czwartek, 13 maja, 2021

Ewidencja gruntów, budynków

Home Forum Sektory Samorządy Ewidencja gruntów, budynków

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #16628
  karola
  Uczestnik

  Kochani mam niezły problem z tym tematem.
  Jak to powinno wyglądać w gminie?
  Wiem, że taka ewidencja analityczna powinna być prowadzona.
  U mnie ewidencji gruntów nie ma, są jedną sumą wprowadzane do ksiąg.
  Ewidencja budynków jest, ale coś mi z nią nie gra. To tylko udostępnione dane ze starostwa z centralnego rejestru ewidencji gruntów i budynków.
  Chciałabym wiedzieć jak to wygląda u Was. 😕

  Ewidencji dróg też nie ma 😕

  Mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak dziecku jak to powinno wyglądać, albo do kogo mogę się zwrócić z takim pytaniem?
  Pozdrawiam
  K.

  #16629
  audytj
  Uczestnik

  Odpowiedź jest w ustawie o gosp. nieruchomościami – art. 23, 24, 25; ustawa prawo geodezyjne – art.20 i rozporz. wyk. MRRiB par. 3, również ustawa o rachunkowości -ksiegi pomocnicze – srodki trwałe. W wielu jednostkach są to często zapisy zbiorcze (księgi pomocnicze) lub ewidencje niepełne, w których nie można przyporzadkować np konkretnej działce określoną wartość itp. Podobne potem są inwentaryzacje.

  #16668
  karola
  Uczestnik

  Dzięki wielkie 🙂
  Tylko cały czas mnie zastanawia, czy program EGB 2000N który posiada geodezja w moim urzędzie może być traktowany jako ewid. analityczna.
  To ewidencja prowadzona na podstawie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków czyli taka udostępniona przez starostwo.

  #16684
  audytj
  Uczestnik

  Musisz zobaczyć do polityki rachunkowości, gdzie powinno być wskazane kto i jak prowadzi księgi analityczne. Myślę, że jakby ta ewidencja posiadała dane wymagane przez ksiegi pomocnicze i byłaby np. ilościowo (ha) uzgadniana co jakiś okres sprawozdawczy np. co miesiąc ewid. geod. to mogłaby pełnić taką rolę.

  #16690
  mk7
  Uczestnik

  Witam. U nas kontrola zakwestionowała prowadzoną ewidencję, nie mieliśmy wartości wszystkich gruntów (szcególnie chodziło o drogi), nie była podliczona, brak powiązania z ewidencją syntetyczną- powołali się na art. ustawy o rachunkowości który mówi jakie elementy powinna zawierać ewidencja analityczna. Pozdrawiam.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.