czwartek, 25 kwietnia, 2024

dot. umów

Home Forum Sektory Samorządy dot. umów

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #13207
    szymonek123
    Uczestnik

    spotykam różne wzory umów (o dzieło, zlecenia)
    w jednych jest zapis że Zlecenidawca umowy dokona potrącenia podatku dochodowego od wynagrodzenia zleceniobiorcy

    w innych takiego zapisu nie ma…..

    Płatnik ma obowiązek potrącić i odprowadzić podatek… ale czy taki zapis w umowie przyp. 1 jest wskazany czy nie?

    proszę o pomoc

    #13208
    tomekn
    Uczestnik

    Istotne w tym przypadku jest to, czy zleceniobiorca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą, wykonującą działalność osobiście, przedsiębiorcą.
    Jeżeli zleceniobiorca jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej – taki zapis może być, ale w zasadzie nie jest wymagany prawem – zwłaszcza uwzględniając przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
    Brak stosownego zapisu w umowie o pobieranie zaliczki na podatek nie ma znaczenie, gdyż Ordynacja podatkowa i ustawa o podatku dochodowym nakładają taki obowiązek na płatnika – zleceniodawcę.
    Umowa cywilno-prawna stosownie do art 58 kodeksu cywilnego nie może obejść ustawy.

    #13216
    szymonek123
    Uczestnik

    dobrze, ale jak jest z osobą prow. działalnośc…czy wtedy jak nie chce żeby jej potrącach wymagane jest jej oświadczenie?

    #13218
    tomekn
    Uczestnik

    Osoba prowadząca działalność gospodarczą / przedsiębiorca jest w myśl prawa podatkowego płatnikiem (sam powinien obliczyć i wpłacić zaliczkę na konto urzędu skarbowego, pod warunkiem, że faktycznie prowadzi działalność gospodarczą).
    Przedsiębiorca jest również zobligowany do wystawiania rachunków na podstawie Ordynacji podatkowej lub faktur – ustawa o podatku od towarów i usług.
    Do umowy wprowadziłbym zapis w jakim terminie jest wystawiana i przekładana faktura / rachunek wraz z określeniem terminu płatności.

    #13220
    szymonek123
    Uczestnik

    drążę…
    ale w przypadku gdy w.w osoba (na działalności) wystawia rachunek za usługę na kwotę brutto to kwotę brutto powinnien wypłacić Zleceniodawca(j.budżetowa) czy powinien Zleceniodawca potrąca podatek?
    :mrgreen:

    #13226
    tomekn
    Uczestnik

    Jeżeli rozstrzygamy przy umowach cywilno-prawnych funkcje płatnika (z tyt. poboru podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych – wraz z zdrowotnym), ważnym jest, czy zleceniodawca otrzyma oświadczenie. W myśl art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8 (umowy zlecenia, o dzieło), jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.
    Oświadczenie powinno zostać złożone na zasadach przewidzianych w art. 60 i 78 kodeksu cywilnego.
    Przy osobach nie prowadzących działalności – zleceniobiorca nie ma obowiązku wystawiania dokumentu „rachunek” zwłaszcza dla księgowości (rachunek jest zastrzeżony przepisami ustawy Ordynacja podatkowa). Zleceniobiorca jest zobowiązany na gruncie art. 462 kodeksu cywilnego do wystawienia tylko pokwitowania.
    Natomiast w przypadku osób prowadzących działalność i złożenia ww. oświadczenia przewidzianego ustawą o podatku dochodowym, zleceniodawca wypłaca kwotę brutto (należność powiększona o podatek VAT, zleceniobiorca jest płatnikiem dla celów zobowiązań podatkowych – wpłaca zaliczkę na podatek dochodowy do urzędu skarbowego).

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.