piątek, 19 kwietnia, 2024

drogi gminne

Home Forum Sektory Samorządy drogi gminne

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Autor
    Wpisy
  • #4917
    k-asiek
    Uczestnik

    Witam serdecznie. Może ktoś z Was robił audyt związany z drogami. Moje zadanie nie jest związane z dokumentacją jako taką, ale generalnie chodzi o sprawdzenie czy drogi wykonane są takie i o takich parametrach za jakie zapłacono lub jakich oczekiwano. Może macie jakieś wskazówki , na ten temat, jakieś materiały itp. Będę wdzięczna za pomoc

    #4919
    wika
    Uczestnik

    Cześć!
    Należałoby moim zdaniem sprawdzić jakie inwestycje – remonty przeprowadzono na drogach, harmonogram robót, umowy, czy wykonano zgodnie z harmonogramem i zakresem robót i zapłacono w terminie (faktury)

    #4936
    jadtra
    Uczestnik

    Fachowa ocena drogi: jakości i wykonania to tylko biegły lub osoba z uprawnieniami. Jak droga jest wykonywana nowa lub remontowana pilnuje inspektor nadzoru budowlanego o specjalnych uprawnieniach. Może być odrębnie wyłoniony przez Inwestora i wtedy możesz sprawdzic czy inspektor który dokonał odbioru miał stosowne uprawnienia, lub inspektor nadzoru wykonawcy i też można sprawdzić czy miał uprawnienia. Zobacz dziennik budowy czy były wpisy ze strony inspektora nadzoru lub samego wykonawcy (rzadziej) związane z budowa drogi może właśnie dotyczyły tego tematu i to by był punkt odniesienia. Jezeli nic nie ma jest protokół odbioru drogi podpisany przez : Inwestora, Wykonawcę i Inspektora nadcoru, że wszystko jest ok. to zobacz czy były przesunięcia w czasie i z jakiego tytułu , czy mozna to udokumentowac. Zobacz czy były inspekcje ze strony Inwestora tzn. tego wydziału który to przygotowaywał np. wydział dróg. Czy pracownik/nicy z tego wydziału jest/są merytorycznie przygotowani do opracowania SIWZ lub czy jeżeli robiła to Komisja przetargowa czy osoby z komisji miały odpowiednie przygotowania – choc jedna. Czy oczekiwania co do drogi przed inwestycją były gdzieś zapisane. Czy był np. ogłoszony przetarg na opracowanie projektu budowy drogi. Czy wyłoniona firma – wykonawca projektu to renomowana firma , jak była sprawdzana, ma doświadczenie itp. – czy była SIWZ czy z uwagi na małą kwotę opracowania projektu poniżej 6.000 EURO była procedura w oprciu o Instrukcję wewnętrzną dokonywania zamówień publicznych przy poza ustawą pzp. Zobacz czy jest zabezpieczenie należytego wykonania umowy – na jaki okres np powyżej 5 lat (kto naprawi w tym czsie dziury), czy jest to polisa, środki pieniężne … Może pamiętasz program telewizyjny mówiący o wybudowaniu ze śodków UE drogi, z której podobno coś wystawało i ten wystający materiał miał niewłaściwe parametry, podejrzenie przez media, że wykonawca skorzystał z innych materiałów (tańszych , niezgodnych z projektem). powołano komisję – FACHOWCÓW w tej sprawie i jest wszystko Ok. Czyli nie badaj jakości, a system. czy proces realizacji inwestycji był zgodny z …. wybierz jakiś wąski wycinek. Ja badałam dwie inwestycje i obrałam zbyt duży obszar badania. Są to materiały fachowe i ustawy są b. trudne jak nie masz przygotowania wybierz to co znasz, albo zrozumiesz i będziesz mogła naprawdę ocenić prawidłowo.

    #5052
    k-asiek
    Uczestnik

    Jadtra może rzucisz mi jakieś przepisy, które mogłabym ewentualnie poczytać. Mój szef oczekuje, że sprawdzę czy np. droga ma tyle i tyle długości. Poprostu, nie bardzo ufa inspektorowi nadzoru i pracownikowi, który się tym zajmuje.

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.