piątek, 19 kwietnia, 2024

endoprotezy st.biodr.

Home Forum Sektory Służba zdrowia endoprotezy st.biodr.

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #6883
    tamara
    Uczestnik

    Witam proszę o informacje, jak w Waszych szpitalach jest rozwiązany sposób zakupu i dostarczania endoprotez do Szpitala oraz dokumentowania wszczepiania pacjentowi. Czy prawidłowym jest fakt, że po wszczepieniu endoprotezy następowało przyjęcie do magazynu, pobranie jej przez Blok Oper. i rozpisanie na danego pacjenta??
    Moze ktoś z Audytorów lub Kontrolerów przeprowadzał kontrolę w tym zakresie. Będę wdzięczna za wszelkie informacje. Pozdrawiam

    #6886
    marta
    Uczestnik

    witam.
    co prawda nie robiłam audytu w tym zakresie, ale wiem jak to wygląda w moim szpitalu. Endoprotezy otrzymuje bezpośrednio blok oper., i to on potwierdza odbiór towaru, zamawianego wcześniej przez o/chirurgii ortop.uraz. Lekarze z tego właśnie oddziału prowadzą zapisy potencjalnych pacjentów dla których potrzeba właściwej endoprotezy.
    Niewłaściwe jest przyjęcie towaru do magazynu, którego tak naprawdę magazynier nie widzi.

    Pozdrawiam Marta

    #6910
    mir
    Uczestnik

    Witam Robiłam zadanie audytowe z zakresu leczniczych srodków technicznych, do ktorych należą min. endoprotezy. Proponuję odwołać się do:
    1) Ustawy o wyrobach medycznych ( Dz.U.04.93.896),
    2) Ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U.04.19.177 z póź.zm). Zwróć uwagę szczególną na SIWZ i zawartą umowę ( w tym wypadku sprawdż czy jest zapis dotyczący depozytów poszczególnych numerów endoprotez lub ich elementów itp)
    3) Ustawy o rachunkowości (Dz.U.03.139.1324, art. 26 pkt.2)
    W moim szpitalu lecznicze środki tech. przyjmowane, składowane i rozchodowywane są przez Aptekę Szpitalną. Obrót odbywa sie na Bloku Operacyjnym.Rozliczeniem ilościowo – wartościowym zajmuje sie także personel Bloku. Koszty przypisywane są na O/ Ort-Uraz.
    Bardzo ważna sprawą jest to,że są różne rodzaje endoprotez, niektóre endoprotezy składają sie z elementów tj. główka, trzpień, panewka,wkładka itp. Do tego dochodzą akcesoria wspomagające np.wkładka, cement gwoździe itp.Każdy z tych elementów ma swój koszt. Jest to istotne ponieważ w trakcie zabiegu operator może łączyć elementy endoprotezy o różnych numerach, stąd rózny koszt wszczepionej endoprotezy i potrzeba istnienia rezerwy poszcególnych rodzajów, numerów na Bloku Dokonane wszczepienie personel medyczny musi odnotować w książce/ karcie zabiegu operacyjnego. Pozdrawiam

    #6920
    tamara
    Uczestnik

    Witam, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Ma właśnie zlecony pilny audyt poza planem ( a może zrobić to jako czynnosci doradcze bo nie mam czasu na sporządzenie analizy ryzyka), któy dotyczy dostawy, rozliczania endoprotez i innych implantówna Bloku oper. Mir, jeśli możesz to mi opisz szerzej o co chodzi z tym zapisem depozytów, bo ja przejrzałam właśnie umowy i nie ma żadnego takiego zapisu. W jednej umowie jest załącznik wskazujący ilośc kompletów totalnej cement.prot.st.biodr. W dokument. pacjenta po wszczepieniu endoprotezy zostaje ślad w postaci nr poszczególnych części implantu i taki sam w księdze operacyjnej bloku. W pierwszym poście błęnie napisałam, najpierw jest przyjęcie na blok od firmy bez pokwitowania, późżniej wszczepienie pacjentowi, a następnie wysłanie informacji o wszczepieniu do firmy i po przysłąniu faktury do szpitala zaewidencjonowanie tego faktu w magazyenie. Nie ma żadnego magazynu rozliczanego poprzez np. inwentaryzację roczną. Czy to jest prawidłwoe?
    Czy powinno się prowadzić rejestr pacjentów oczekujących na wszczep?
    Będę wdzięczna za wszystkie sugestie i podpowiedzi, bo nie ukrywam że czas mnie goni. Dziekuję za odpowiedz Pozdrawiam

    #6952
    mir
    Uczestnik

    Witam Zgodnie z prośbą udzielam odpowiedzi na pytania
    1. Oddziały zobowiązane są do prowadzenia list pacjentów oczekujących na planowe zabiegi operacyjne -Rozporządzenie
    2. Lecznicze środki techniczne podlegają obrotowi tak jak inne towary.
    3. Nie jest istotne czy ewidencja przyjęcia lecz. śr. tech. na stan zakładu odbywa sie przez magazyn podstawowy czy przez magazyn Apteki .
    Ustawa o wyrobach medycznych wskazuje kto powinien merytorycznie nadzorować obrót tego asortymentu.
    4. Z treści wynika,że problem tkwi w funkcjonowaniu nieformalnych depozytów. Korzyścią dla zakładu jest dysponowanie cudzymi pieniędzmi, ale istnieją inne zagrożenia zwłaszcza w obszarze moralnosci personelu.
    5. Pominięłam w opisie indywidualną dokumentację pacjenta, ale to jest obowiązek prawidłowego sporządzania dokumentacji medycznej.
    6. Przy poprzedniej umowie NFZ wymagał wykaz ilości i rodzaj wszczepionych endoprotez.
    Pozdrawiam. Aktualnie wyjeżdżam na szkolenie MF.

    #6955
    tamara
    Uczestnik

    Mir Bardzo CI dziękuję za cenne wskazówki, biorę się do sprawdzania. Życzę udanego szkolenia 😀 😛

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.