czwartek, 18 kwietnia, 2024

Gdzie oryginał dyplomu?

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Gdzie oryginał dyplomu?

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #3619
    meg
    Uczestnik

    Witam!
    Mam prośbę, czy ktoś móglby mi podać podstawę prawną (jeśli jest), gdzie powinny znajdowac sie oryginały dyplomów ukończenia różnego rodzaju szkoleń, kursów, różnego rodzaju certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu ( jeśli pracownik był delegowany z zakładu pracy). Chodzi mi o to czy oryginały tych certyfikatów są dla uczestnika kursu, czy znajduja sie w aktach pracownika. I z czego to wynika?
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

    #3631
    terka
    Uczestnik

    Witaj, meg,
    w aktach tylko odpisy i kerokopie, oryginał jest własnością pracownika. Podstawa prawna – paragraf 1 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996r. w sprawoie zakresu prowadzenia dokumentacji …(Dz. U. Nr 62, poz. 286).
    Pozdrawiam, jeśli coś jeszcze – mam nadzieję pomóc.
    Terka

    #3633
    meg
    Uczestnik

    Wielkie dzięki Terka!!!

    Pozdrawiam

    #3635
    meg
    Uczestnik

    Do Terka!

    Jednak mam jeszcze pytanie.

    Par. 1 ust.3 podanego przez Ciebie rozporzadzenia mówi nam o dokumentach jakie składa osoba ubiegająca sie o zatrudnienie. Czy tak jest rówież w przypadku innych dokumentów, np. potwierdzajacych udział w szkoleniu?
    Nasza Pani w kadrach twierdzi , ze skoro zakład pracy deleguje pracownika i jeszcze za to płaci, to musi mieć oryginał. Tylko się pytam na jakiej podstawie. Przecież to pracownik byl uczestniiem szkolenia i to jest jego dokument. jak myślisz? Musze mieć sensowne argumenty do tej kobiety 😡
    Pozdrawiam

    #3636
    terka
    Uczestnik

    Oczywiściemasz rację, że pracownik był na szkoleniu i to jest jego dokument.
    Argumenty: zaświadczenie jest wydane na nazwisko pracownika, a więc należy do dokumentacji osobowej tegoż pracownika, nie jednostki. Dla jednostki, jako dowód, że jednostka zapłaciła za szkolenie jest faktura.
    O tym, że zaświadczenie czy oryginał dyplomu należy pozostawić pracownikowi świadczy właśnie treść tegoż przepisu, który wskazywałam – bo jeżeli pracownik będzie ubiegał się o zatrudnienie w innej jednostcem u innego pracodawcy, to co przedstawi do akt (zwróć uwage na dalszą część tego paragrafu – pracodawca może zażądać przedstawienia do wglądu oryginału). Cóż wówczas przedstawi pracownik nowemu pracodawcy, jeżeli oryginał pozostanie u któregoś z poprzednich pracodawców?
    ostatni argument – kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, jako potencjalne ryzyko tego stanu rzeczy. Zapewniam Cię, i Twoją kadrową też,że jeśli to zobaczy, to kadrowa nie będzie zadowolona.
    Powiedz kadrowej, że znasz takie przypadki i wiesz, że PIP kwestionuje taki sposób dokumentowania podnoszenia kwalifikacji w aktach osobowych. A możesz też zadzwonić do PIP-u, by się upewnić.
    A swoją drogą, jak ludzie czytają przepisy, mój Boże.
    A swoją drogą masz fantastyczne ustalenie w obszarze unormowania rozliczenia się w tym dokumentowania pracodawcy ukończenia szkolenia. W mojej jednostce obowiązuje Zarządzenie szefa w sprawie podnoszenia kwalifikacji, z którego wyraźnie wynika, co osoba która skończyła szkolenie (studia) i w jakim terminie ma zrobić. U nas ustalono, że w dniu następnym po powrocie ze szkolenia należy przedłożyć w kadrach kserokopię zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i oryginał faktury ora zwypełnić kartę oceny tego szkolenia (na zasadzie czy warto w tej firmie szkolić pracowników).
    Spróbuj w/w argumentów, a oprócz tego wskaż szefowi na brak wewnętrznych unormowań w tym zakresie i jakie z tego tytułu są problemy (albo odwrotnie).
    Pozdrawiam, napisz, co w tej sprawie (tych sprawach) uda Ci się zrobić.
    Terka

    #3638
    meg
    Uczestnik

    Dzięki Terka jeszcze raz za zaangazowanie w sprawę. Jutro będe coś działac. Chociaz to nie jest w tej chwili przedmiotem mojego zadania audytowego. Tak wyszło przy okazji. A co jest śmieszniejsze to opracowane są wlaśnie procesy zarzadzania zasobami ludzkimi w związku z wdrażaniem ISO i w zatwierdzonym przez szefa procesie jest po kolei jak postępujemy w przypadku delegowania pracownika na szkolenie i końcowka jest taka , że pracownikowi kadr dostarcza się świadectwo uczestnictwa w szkoleniu(nie jest napisane kserokopię czy odpis tylko świadectwo lub inny potwierdzajacy dokument). Chyba przejdę sie do Pełnomocnika Zarzadzania Jakością i porozmawiam. Dzieki za pomoc.
    Pozdrawiam
    meg

    #3640
    alkman
    Uczestnik

    meg

    W myśl § 1 ust. 3 rozpatrywanego rozporządzenia, pracodawca przechowuje w aktach osobowych pracownika odpisy lub kopie składanych dokumentów. Pracodawca może żądać od pracownika przedłożenia oryginałów tych dokumentów tylko do wglądu lub sporządzenia ich odpisów albo kopii.
    Wprawdzie przepis ten znajduje się w rozdziale 1 – Dokumentowanie podjęcia pracy przez pracownika, jednak znajduje się nim wyraźne odniesienie do całych akt „pracodawca przechowuje w aktach osobowych pracownika odpisy lub kopie składanych dokumentów” oraz uprawnienie do żądania przedłożenia oryginałów składanych dokumentów.
    Ponadto, stosownie do § 6 ust. 1 rozpatrywanego rozporządzenia, pracodawca zakłada i prowadzi akta osobowe pracowników a nie osób ubiegających się o zatrudnienie.

    Z terka się zgadzam z wyjątkiem treści zawartej pomiędzy „Powiedz kadrowej” a „mój Boże”.

    Żeby nie było tak, iż tylko alkman, terka i meg mają inne spojrzenie na § 1 ust. 3 rozpatrywanego rozporządzenia, polecam artykuł pani Agaty Barczewskiej „Oryginały dokumentów – dla pracownika” zamieszczony w Gazecie Podatkowej nr 54 (156) z dn. 2005.07.07, strona 4.
    Do 28 lutego 2006 r. możesz ten i inne artykuły ściągnąć ze strony http://www.gazetapodatkowa.pl

    Pozdrawiam

    #3650
    meg
    Uczestnik

    Do Alkman!

    Niestety nie mam dostepu do tego artykułu, który wskazałeś. Trzeba być zalogowanym i opłacać jakieś tam składki. Czy mogłyś przyblizyć treśc tego artykułu?

    Pozdrawiam

    #3655
    meg
    Uczestnik

    Alkman

    Juz sobie dałam radę z tym logowaniem 😀
    w związku z tym anuluję poprzedni post. Dzięki za informację. Przydadzą się.
    Pozdrawiam 😀

    #3657
    terka
    Uczestnik

    Witam
    alkman, obiecuję poprawę, bowiem Twoja uwaga (co do treści zawartych w moim poście pomiędzy „powiedz kadrowej a mój Boże”) słuszną jest 😳
    Terka

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.