czwartek, 25 kwietnia, 2024

ewidencja nieruchomości powiatu

Home Forum Sektory Samorządy ewidencja nieruchomości powiatu

Oglądasz 7 wpisów - 16 z 22 (wszystkich: 22)
  • Autor
    Wpisy
  • #20886
    alice
    Uczestnik

    Cześć!
    Własnie nurtuje mnie ten sam temat. Gmina oddała podległym jednostkom w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości zabudowane (w planach mają uchylić decyzje i przekazać w trwały zarząd ale to tak poza tematem). Obecnie wartosć przekazanych budynków jest w księgach rachunkowych jednostek, natomiast grunty pozostały w księgach Gminy. Wiem że ten temat na forum był już kiedyś poruszany. Ktoś wskazał na pismo MF, które wydało interpetacje, że to jest prawidłowo. Tylko zastanawiam się jak to się ma do nowego rozporządzenia o planie kont gdzie zmieniono definicję środków trwałych: „środki trwałe – rozumie się środki o których mowa w uor, w tym ŚT stanowiące własność Skarbu Państwa lub jst, otrzymane w zarząd lub użytkowanie i przeznaczone na potrzeby jednostki”. Wg mnie wynika z tego że jak jednostka otrzymała nieruchomość w trwały zarząd czy użytkowanie to cała nieruchomość łącznie z gruntem stanowi ŚT dla tej jednostki. I sama mam dylemat do tej pory było dobrze. Czy przypadkiem teraz nowy przepis nie nakazuje zmian w tym zakresie.
    Ale jak już rozmawiamy na ten temat nurtuje mnie jeszcze jeden problem.
    Gmina posiada grunty które przekazała w wieczyste użytkowanie. W Rachunkowości budżetowej 2/2010 ukazał się artykuł sugerujący, że grunty te powinny znajdować się w ewidencji pozabilansowej, a nie w rzeczowych aktywach trwałych Gminy. Jak jest u Was?
    Pozdrawiam

    #20910
    alice
    Uczestnik

    I co DorotaB doszłaś do jakiś wniosków?

    #20923
    terka
    Uczestnik

    Nie brałam dotąd udziału w tej dyskusji, bo wydawało mi się, że ten temat jest poza moim zakresem zainteresowania, ale własnie chyba mnie też dopadł.:wink:
    Nowe rozporządzneie w sprawie szczegółowych zasad rachunkwości otóż zawiera następujacy zapis:

    par. 6 ust. 6. Inwentaryzacja nieruchomości powinna zapewnić porównanie danych wynikających z ewidencji księgowej z ewidencją odpowiednio gminnego, powiatowego i wojewódzkiego zasobu nieruchomości.”

    Czyli, o ile dobrze rozumiem, księgi inwentarzowe muszą być porównywalne z ewidencja zasobu nieruchomości (odpowiednio gminnego, powiatowego, wojewódzkiego).

    Czy to jest wogóle wykonalne?
    Macie jakieś pomysły?

    Pozdrawiam
    i gdzie sie wszyscy podziewacie?
    🙂

    #20924
    alice
    Uczestnik

    Dla mnie na logikę to ewidencja analityczna ŚT powinna być porównywalna z gminnym zasobem nieruchomości. Tylko ciekawe co z samorządami gdzie księgową ewidencję analityczną stanowi gminnym zasób nieruchomości 🙂

    #20925
    dorotab
    Uczestnik

    Witam. Otóż jest to wykonalne pod warunkiem, że w księdze inwentarzowej wykazujemy jedynie nieruchomości pozostające w zasobie /tj. nie oddane w trwały zarząd oraz użytkowanie/ oraz te, które jednostka ma w użytkowaniu. To odpowadałoby bowiem definicji zasobu z ustawy o gospodarce nieruchomościami.
    I tu pojawia się problem, czy ewidencja nieruchomości /zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami/ powinna obejmować również nieruchomości oddane w trwału zarząd i użytkowanie innym jednostkom i czy w ewidencji księgowej urzędu należy wykazywać wartość tych nieruchomości.
    NIK uważa, że pomimo definicji zwartej w ustawie o gospodarce niercuchomościami jst powinna prowadzić ewidencję wszystkich nieruchomości stanowiacych jej własność.
    Czyba napisałam trochę zbyt pokrętnie, ale właśnie poszukuję podstawy zalecenia prowadzenia ewidencji wszystkich nieruchomości, nie tylko tych w zasobie, bo w przypadku mojej jednostki, taka ewidencja obejmująca jedynie zasób i użytkowanie liczyłaby 2 pozycje.

    #20926
    alice
    Uczestnik

    Może Ci to coś pomoże. Uogn wskazuje jakie elementy powinna zawierać ewidencja nieruchomości. A więc m.in. wskazanie daty ostatniej aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gminy oddanych w użytkowanie wieczyste. Jak wiadomo grunty oddane w użytkowanie wieczyste znajdują się poza zasobem. Można wywnioskować, że ewidencja nie dotyczy tylko zasobu.

    #20927
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Chyba niestety niekoniecznie. Przepisy art. 23 ust. 1 c dotyczą generalnie nieruchomości Skarbu Państwa. Zapis w ewidencji o którym piszesz wynika z zapisu ust. 1b „obowiązek ewidencjonowania (…) dotyczy również nieruchomości Skarbu Państwa oddanych w użytkowanie wieczyste”. Natomiast w przypadku zasobu gminnego i powiatowego wyraźnie wskazano definicję zasobu, w której niestety nie mieszczą się gruntu które są własnością jst a które oddane zostaly w użytkowanie.
    Zawsze pozostaje odwołanie do zaleceń NIK.

Oglądasz 7 wpisów - 16 z 22 (wszystkich: 22)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.