środa, 1 grudnia, 2021

Fundusz Socjalny

Home Forum Sektory Samorządy Fundusz Socjalny

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 20)
 • Autor
  Wpisy
 • #20066
  kikcloud
  Uczestnik

  Mam takie pytanie. Czy pracodawca ma prawo żądać od pracownika oświadczenia o wysokości zarobków w celu ustalenia świadczenia z tego funduszu? Czy może żadać formularza PIT do celów weryfikacji oświadczenia? Chodzi również o świadczenia z tego funduszu typu np. świateczne które otrzymują wszyscy pracownicy bez zwracania się z odrębną prośbą.

  #20067
  meg
  Uczestnik

  Wszystko to powinno byc zawarte w regulaminie ZFŚS, ale TAK! pracodawca ma prawo żądać oswiadczenia o wysokości zarobków, może również żadać PIT w celu weryfikacji oświadczenia i nie ma to nic wspólnegi z ochrona danych osobowych. Są w tej sprawie orzeczenia SN i GIODO.
  Pozdrawiam

  #20071
  kikcloud
  Uczestnik

  A co w przypadku wspólnego rozliczania, gdy druga osoba nie życzy sobie ujawniania wysokości jej dochodów?

  #20072
  kikcloud
  Uczestnik

  Inaczej mówiąc, kim dla współmałżonka jest pracodawca, aby mu udostepniać informacje o wysokości swoich dochodów?

  #20073
  justp
  Uczestnik

  Zgodnie z art. 8 ustawy o zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych pracodawca musi rozpoznać sytuację rodzinną, materialną i życiową pracownika w celu udzielenia mu świadczenia z funduszu. Jest mnóstwo komentarzy na ten temat, ale faktycznie pracodawca ma taki przywilej i obowiązek weryfikacji również sytuacji finansowej rodziny. Oczywiście obowiązuje go ochrona danych osobowych. Kwestie udzielania świadczeń z funduszu i przeznaczenia środków funduszu na różne formy w tym na przedmiotowe zapomogi świąteczne winny być unormowane w Regulaminie Funduszu obowiązującym w jednostce.

  #20074
  terka
  Uczestnik

  Trzeba rozważyć wszystko po kolei.
  Nie ma obowiązku korzystania z funduszu socjalnego, a jeśli ktoś chce z niego korzystać musi stosować się do postanowień regulaminu.
  Jeżeli w regulaminie jest wymóg, że warunkiem uzyskania danego świadczenia jest przedstaiwenie jakiś informacji (tu np. o dochodach), to nalezy je przedstawić, inaczej nie otrzyma się świadczenia.
  Co do dochodów małzonków – nie wiem, co jest w twoim regulaminie, ale we wzystkich, jakie znam, jest mowa o dochodach na członka rodziny. Wykazać trzeba więc dochody własne i małżonka też.
  Inną sprawą jest to, że najczęsciej uwzględnia się dochody nie za caly miniony rok (tu dochodzimy do PITów), a za ostatnie trzy miesiące. Gdyby takie postanowienia były w regulaminie w twojej jenostce, nie widzę zasadości przedstawiania PIT.
  Od wysokości dochodów na jednego cżłonka rodziny najczęściej uzależnia się wysokość naleznego świadczenia.
  Co jest w regulaminie?

  #20076
  meg
  Uczestnik

  [QUOTE BY= kikcloud] Inaczej mówiąc, kim dla współmałżonka jest pracodawca, aby mu udostepniać informacje o wysokości swoich dochodów?[/QUOTE]

  Chcąc prawidłowo udzielać świadczeń z ZFŚS, trzeba stosować kryterium socjalne, a wiec pracodawca powinien znać sytuacje rodzinną, majatkową pracowników ubiegających się o świadczenia. Może sie przecież zdarzyć, że pracownik, który w jednej firmie nie zarabia dużo, ma jeszcze inne źródła dochodów, albo jego wspólmałżonek zarabia znacznie więcej. Żądając udokumentowania sytuacji majątkowej całej rodziny pracownika, pozostającej z nim we wspólnym gospodarstwie domowym, pracodawca jest pewny, ze nikt nie zarzuci mu udzielania świadczeń z funduszu niezgodnie z przepisami.
  Pozdrawiam

  #20079
  kikcloud
  Uczestnik

  To jeszcze inaczej. Komu ma obowiązek podatnik udostępniać informacje o swoich dochodach? Czy np. pracodawca może żądać od urzędu skarbowego informacji o dochodach współmałżonka swojego pracownika?

  #20080
  terka
  Uczestnik

  Nie męcz:smile: Powiedz wprost, o co chodzi. Czy o sam PIT czy o to, że dochody małżonka nie powinny być uwzgledniane? Bo już nie wiem…

  #20082
  kikcloud
  Uczestnik

  Jest taki „myk” w manipulacji społeczeństwem. Można go przedstawić na przykładzie dzieci, które nie chcą iść spać. Nie pytasz się ich czy chcą iść spać, tylko o to czy chcą założyć niebieską czy zieloną piżamkę do spania? I w ten oto sposób nie dyskutujesz o meritum sprawy.
  Meritum sprawy to głupia ustawa i głupie regulaminy, które zmuszają jednego obywatela do podawania swoich dochodów drugiemu. Może wpiszmy do konstytucji, że każdy obywatel RP ma prawo do poznania sytuacji materialnej drugiego. Przecież płacę podatki, a spora ich część idzie na służbę zdrowia. Dlatego chcę znać dochody np. wszystkich lekarzy, u których się leczę.
  Ok.! Wiem taki „menconcy” dziś jestem. 😉 Nie musicie odpowiadać. Tak tylko trochę o wolności chciałem pogadać. 😎

  #20083
  terka
  Uczestnik

  😀
  Ależ my chcemy odpowiadać. Ja w każdym razie chcę. Ale własnie miałam trudności z odpowiedziami, bo nijak nie mogłam skumać, do czego zmierzasz.
  No wiesz – prawo nasze jakie jest, kazdy widzi:wink:
  ale jednak jakies zasady udzielania tych świadczęń być musz.
  Natomiast przedstawianie PIT jak dla mnie – jest zbyt daleko idące.

  #20087
  alkman
  Uczestnik

  Zawsze możesz zażądać od lekarza przedstawienia PIT i uzależnić od tego swą gotowość poddania się leczeniu.

  #20088
  alkman
  Uczestnik

  Masz rację, bo udostępnienie pracodawcy danych osobowych następuje w formie oświadczenia osoby, której one dotyczą, a potem dopiero ma prawo żądać udokumentowania tych danych osobowych. Dochód współmałżonka nie jest daną osobową pracownika.
  Tylko, kto by tam respektował art. 22 przypis 1 K.P.

  #20089
  terka
  Uczestnik

  Alkman, wiesz, że wysoko cenię Twoje wypowiedzi, ale w tym wypadku ppozwolę sobie na polemikę.
  Ja wiem, że przepisy nasze prawne (ogólnoobowiązujace) często w sprzeczności z sobą są.
  Ale jak wobec cytowanych przez ciebie przepisów Kp pracodawca, administrujący funduszem, ma ew. udowodnić, że dokonał prawidłowej oceny sytuacji materialnej, rodzinnej i socjalnej osoby uprawnionej, jesli oprze się jedynie na oświadczeniu o zarobkach pracownika?
  PIP o dochodach członków rodziny:
  „Mrozowska M. artykuł Pr.Pracy 2001/11/10
  Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Teza 1
  Ustalając regulamin dysponowania funduszem trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie: przyznawanie ulgowych świadczeń i wysokość dopłat z funduszu powinno być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby korzystającej z funduszu. […] Przy ocenie sytuacji materialnej pracownika należy brać pod uwagę dochody pracownika osiągane poza zakładem pracy, a także dochody członków rodziny, pozostających we wspólnym gospodarstwie z pracownikiem. „

  Co do PIT – ja jestem przeciwna żądaniu ich przedstawiania przy udzielaniu świadczeń, ale PIP już nie, proszę:
  Pietruszyńska K. wyjaśnienia PiZS 2009/10/41

  Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy. Teza 1
  „W przypadku gdy obowiązujący u pracodawcy regulamin funduszu [świadczeń socjalnych] pozwala jedynie na pobieranie oświadczeń o wysokości dochodów rodziny pracownika, to nie można dodatkowo żądać przedłożenia dokumentów potwierdzających ich rzeczywistą wysokość (np. PIT-ów). Byłoby to możliwe dopiero po dokonaniu stosownej zmiany w regulaminie funduszu”.

  #20090
  meg
  Uczestnik

  I Terka ma całkowita rację, tak samo orzekł Sąd Najwyższy. I nie ma co deliberować, tylko przyjąć taki fakt do stosowania (chociaż niektórym osobom jest to nie na rekę- nie oszukujmy sie 😉

  Pozdrawiam

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 20)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.