sobota, 20 kwietnia, 2024

dotacja na realizację zadania publicznego

Home Forum Sektory Samorządy dotacja na realizację zadania publicznego

Oglądasz 15 wpisów - 16 z 30 (wszystkich: 34)
  • Autor
    Wpisy
  • #5801
    skibania
    Uczestnik

    Tak, ja też sprawdzam wyciagi. Zwracam tez uwagę jakie kwoty sa wypłacane z konta, czy jest to w ogóle potrzebne. Jeżeli chodzi o płatności, to zawsze, za każdym razem kiedy kontroluję stowarzyszenia spotykam rachunki płacone po wyznaczonych terminach. Niewyuczalni ludzie, ręce opadają. Wczoraj jeden z prezesów powiedział mi, że „może za rok ja będę tu rządził” i wyszedł. Chyba się powinnam bać 😈

    #5802
    kropka78
    Uczestnik

    hehe nic sie nie martw, mi ostatnio super prezez super stowarzyszenia ktoremu zabiore dotacje bo nie dosc ze znaczenie zanizyli wartosc zadania to jeszcze zaplacili po terminie (ponad miesiac) fakture a na dodatek prezes podpisal sam ze soba umowe na opracowanie pytan i oczywiscie sam sobie kase wyplacil ;D, ale wracajac do tego co mi powiedzial „jak starosta sie dowie ze pani tak mnie neka to napewno jutro moze pani dopracy nieprzychodzic ” normalniemnie wmurowalo w krzeslo ;D

    #5803
    skibania
    Uczestnik

    Nie martwię się, bo /że tak powiem/ przywykłam do „mądrych”, zgorzkniałych prezesów. Ty też się nie daj 😉
    Pozdrawiam serdecznie!

    #5804
    kropka78
    Uczestnik

    mnie tez nie ruszaja te teksty przez 6 lat nauczulam sie smiac z takich tekstow.
    pozdrawiam

    #5805
    agajot
    Uczestnik

    W takich sytuacjach to poprostu rece opadają. Ja tez mam wrażenie ze mój Urząd i Stowarzyszenia to jedna klika, gdzie ręka ręke myje. A kontrola lepiej niech pewnych rzeczy nie widzi – dla swojego dobra. Zaczynam watpić w to co robię.

    #5807
    kropka78
    Uczestnik

    no co ty ? ja mam nature stawiacza i ostatnimrazem jak jeden z szefow chcial wplynac na zamane zapisu w miom protokole z kontroli to odpowiedzialam ze oczywiscie zmienie ale napisze ze kontrole przeprowadzil pan….. szybko szie wycofal.

    #5808
    skibania
    Uczestnik

    Ja tez raz usłyszałam od swojego szefa, że idę na kontrolę do „zaprzyjaźnionej jednostki”, reszty miałam się domyśleć sama. Powiedziałam mu wtedy, że dla mnie wszystkie jednostki są równe. Banalne to stwierdzenie, ale więcej razy nie mówił mi o „przyjaźniach” 😉

    #5843
    aga66
    Uczestnik

    Jeśli okaże się podczas kontroli, że stowarzyszenie wydało środki z dotacji po ustalonym w umowie terminie realizacji zadania to co dalej robicie? Nakazujecie zwrot w protokole z kontroli czy odrębnym pismem czy może decyzją adm.?
    I jeszcze pytanko odnośnie odsetek. Od jakiego dnia mają być naliczone?
    Czy można kontrolować faktury opłacone z innych środków niż dotacja? Wydaje mi się, że nie, ale z czego to wynika.
    Szykuję się do pierwszej kontroli – doradźcie proszę:smile:

    #5845
    skibania
    Uczestnik

    Wg mnie decyzję „co dalej” po kontroli podejmuje kierownik jednostki. W protokole przedstawiam błędy, uchybienia itd. Nawet zalecenia pokontrolne robię wtedy, jeśli mój szef mi to zleci /co nie jest w tym przypadku takie oczywiste 😉 /. Kiedyś /nie ja wtedy przeprowadzałam kontrolę/ był zwrot części dotacji, był on na podstawie odrębnego pisma. Zleceniodawca może kontrolować faktury opłacone z innych środków, niż jego. Wynika to z przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie /niestety nie pamiętam teraz dokładnych artykułów/.
    Życzę powodzenia i mało nerwów 🙂

    #5853
    kropka78
    Uczestnik

    Witam
    niestety nie zgadzam sie co do tego ze mozna kontrolowac faktury ktore nie zostaly pokryte ze srodkow prznanch w ramach otwartego konkursu ofert (mam na mysli „nasze” srodki). kontrolowac mozna tylko te dokumenty ktore dotycza zadania i ktor zostaly zaplacone z dotacji przyznanej przez organ ktory zleca kontrole. Natomiast jesli chodzi o zwroty dotacji to, na podstawie mojego protokolu kontroli zostaly sporzadzone zalecenie w ktorych umieszczono zapis ze nalezy zwrocic kwote wraz z odsetkami na konto. Naliczanie odsetek powinno odbyć sie od terminu podanego w umowie jako ostateczny termin na wykorzystanie dotacji , w umowach wmojej jednostce jest zapis ze w przypadku niewykorzystania dtacji w ustalonm terminie nalezy ja zwrocic do dnia ….. i od tego dnia naliczalam odsetki

    pozdrawiam

    #5862
    skibania
    Uczestnik

    Witam!
    Przepraszam za pomyłkę, która dotyczyła wskazania ustawy o pożytku, zamiast rozporządzenia do tej ustawy. Wg POUCZENIA zawartego w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 27.XII.2005 r. w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie umowy zad. publ. i wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania uważam, że Zleceniobiorca ma prawo żądać faktury /rachunki/ dokumentujące pokrycie kosztów ze środków Zleceniobiorcy.
    Pozdrawiam!

    #5889
    aga66
    Uczestnik

    Dzięki za wskazówki.
    Właśnie wyczytałam w artykule napisanym przez p. Lachiewicza z RIO, że kontrola może obejmować tylko te wydatki, które sfinansowano z dotacji. Zajrzałam też do pouczenia we wspomnianym rozp… I bądź tu mądry człowieku…
    Tymczasem przy sprawdzaniu rozliczenia jednej z dotacji natknęłam się na kolejny problem.
    Zgodnie z Zarządzeniem organu wykonawczego jst wysokość dotacji dla org. pozarządowej nie może przekroczyć 70% całkowitych kosztów realizacji zadania. Wobec tego wkład własny musi wynosić co najmniej 30%. W sprawozdaniu jedno ze stowarzyszeń wykazuje wkład w wysokości 20%. Czy w tej sytuacji można żądać zwrotu środków i traktować to jako nadmiernie pobraną dotację? Zarządzenie nie przewiduje żadnych sankcji za obniżenie wkładu własnego. Dajcie znać co o tym myślicie. Dzięki. Pozdrawiam.

    #5894
    meg
    Uczestnik

    A w sprawozdaniu nie wykazali wszystkich wydatków ze wzgledu na źródło finansowania? Może mieli sponsorów; publicznych , czy prywatnych? Nie muszą sami wszystkiego pokryć ze środków własnych, moga znaleźć sponsorów.
    Pozdrawiam

    #5905
    aga66
    Uczestnik

    No właśnie rzecz w tym, że są tylko 2 źródła finansowania – dotacja i środki własne (takie założenia też były w ofercie). W sprawozdaniu wykazali, że na całość zadania wydali 15.000, z czego 12.000 to dotacja (80%) i 3.000 to ich własna kasa (20%).
    Pozdrawiam

    #5915
    meg
    Uczestnik

    Z tego co piszesz to jest to nadmienie pobrana dotacja i mozna żądać zwrotu środków z odsetkami. Piszesz ,że zarządzenie nie przewiduje zadnych sankcji za obnizenie wkladu własnego. A umowa z tym podmiotem? Nie ma tam żadnego paragrafu na ten temat?

Oglądasz 15 wpisów - 16 z 30 (wszystkich: 34)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.