niedziela, 7 sierpnia, 2022

dotacje dla szkół niepublicznych

Home Forum Sektory Samorządy dotacje dla szkół niepublicznych

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #20889
  dorotab
  Uczestnik

  Cześć. Czy uważacie, że żądanie od organów prowadzących szkoły niepubliczne przedstawienia kserokopi raportu SIO jest nadużyciem.

  #20890
  audytj
  Uczestnik

  Też mnie interesuje ten temat, a ściślej kontrola dotacji dla szkół niepublicznych, ich obowiązki w zakresie rozliczania dotacji i rzetelności podawania danych do SIO.

  #20892
  dorotab
  Uczestnik

  My w uchwale mamy, że wraz z wnoskiem o udzielenie dotacji wnioskodawca musi przedłożyć sprawozdanie SIO na 10.09. Spowodowało to oburzenie oragnu prowadzacego jednej ze szkół /wniesie sprawę do NSA – tak twierdzi/ o uchylenie uchwały. Stąd moje pytanie. Nie ukrywam, że szybka odpowiedź mile widziana.

  #20895
  justp
  Uczestnik

  Dziękuję za wszystkie opinie. Mam jeszcze jeden dylemat a mianowicie jak określić dotację wg art 252 uofp? Szkoła pobrała dotację w okresie IX/2009-IV/2010 nie prowadząc działalności edukacyjnej i nie mając uczniów w związku z czym będzie to dotacja wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem, pobrana nienależnie czy w nadmiernej wysokości ? Jakie są Wasze opinie??

  #20896
  terka
  Uczestnik

  Moim zdaniem – pobrane nienaleznie. Dotacja nalezy się wówczas, gdy szkoła prowadzi działalność. Jeśli jej nie prowadzi, to jej sie dotacja nie nalezy. Tak moim zdaniem wynika z przepisów ustawy o systemie oświaty: „Dotacje dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, przysługują na każdego ucznia „

  Pozostałe przypadki określone w ustawie nie pasują:wink: W nadmiernej wysokosci byłoby wówczas, gdyby dostawała dotację na 50 uczniów, a faktycznie miała ich np. 30.
  Tak myślę, ale mogę się mylić. Tak myślę po analizie przepisów ustawy:

  3. Dotacjami pobranymi w nadmiernej wysokości są dotacje otrzymane z budżetu jednostki samorządu terytorialnego w wysokości wyższej niż określona w odrębnych przepisach, umowie lub wyższej niż niezbędna na dofinansowanie lub finansowanie dotowanego zadania.
  4. Dotacjami nienależnymi są dotacje udzielone bez podstawy prawnej.

  #20897
  justp
  Uczestnik

  Wczytując się w przepisy ustawy o systemie oświaty art 90 ust.3 wydaje mi sie również, że będzie to dotacja nienależna. Jeśli nie prowadziła szkoła obowiązku szkolnego i nie prowadziła działalności to nie miała uczniów, a jeżeli nie było uczniów to nie było podstawy prawnej do składania informacji do jst i miesięcznych i rocznych. Jeśli natomiast poświadczana była przez szkołę niepubliczną nieprawda, a jst bez podejrzeń przekazywała dotację i akceptowała rozliczenie dotacji to czy faktycznie jest to dotacja nienależna?? Od kilku dni męczy mnie ten temat i właściwie każdy ma rację! 🙄

  #20898
  kaka73
  Uczestnik

  Akurat jestem po audycie szkół niepublicznych. U nas jedna ze szkół ma część dotacji do zwrotu – po przeliczeniu słuchaczy okazało się, że przeciągała na kolejny miesiąc semestru skreślenie z listy słuchaczy, którzy nie otrzymali promocji na kolejny semestr.
  Mam dylemat, ponieważ mamy pod koniec roku przy ostatecznym rozliczeniu dotacji poprosić o konkretne wydatki jaki9e poniosły te placówki, a jeżeli nie wylicza się z nich to chyba tą część dotacji będą zwracać. Czy u Was tez tak jest? Są różne orzeczenia i opinie na ten temat. Placówki na dzień dzisiejszy podstawiły nam wg mnie lewe faktury na zakup artykułów papierniczych na ogromne tysiące co miesiąc (co jest fikcją, bo wiem, że pracownicy mają mają problem, aby otrzymać papier ksero), płace managerów, które prawdopodobnie rozliczają w kilku różnych miastach (bez kluczy podziałowych). Inne koszty też są wątpliwe, tylko nie wiem, co my możemy zrobić – nie przyjąć ich? Wg mnie jest jakaś luka prawna, która na wiele mu pozwala.

  #20899
  123456
  Uczestnik

  Jeżeli uważasz że faktury są tzw. lewe , to nic innego nie pozostało , jak zrobić ksero i wystąpić z pismem do Naczelnika Urzędu skarbowego załączają te faktury z zapytaniem , czy VAT od tych faktur został rozliczony należycie . Napisz , jako audytor o ewentualnych swoich podejżeniach o nieprawidłowościach. Pewwnie odpowiedzą ci na początku wymijająco , nie udzielą zdecydowanej odpowiedzi , ale będą wiedzieli co z tym zrobić dalej. Nie musisz się obawiać , działania zgodne ze standardami AW . I wszystkie podmioty publiczne obowiązują przepisy o dochowaniu tajemnicy służbowej

  #20915
  anetka
  Uczestnik

  a jak sprawdzacie dokumentację księgową, to czy wymagane jest aby faktury były opisane pod kątem merytorycznym, że „wydatkowano ze środków dotacji” czy też taki zapis nie jest obowiązkowy ?

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.