piątek, 19 kwietnia, 2024

dyscyplina fin.publicznych w ZOZ

Home Forum Sektory Służba zdrowia dyscyplina fin.publicznych w ZOZ

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Autor
    Wpisy
  • #4916
    jadtra
    Uczestnik

    Proszę o pomoc ; Prowadząc audyt stwierdziłam, że wystąpiły odsetki z tytułu zapłaty po terminie: ZUS od wynagrodzeń, są równiez opóźnienia wobec zobowiązań podatkowych do Urz. Skarbowego . Oczywiście wiem, że szpital ma trudności finansowe nie z własnej winy, jak wszędzie, tylko ustawodaca nie stworzył odrębnej ustawy dot. dyscypliny . Jest art.14 , który mówi o naruszeniu dsypliny w tym zakresie. Są równiez opóźnienie w spłacie innych zobowiązań i z tego tytułu są odsetki już zapłacone. Dotyczy roku 2005r. Jest równiez wykonanie usług medycznych powyżej podpisanego kontraktu z NFZ, który oczywiście nie chce wypłacić kwoty niezakontraktowanej. usługi wykonano gdyz byli potencjalni pacjenci. Konsultowałam sie z audytorem zatrudnionym w jednym z duzych szpitali i oczywiście wskazywał, że z każdego tytułu dyscyplina. Ja mam wątpliwości, czy mogłabym w części powołać się na art. 24 ust.1 usta o dyscyplinie i nie korzystać z zapisów art.16 ust 1 gdy są odsetki , ust. 2 .

    #4922
    dorotab
    Uczestnik

    cześć. rozumiem, że chcesz zastosować art. 24 do zapłaty odsetek ustawowych. Ale przecież zarówno w obecnie obowiązującej ustawie, jak i poprzednio obowiązujących przepisach o dyscyplinie, jej naruszeniem była zapłata odsetek. Chyba, że źle zrozumiałam.

    #4924
    wika
    Uczestnik

    cześć!
    jest też art. 26 w którym art. 16 ust. 2 i inne art. mówią o nie stanowieniu naruszenia dyscypliny jeżeli nie przekroczono kwoty zobowiązań przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej jak do ZFŚS, chyba że u ciebie zapłacono więcej,-

    #4929
    dorotab
    Uczestnik

    art. 26 w przypadku jadtra dotyczy jedynie art. 16 ust. 2. Nie ma natomiast zastosowania do art. 16 ust. 1 i art. 14.

    #4937
    jadtra
    Uczestnik

    Odnoścnie art. 26 byłoa wyższa kwota ,czyli to mi odpadło wg ustawy 2.388,29 zł Monitor Polski Nr 4 poz. 72 z 2005.

    #4940
    jadtra
    Uczestnik

    Czy mogę skorzystać z art. 27 . Teoretycznie kierownik jednostki nie mógł przewidzieć „częstych” zadarzeń losowych tj. zgłaszania się pacjentów. W tym przypadku nie jestem pewna czy „ja” o tym decyduję (chodzi o mojego kierownika jako nadzór), czy po zgłoszeniu do Rzecznika wyscypliny , to on właśnie jest władny powołać się na art. 28 i stwierdzić, że nie było naruszenia dyscypliny. Może ktoś przeszedł tą procedurę.

    #4942
    dorotab
    Uczestnik

    o tym niestety nie możesz sama zdecydować.
    Czasami zdarzają się sytuacje absurdalne. Przerobiłam przypadek, gdzie zamówienia udzielane było poza ustawą pzp, lecz ze skutkiem takim, iż nastąpiły wymierne korzyści finansowe dla jednostki. ale musiałam wysłać zawiadomienie i co śmieszniejsze nie była to nawet znikoma szkodliwość czyny i wymierzono karę. tak więc czasami to co nam wydaje się usprawiedliwione takim nie jest dla rzecznika i komisji.
    Ponadto, zgodnie z komentarzami „nie dochodzi się odpowiedzialności” znaczy, że odstępuje się jedynie od wykonania kary, chociaż musi ona być orzeczona, jeśli komisja stwierdzi naruszenie.

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.