niedziela, 21 kwietnia, 2024

Dostęp do dokumentacji medycznej

Home Forum Sektory Służba zdrowia Dostęp do dokumentacji medycznej

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #17576
  mirka
  Uczestnik

  Mam pytanie do audytorów pracujących w służbie zdrowia. Czy audytor ma prawo wglądu w dokumentację medyczną zbiorczą i indywidualną w celu przeprowadzenia czynności audytowych?
  Czy, np.§53 Rozp. Min.Zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania – jest wystarczający?

  #17577
  ziuk
  Uczestnik

  Oczywiście, że tak. Robią to również kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia, sprawdzając poprawność zaliczania wykonanych procedur medycznych do jednorodnych grup pacjentów.

  #17578
  mirka
  Uczestnik

  Dzięki 🙂

  #17579
  jolantka
  Uczestnik

  w przypadku NFZ tam kontrolujacym sa osoby w wykształceniem medycznym (lekarz/lekarka, pielegniarka),
  Moim zdaniem audytor ma prawo wgladu w dokumentacje medyczna (sama sprawdzalam ksiege pracowni diagnostycznej, wzory skierowan i wynikow)
  Ale, radze wiec uwazac, moim zdaniem mozemy zakwestionowac wzory dokumentacji, ale nie wcinalabym sie w zapisy dotyczace konkretnego pacjenta

  #17586
  helpyr
  Uczestnik

  Owszem, nie możemy kwestionować treści wpisów, wykonanych badań czy postawionych rozpoznań. Do obowiązku naszego należy jednak sprawdzenie czy prowadzona dokumentacja jest zgodna z rozporządzeniem tzn. czy są wymagane zgody(przede wszystkim zgoda na hospitalizację) i wskazane osoby do kontaktu, rozpoznania i kody ICD, czy jest opis stanu pacjenta przy przyjęciu i epikryza przy wypisie, codzienny opis stanu chorego, opis zabiegu i podpisy zespołu operacyjnego, podpisy lekarza zlecającego i osoby wykonującej zlecenie, czy karta informacyjna i historia choroby są podpisane przez lekarza prowadzącego i ordynatora , czy pielegniarki prowadzą historie procesu pielęgnowania itp. Jeśli chcesz coś więcej wiedzieć to chętnie pomogę.

  #17592
  ziuk
  Uczestnik

  I właśnie Helpyr to literalnie zdefiniował o to w tym chodzi.

  #17593
  mirka
  Uczestnik

  Dzięki wszystkim za wypowiedzi. Moje jednostki mają trochę inną specyfikę, ale chodziło mi głównie o potwierdzenie możliwości wglądu w np. książeczki zdrowia pacjentów, książki wydawania leków – np.psychotropów itd.
  Widzę, że jesteśmy zgodni w tym temacie.

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.