czwartek, 28 marca, 2024

ewidencja nieruchomości powiatu

Home Forum Sektory Samorządy ewidencja nieruchomości powiatu

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 22)
  • Autor
    Wpisy
  • #20702
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Czy ktoś przeprowadzał może zadanie na temat prowadzenia ewidencji nieruchomości stanowiących własność powiatu?
    Na co należałobyy zwrócić uwagę?

    #20703
    mk7
    Uczestnik

    Witam. ja sprawdzałam czy jest taka ewidencja/kontrola zewn. nam zakwestionowała że jest ona prowadzona na luźnych kartkach, nie była podliczana/, czy dane w ewidencji są zgodne z danymi wynikającymi z kart inwentaryzacyjnych, czy na bieżąco są nanoszone zmiany, podstawę wyliczenia wartości działek przejętych pod drogi publiczne za które nie wypłacono odszkodowania, czy ewidencja zawiera wszystkie elementy wymagane przepisami.
    Pozdrawiam.

    #20704
    dorotab
    Uczestnik

    Witam. Własnie chodzi generalnie o to, że przepis prawa mówiący o sposobie ewidencjonowania dotyczy jedynie zasobu a nie wszystkich nieruchomości.
    U nas ewidencja prowadzona jest jedynie w księdze środków trwałych. Nie ma odrębnej ewidencji.

    #20706
    adela
    Uczestnik

    Poszukaj sobie w wynikach kontroli na stronach NIK. Oni roboli kontrole w jst w roku ubiegłym. Ciekawe materiały, z których wynika, że w jst w zakresie prowadzenia ewidencji nieruchomości jest delikatnie mówiąc „bryndza”.

    #20709
    dorotab
    Uczestnik

    Mam te materiały. Ewidencja jest tam potraktowana dosyć powierzchownie. Owszem stwierdzili, że nie jest prowadzona w sposób właściwy, ale stwierdzili tez, że wlasciwie przepis nie kaze ewidencjonowac nieruchomości, które nie stanowią zasobu.

    #20710
    adela
    Uczestnik

    Nie wiem o jakim fragmencie i z jakiego protokółu mówisz, ale z tego co ja sobie wydrukowałem, jest fragment o ocenie zadań i obowiązków starostów i wójtów (tabela nr 1). Tam jest odniesienie na przykład do ustawy z dnia 7.09.2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własnosci nieruchomosci Skarbu Państw oraz jednostek samorządu terytorialnego. Starosta był zobowiązany do dnia 19.05.2009 r. sporządzić wykazy nieruchomości, które na mocy odrębnych przepisów przeszły na własność Skarbu Państwa i stanowią jego własność albo własność jednostek samorządu terytorialnego, a także nie stanowiących własność Skarbu Państwa albo własności ujednostek samorządu terytorialnego i nie pozostajacych w posiadaniu ich właścicieli, nieruchomości zabudowanych, w których lokale zajmowane są przez osoby objęte przepisami ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Na przykład w wyniku mojej rekomendacji burmistrz wszczął postępowanie w sprawie nie wywiązania się Starosty z obowiązku przekazania gminie pełnego wykazu (ponad 20 kolumn). Nie wiem, czy to jakieś dodatkowe wyjaśnienie w Twojej sprawie.

    #20711
    dudu
    Uczestnik

    Czy taki wykaz Powiat miał obowiązek sam przesłać do jst, czy gmina ma wystąpić do Starostwa z taką prośbą?

    #20712
    dorotab
    Uczestnik

    Protokół o którym Adela napisałeś nie jest przydatny w moim zadaniu. Zadanie dotyczy ewidencji nieruchomości tylko i wyłącznie powiatu. A takie nieruchomości stają się własnością powiatu tylko i wyłacznie na mocy decyzji Wojewody. Tym samym aktualizacja stanu prawnego nieruchomości nie dotyczy nieruchomości powiatu.
    Na marginesie, eżeli chodzi o obowiązki wynikajace z wymienionej przez Ciebie ustawy u nas akurat jest całkiem dobrze.
    Bardziej przydatne w moim przypadku mogą okazać się fragmenty informacji o wynikach gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości, czy też o wynikach kontroli gospodarowania przez starostów nieruchomościami stanowiącymi własnośc Skarbu Państwa. Tam jest mowa o niezbędnych elementach ewidencji, wynikajacych z ustawy o gospodarce nieruchomościami.
    Co do pytani dudusia – powiaty miały z mocy prawa obowiązek przesłać wykazy do gmin.

    #20714
    adela
    Uczestnik

    DorotaB. Jest chyba znaczna różnica. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami powiat jest zobowiązany posiadać ewidencję nieruchomości należących do jego zasobów. Natomiast wykaz sporządzony na mocy ustawy z dnia 7 września 2007 obejmuje między innymi wszystkie nieruchomości, których powiat jest właścicielem. I z tego wykazu można skorzystać. A stanowisku, że nie posiada się pełnej ewidencji, bo przepisy o tym nie stanowią, można zarzucić brak wystarczających podstaw do racjonalnego zarządzania mieniem powiatu, bo de facto powiat nie wie, co się dzieje z częścią nieruchomości, które są jego własnością i zostały przekazane w wieczyste użytkowanie. A co do tego, że ewidencja prowadzona jest jedynie w księdze środków trwałych, to napewno jest błąd.

    #20731
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Wracam do tematu po przerwie.
    Zgadzam się, ze z wykazu można skorzystać. U nas tak się składa, że porównanie tego wykazu z książką środków trwałych /pomijam fakt właściwego prowadzenia ewidencji/nie wykazała rozbieżności w mieniu posiadanym /poza niewielkimi różnicami w powierzchni posiadanych gruntów – różnica pomiędzy danymi w ewidencji gruntów i budynków a danymi wynikajacymi z decyzji Wojewody – stwierdzony brak przepływu informacji pomiędzy komórkami tego samego wydziału/.
    Protokół NIK nie dotyczy mojego zadania, ponieważ odnosi się do wypełniania przez powiaty zadań wynikających z ustawy o ujawnianiu …
    Mnie natomiast chodzi o to aby „wymusić” prowadzenie ewidencji nie tylko w odniesieniu do zasobu.
    Niestety argument, że nieracjonalnego gospodarowania mieniem nie jest wystarczający. Wydział merytoryczny gromadz dokmentację dotyczącą poszczególnych nieruchomości w sposób dość rzetelny i przejrzysty. Każda nieruchomość ma swój segregator. Stwierdzili, że nie będą prowadzić ewidencji niczego poza zasobem /u nas w zasobie są raptem dwie nieruchomości/. Mogę sobie pisać.
    Chciałabym wiedziec jak jest w Waszych jednostkach. jaka forme ma ta ewidencja.

    #20849
    kikcloud
    Uczestnik

    [QUOTE BY= DorotaB] Protokół o którym Adela napisałeś nie jest przydatny w moim zadaniu. Zadanie dotyczy ewidencji nieruchomości tylko i wyłącznie powiatu. A takie nieruchomości stają się własnością powiatu tylko i wyłacznie na mocy decyzji Wojewody. Tym samym aktualizacja stanu prawnego nieruchomości nie dotyczy nieruchomości powiatu.
    Na marginesie, eżeli chodzi o obowiązki wynikajace z wymienionej przez Ciebie ustawy u nas akurat jest całkiem dobrze.
    Bardziej przydatne w moim przypadku mogą okazać się fragmenty informacji o wynikach gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości, czy też o wynikach kontroli gospodarowania przez starostów nieruchomościami stanowiącymi własnośc Skarbu Państwa. Tam jest mowa o niezbędnych elementach ewidencji, wynikajacych z ustawy o gospodarce nieruchomościami.
    Co do pytani dudusia – powiaty miały z mocy prawa obowiązek przesłać wykazy do gmin.[/QUOTE]
    Czy możesz mi podać „namiary” na ten protokol?

    #20851
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Nie wiem o który Ci chodzi więc podaję numery ewidencyjne wszystkich /do odszukania w wyszukiwarce nik/
    Nr 168/2005 gospodarowanie przez starostów nieruchomościami Skarbu Państwa
    Nr 9/2006 gospodarka gminnym zasobem nieruchomości
    Nr P/08/001 aktualizacja stanu prawnego nieruchomości

    #20852
    kikcloud
    Uczestnik

    Wielkie dzię 😉 ki

    #20855
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Ponawiam swoje pytanie o formę prowadzenia ewidencji nieruchomości stanowiacych wlasnośc powiatu. Czy ewidencjonuje się u was jedynie zasób, zgodnie z zapisem ustawowym czy też prowadzona jest ewidencja wszystkich działek?Czy ewidencja ta ma postac programu komputerowego czy też prowadzona jest jedynie np. w formie papierowej lub arkusza exela?

    #20875
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Moje następne pytanie odnośnie ewidencji dotyczy ujmowania w księgach rachunkowych i bilansie wartości gruntów stanowiacych własnośc gminy lub powiatu a oddanych w trwały zarząd lub użytkowanie wieczyste innym jednostkom i osobom. Czy u Was wartość takich gruntów ujmowana są w ksiągach i ujawniana w bilansie czy nie?

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 22)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.