.

  #23065
  scypion
  Uczestnik

  Zamiast brać dodatek specjalny – zaproponuj pracodawcy zwiększenie części etatu, na jaką jesteś zatrudniony, czyli: jeśli na 1/4 to np. na 1/2 przejdź. Lub na pełen etat. I masz wszystkie kwestie moralne itp. rozwiązane.

  #23067
  terka
  Uczestnik

  [QUOTE BY= DorotaB] ale osoby, które pracują na część etatu niejednokrotnie wypowiadały się na tym forum, że po prostu przyjmują w planie nie 4 ale np. 1 zadanie.
  [/QUOTE]
  No i mamy proste rozwiązanie – w zakresie obowiązków zapisać, że audytor realizuje plan audytu.
  To, co będzie ew. robił poza planem – będzie poza zakresem czynności, czyli zwiększeniem zakresu obowiązków.
  Oczywiście mówię o audytorze na część etatu.

  Zwróciłaś Doroto uwagę na ważną rzecz w tej sprawie – że tak naprawdę wiedzę o tym, jak trudno realizuje się audyt na część etatu wiedzą Ci, którzy w takim wymiarze audyt realizują.

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.