sobota, 24 lipca, 2021

Ewidencja

Home Forum Sektory Służba zdrowia Ewidencja

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
  • Autor
    Wpisy
  • #16765
    paris
    Uczestnik

    Robiłam audyt apteki i między innymi okazało się,że księgowość prowadzi ewidencję leków tylko wartościowo(zgodnie z ustawą o rachunkowości ewidencja podstawoych wyrobów powinna być prowadzona ilościowo-wartościowo).Wyjaśnieniem jest ,to że przecież program apteczny ewidencjimuje ilościowo-wartościowo a one nie będą tego dublowały.Pozostałe wyroby medyczne ewidencjonowane są w magazynach przez księgowość tak jak trzeba czyli ilościowo-wartościowo.Kolejnym przez księgową przedstawianym argumentem jest ,to że tak zawsze było i inne szpitale też tak robią.Jak jest u Was???????????

    #16771
    ziuk
    Uczestnik

    Ustawa o rachunkowościw art.17 ust.2 mówi, że kierownik jedenostki wybiera metodę prowadzenia kont ksiąg pomocniczych dla poszczególnych grup zapasów, przy czym jedno z możliwych rozwiązań polega na prowadzeniu dla danej grupy zapasów ewidencji ilościowo-wartościowej, w której obroty i stan każdym jej składnikiem jest ujęty w jednoskach naturalnych i pieniężnych. Ustawa nie stawia warunku, aby prowadzone były odrębne ewidencje ilościowa i ilośćiowo-wartościowa zapasów.Skoro zatem prowadzona jest jedna ewidencja ilościowo-wartościowa, stanowiąca część składową ksiąg rachunkowych, to ujęcie wszystkich operacji w księgach powinno następować na podstawie dowodów obrotu zapasami przez pracowników działu księgowości jeżeli odpowiedzialność za rachunkowość przejął główny księgowy. Za rozwiazaniem takim przemawia również aspekt kontrolny. Nie zmienia postaci rzeczy, że miejscem pracy pracownika prowadzącego ewidencję ilościowo-wartosciową zapasów jest apteka (magazyn); niemniej powinien on podlegać osobie odpowiedzialnej za rachunkowość jednostki a nie za magazyn.

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.