czwartek, 25 lutego, 2021

Dotychczasowe osiągnięcia audytu wewnętrznego w Polsce

Home Forum MF i GIAW MF i GIAW Dotychczasowe osiągnięcia audytu wewnętrznego w Polsce

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #7700
  PAW
  Opiekun forum

  Prosimy o przedstawianie wyłącznie (!!!) argumentów. Przed każdym argumentem proponujemy wstawić nr kolejny wraz z jednym zdaniem (stwierdzenie – czyli czego dotyczy argument), a następnie argumentacja (na przedstawioną tezę, stwierdzenie).

  Przykład:

  1. Wprowadzenie „autopoprawki” jest krokiem wstecz w rozwoju audytu wewnętrznego w Polsce.

  Uzasadnienie:
  W ciągu kilku lat (3-4) audyt wewnętrzny rozwijał się dzięki „X,Y, Z” (wymienić). Z funduszy Unii Europejskiej przeprowadzono szkolenia dla audytorów wewnętrznych (szkolenia PHARE) w celu implementacji dobrych wzorców z doświadczeń z UE do jednostek sektora finansów publicznych w Polsce, podniesieniu profesjonalnej wiedzy audytorów wewnętrznych którzy zatrudnieni byli w jednostkach SFP i prowadzili w nich audyt, itd.

  #7705
  fretka
  Uczestnik

  Audyt mimo krótkiego funkcjonowania spwodował już istotne zmiany w podejściu zarządzających jednostkami finansów publicznych i samorządowych. Zaczęto wprowadzać zmiany odnośnie poprawy funkcjonowania tych jednostek, ograniczenia korupcji, większej kontroli niezależnych osób, profesjonalnych i nieskorumpowanych. Ponieważ dbają one o dobre imię audytora wewnętrznego. Audyt przyczynił się do usprawnienia procesów zarządzania jednostkami na rzecz celowości i gospodarności czy oszczędności. Audyt bada całość gospodarki jednostki i patrzy okiem niezależnym o czy wspomniałam wcześniej.

  #7707
  audytorek1
  Uczestnik

  1.Identyfikacja i obszarów ryzyka w jsfp.
  Uzasadnienie:
  Do czasu wprowadzenia audytu w sektorze publicznym nie dokonywano profesjonalnej analizy ryzyka w poszczególnych obszarach działalności jednostek.
  2.Ocena jakości i efektywności systemu zarządzania jfsp.
  Uzasadnienie:
  Do czasu wprowadzenia audytu oceny takiej dokonywały jednostki nadrzędne na zasadzie kontroli zewnętrznej dokonywanej ex post (możliwe były w związku z tym jedynie działania naprawcze a nie zapobiegąjace ewentualnym nieprawidłowościom)
  3. Dokonywana na bieżąco: weryfikacja, uporządkowanie i aktualizacja procedur wewnętrznych w poszczególnych jednostkach
  Uzasadnienie:
  Sprawniejsze działanie jednostek w warunkach nieustannie zmieniających sie przepisów prawa.

  #7710
  martinez
  Uczestnik

  Audytorzy wewnętrzni dzięki przygotowaniu do egzaminu posiadają choć minimalne umiejętności nowoczesnego zarządzania, których raczej nie posiadają inne osoby w jednostkach. AW jest liderem wdrażania takich haseł jak etyka w administracji, przejrzystość i uczciwość.

  #7715
  fretka
  Uczestnik

  Ponieważ w Polsce rządzący nie chcą zmian i nowoczesnego sprawnie działającego państwa to chcą zlikwidować coś co jest nowoczesne i sprawdziło się już w takich państwach jak Wielka Brytania, USA. Zmiany chyba nastąpią w Polsce za 100 lat jak dobrze pójdzie. Bardzo mi przykro z powodu cofania się naszego państwa do tyłu.

  #7728
  sebastian
  Uczestnik

  1. kierownicy jsfp zyskali nowoczesne i sprawdzone w calym cywilizowanym świecie narzędzie wspomagające zarządzanie; narzędzie czasem niewygodne, ale jednak niezależne od pozostalych pracowników danej jednostki;
  2. powstala bieżąca ocena pracy choćby glównych księgowych (skarbników).

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.