sobota, 19 września, 2020

Dyrektor

Home Forum Sektory Samorządy Dyrektor

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 19)
  • Autor
    Wpisy
  • #5848
    anetka
    Uczestnik

    proszę o pomoc
    pracownik XYZ ma zawartą umowę o pracę z dyrektorem na 1/2 etatu
    następnie dyrektorem placówki zostaje ten pracownik XYZ
    i pan Dyrektor ma pisma informujące o zmianie do umowy o pracę – jedno o zmianie na cały etat, któtre jest podpisane przez specjalistę ds. kadr z up. Dyrektora (czyli tego pracownika XYZ), a drugie o zmianie wynagrodzenia podwyżce (podpisane w taki sam sposób jak pierwsze)
    czy może tak być że Dyrektor sam sobie daje umowy zmieniające, a podpisuje się pod nimi jego pracownik z up.???????
    troszeczkę to zagmatwane ale nie wiem jak mam do tego podejść?
    proszę o szybkie odpowiedzi
    dziękuję

    #5849
    izmi
    Uczestnik

    anetka,
    co to za jednostka??
    po wtóre: to jakieś dziwaczne, co najmniej, praktyki…

    #5850
    miszaw
    Uczestnik

    Witam
    Czy jest to jednostka organizacyjna gminy/powiatu?
    Jeżeli tak, to takie działanie jest niezgodne z prawem, ponieważ wobec kierowników samorządowych jednostek organizacyjnych wszelkie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wykonuje przewodniczący zarządu jst (art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o pracownikach samorządowych).
    Pozdrawiam Michał

    #5858
    anetka
    Uczestnik

    sorki nie są to umowy zmieniające tylko pisma zmieniające Dyrektorowi np. z dniem ……… powierzam Panu(i) obowiązki lub przyznaję wynagrodzenie (podwyżka) i jest podpisane przez pracownika z up. Dyrektora
    jest to jednostka Samodzielna

    #5859
    ewamich20
    Uczestnik

    Nie rozumiem z Twojej wypowiedzi z jaką jednostką mamy do czynienia?
    Jeżeli jest to jsfp, to zawsze dyrektora, powołuje organ stanowiący podpisuje z nim umowę o pracę i ustala wynagrodzenie
    Jeżeli jest to podmiot prowadzący działalność gospodarczą to decydują o tym wspólnicy
    Nie ma możliwości żeby dyrektor sam sobie ustalał wynagrodzenie.

    #5860
    anetka
    Uczestnik

    tak zgadza się, ale na stanowisko Dyrektora „XYZ” ma powołanie i jest OK
    a dodatkowo na rzecz jednostki świadczy ten pracownik „XYZ” usługi i jest tu umowa o pracę podpisana jeszcze z wcześniejszym dyrektorem jednostki, i nagle „XYZ” zostaje powołany na Dyrektora i wszelki zmiany do tej umowy w charakterze pism (bez użycia słów umowa o pracę) na świadczenie usług są podpisywane przez pracownika z up. Dyrektora „XYZ”

    #5864
    pawels
    Uczestnik

    Nie można zrozumieć o co Ci chodzi.

    #5865
    miszaw
    Uczestnik

    Czy w tej jednostce jest taka sytuaca, że Dyrektor:
    1.Został powołany na stnowisko Dyrektora przez zarząd i ma odpowiednią umowę
    2. Ma umowę o pracę podpisaną z poprzednim Dyrektorem jeszcze aktualną, którą zmienia pismami zmieniającymi?
    Tzn że wystepuje w podwójnej funkcji :pracodawcy i pracownika?

    #5870
    anetka
    Uczestnik

    a więc tak: jest to jednostka sektora finansów publicznych
    jest tam dyrektor „Nowak” i podpisuje z pracownikiem „kowalskim” umowę o pracę na świadczenie usług na czas nieokreślony
    w między czasie dyrektorem jednostki przestaje być Nowak a zostaje nim Kowalski na zasadzie powołania – i jest OK
    ale umowa na świdczenie usług nadal obowiązuje bo była podspiana na czas nieokreślony, a więc Kowalski jest jednocześnie dyrektorem jednostki (powołanie)i dodatkowo wykonuje świadczenie dla jednoski (umowa o pracę) i teraz:
    otrzymuje pisma dotyczące umowy o pracę o zmianie warunków pracy i płacy podpisane przez kadrowego z up. Dyrektora (którym jest Kowalski)
    i co robić ? :sad:(((((

    #5872
    pawels
    Uczestnik

    Ten kto powołuje powinien zmienić warunki umowy zawartej wcześniej (wymiar czasu pracy i wysokość płacy). Nie można sobie nawet przyznać nagrody za „jubileusz” pracy co jest oczywiste. zatem dyscyplina finansów publicznych-naruszenie upoważnienia do dysponowania środkami publicznymi.

    #5873
    ewamich20
    Uczestnik

    Czy to oznacza że Kowalski zatrudniony jest na 1,5 etatu?
    Na cały etat jest dyrektorem a na pół jest szeregowym pracownikiem?
    Oznacza to że występuje tu podległość służbowa w myśl ustawy o pracownikach samorządowych: Małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia …. nie mogą być zatrudniani u pracodawcy samorządowego, jeżeli powstałby nimi stosunek bezpośredniej podległości służbowej.
    Jeśli nie dotyczy to jednostki samorządowej to pewnie w ustawie o pracownikach znajdziesz podobny zapis.

    #5875
    miszaw
    Uczestnik

    Czy w tej jednostce jest taka sytuaca, że Dyrektor:
    1.Został powołany na stnowisko Dyrektora przez zarząd i ma odpowiednią umowę
    2. Ma umowę o pracę podpisaną z poprzednim Dyrektorem jeszcze aktualną, którą zmienia pismami zmieniającymi?
    Tzn że wystepuje w podwójnej funkcji :pracodawcy i pracownika?

    #5887
    anetka
    Uczestnik

    chodzi tu o to że Dyrektor jednostki (na cały etat) jest równocześnie lekarzem (też na cały etat) i oprócz tego że jest dyrektorem jednocześnie zgodnie z umową o pracę jest też ginekologiem i robi usg . Jako gino był zatrudniony jeszcze zanim został dyrektorem, a pisma zmieniające jego warunki pracy oraz płacy są wystawiane przez jego pracownika (z up. dyrektora) już za jego kadencji
    i teraz nie wiem jak do tego podejść – czy może być taka sytuacja i TAK lub NIE i z jakich przepisów prawnych to wynika?

    #5907
    anetka
    Uczestnik

    bardzo proszę o szybkie odpowiedzi
    dziękuję

    #5920
    juror
    Uczestnik

    Anetko! Co to za jednostka ❓ Czy to jest jednostka budżetowa, czy zakład ❓

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 19)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.