piątek, 19 sierpnia, 2022

dodatkowe wynagrodzenie radców prawnych

Home Forum Sektory Samorządy dodatkowe wynagrodzenie radców prawnych

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #17635
  olak
  Uczestnik

  Proszę bardzo podpowiedzieć mi jak powinny być liczone wynagrodzenia radców prawnych za zastępstwa sadowe tzn. kwota należności powinna być pomniejszona o składki ZUS pracownika i podatki, czy pomniejszona o składki ZUS pracodawcy i pracownika oraz podatek. Jeżeli ktoś ma podstawę prawną to bardzo proszę mi podać. Dziękuję

  #17637
  dorotab
  Uczestnik

  Cześć. Zgodnie z wyjaśnieniem do art. 22(4) ustawy o radcach prawnych zamieszczonym w tezach z pismiennictwa LEX, „wynagrodzenie dodatkowe, tak samo jak wynagrodzenie zasadnicze stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz wejdzie do podstawy wymiaru emerytury czy renty radcy prawnego”

  #17638
  terka
  Uczestnik

  😀
  Ktoś ci wmawia, że te „co najmniej 65% zasądzonych kosztów z tytułu zastępstwa procesowego” należy traktować inaczej, niż inne przychody ze stosunku pracy?
  Też miałam z tym problem. Co robią u Ciebie?

  #17641
  terka
  Uczestnik

  W sprawie dodatkowego wynagrodzenia radców prawnych i ich oskładkowania miesza Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej. Wg nich, owe co najmniej 65% zasadzonych kosztów zastępstwa procesowego nie może być niższe, niż przed wejściem w życie przepisów dot. zasad odprowadzania skąłdek (tj. od stycznia 1999 r.)!!!! Bo przepisy ustawy o radcach prawnych (art. 22(4) w takim kształcie były wcześniejsze, niż ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Tez miałam z tym problem, w końcu, bo bezowocnych poszukiwaniach jakichkolwiek wykładni, w desperacji, powołując się na fakt, że jestem audytorem wewnętrznym i ta informacja jest mi niezbędna w mojej pracy, napisałam do : Centrali ZUS, RIO, Państwowej Inspekcji Pracy i oczywiście Mnisterstwa Prawy i Polityki Społecznej.
  ZUS wcale nie odpisał, choć bardzo miła Pani w rozmowie telefonicznej potwierdząła, że owo wynagrodzenie nalezy traktować jak każdy przychód ze stosunku pracy.
  MPiPS odpisało po kilku zaledwie dniach, że nie może być mniejsze, niz przed wejsciem w życie przepisów o systemie ubezpieczęń społecznych, jednak argumentów – zero.
  RIO i PIP odpowiedzieli z opóźnieniem, ale z ich pism wynika, ze nie ma mozliwości, w świetle obowiązujących przepisów, by dodatkowe wynagrodzenia radców traktowac odmiennie, niż jakiekolwiek inne. Owo 65% to kwota przychodu podlegająca wszystkim składkom i podatkowi od osób fizycznych.
  A ponieważ z powyższych organów najważniejsza jest dla mnie opinia RIO i PIP (bo to RIO może skontrolować prawidłowość dokonywania wydatków i odprowadzania skłądek, a PIP mogłoby uznać, że robimy krzywdę radcom, naliczając zaniżone wynagrodzenie), zastosowalismy się do tych opinii.

  Jestem tez w posiadaniu kopii pisma Krajowej Izby Radców Prawnych, do której wystepowała inna jednostka, nie ja, w której z bólem serca przyznają, że w obecnym stanie prawnym brak jest podstaw, by dodatkowe wynagrodzenie radców prawnych traktować inaczej, niż inne przychody se stosunku pracy.

  Uzbrojona w powyższe opinie przedstawiłam swoje stanowisko szefowi i głównej księgowej, na co nasi radcy nie mieli już zadnych argumentów.
  Pozdrawiam 🙂

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.