piątek, 3 lutego, 2023

dotyczy regulaminu wynagradzania w instytucji kultury

Home Forum Sektory Samorządy dotyczy regulaminu wynagradzania w instytucji kultury

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #19028
  ejejej
  Uczestnik

  Mam wątpliwości i bardzo proszę o pomoc.
  Czy regulamin wynagradzania może być korzystniejszy niż wynika to z Rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 23 kwietnia 1999r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w instytucjach kultury prowadzących w szczególności działalność w zakresie upowszechniania kultury (Dz.U. 1999.45.446 ze zm.) tzn.
  – stawki miesięczne określone w regulaminie w instytucji są różne od tych określonych w zał nr 1 do rozporządzenia, np. dla kategorii XI 1100-2400 a w jednostce XI 1276-1900,
  – wprowadzili inne rodzaje nagród jubileuszowych niż w par.11 rozporządzenia (korzystniejsze dla pracowników) np. 15 lat pracy 75% nagrody, po 25 latach 150% itd.
  – dodatek szkodliwy wypłacany jest w wysokości 5% od najniższego wynagrodzenia tj. 1276 a nie od minimalnej stawki z tabeli co stanowi 5% z 1000 zł. (dodam, że oni w swojej tabeli określili dla kategorii I 1276-1300, z rozporządzenia wynika 1000-1300)

  Proszę o pomoc. Głównie interesuje mnie czy regulamin musi sztywno odzwierciedlać zapisy rozporządzenia, czy można w jednostce przyjąć inne zasady.

  #19037
  sarniko
  Uczestnik

  W mojej ocenie regulamin tej jednostki nie jest zgodny z rozporzadzeniem i nalezy go zmienic tak, aby dostosowac do zapisow zalacznika. Zapisy dotyczace np. dodaku szkodliwego , czyli zasady jego naliczania naruszaja ustawowy zapis ustalania wysokosci tego skladnika od minimalnej stawki. Ponadto, wg mnie jest to proba wyjscia z sytuacji, kiedy pracownicy nie mieszcza sie w przyslowiowych „widelkach” odnosnie grupy zaszeregowania, stad te niezgodnosci. Nalezy, jezeli ktos nie miesci sie w swojej grupie zaszeregowania te grupe zmienic. A regulamin nie moze byc ponad prawem. Pozdrawiam

  #19041
  xyz
  Uczestnik

  Wtrącę się 😉
  Dlaczego Regulamin Wynagradzania nie może być w jakiejkolwiek jednostce korzystniejszy dla pracownika niż wynika to z przepisów? Moim zdaniem MOŻE BYĆ. Nie może być tylko MNIEJ korzystny od tego co w rozporządzeniu. Choć tyle dobrego.
  Druga sprawa to dodatek – w mojej opinii powinien być wypłacany w wysokości 5% od kwoty określonej w RW a nie w rozporządzeniu.
  Rozporządzenia mówią nam jaka może być NAJMNIEJSZA kwota a nie jaka musi być.
  Pozdrawiam

  #19045
  ala
  Uczestnik

  Ja jestem takie samego zdania jak poprzednik.

  #19050
  ejejej
  Uczestnik

  A może jakieś przepisy, które mówią, że może być korzystniej? Może jakiś artykuł w tej sprawie wpadł gdzieś komuś w ręce?
  W tej jednostce nie muszą mieć takiego regulaminu bo nie zatrudniają 20 pracowników, ale wydali go bo mają konkretne korzyści z tego. W Kodeksie Pracy Art. 9.2 napisano, że zapisy regulaminu nie mogą być mniej korzystne niż obowiązujące przepisy, ale czy mogą być bardziej korzystne niż w rozporządzeniu? Moim zdaniem regulamin powinien być odzwierciedleniem obowiązujących przepisów z uwzględnieniem specyfiki jednostki. Powinni wybrać z przepisów to co ich dotyczy. Po za tym uważam, że to że mają w przeciwieństwie do innych grup zawodowych prawo do nagrody jubileuszowej, dodatku stażowego to jest przywilej z którego nie wszyscy mogą korzystać.
  Proszę jeszcze o inne przemyślenia w tej sprawie bo muszę kończyć sprawozdanie – tylko cały czas nie wiem jakie dać zalecenia 🙁

  #19052
  izmi
  Uczestnik

  a czy nie odpowiedziałeś sam sobie?
  to co prawem nie jest zabronione to oznacza, że jest dozwolone 😈 czyż nie?
  skoro zostało napisane, że nie mogą być mniej korzystne i ani pół słowem nie wspomniano o sytuacji korzystniejszej dla pracownika to o czym to świadczy?

  #19056
  ewamich20
  Uczestnik

  jeżeli tą instytucją kultury jest muzeum, to może posiadać zbiorowy układ pracy,

  #19058
  ejejej
  Uczestnik

  To jest dom kultury. Oprócz tego co pisałam wcześniej to jeszcze dodatki funkcyjne określili sobie w wysokości do 150% (w rozporządzeniu max 50) i jeszcze stażowe 30%. No nic tylko trzeba zatrudnić się w takiej instytucji.

  #19060
  wojak
  Uczestnik

  [QUOTE BY= izmi] a czy nie odpowiedziałeś sam sobie?
  to co prawem nie jest zabronione to oznacza, że jest dozwolone 😈 czyż nie?
  skoro zostało napisane, że nie mogą być mniej korzystne i ani pół słowem nie wspomniano o sytuacji korzystniejszej dla pracownika to o czym to świadczy? [/QUOTE]
  Podzielam pogląd Izmi.
  Na poparcie:
  http://samorzad.infor.pl/sprawy-spoleczne/kultura/59115,Zasady-wynagradzania-pracownikow-w-placowkach-kultury-okresla-rozporzadzenie.html

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.