niedziela, 28 lutego, 2021

Gospodarka ilościowo-wartościowa i magazynowa

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Gospodarka ilościowo-wartościowa i magazynowa

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #11072
  andrzejm
  Uczestnik

  Witam. Mam pytanie do szanownego gremium. W jaki sposób prawidłowo przekazać magazynierowi odpowiedzialność materialną za powierzone mienie(jeżeli jest to dokument to czy bezwzględnie powinien znajdować się w aktach pracownika)? Jak postępować w przypadku dostawy produktów bezpośrednio do odbiorcy(stołówka) gdy w danym czasie magazyn nie pracuje( chleb, mleko). U mnie jest tak, że kwituje odbiór kucharz a następnie wystawiane są dokumenty przychodowe i rozchodowe na których występuje jako przyjmujący/wydający magazynier. Czy wymagana jest instrukcja magazynowania lub o innej nazwie i z jakich przepisów to powinno wynikać oraz jakie informacje powinny być w niej zawarte? Jeżeli ktoś czuje się na siłach żeby mnie oświecić w tych sprawach to bardzo dziękuję. Życzę wszystkim miłego dnia.

  #11094
  andrzejm
  Uczestnik

  Czyżby nikt nic na ten temat konkretnego nie wiedział? Wiem że to trudny temat, ale może chociaż jak jest to uregulowane w Waszych jednostkach. Może warto przyjrzeć się jak zabezpieczony jest majątek w Waszych jednostkach. Czy na pewno zostały zaprojektowane i wdrożone procedury bezpieczeństwa i jak one mają w rzeczywistości wyglądać( na podstawie jakich aktów prawnych powinny być stworzone, oprócz Standardów Kontroli Finansowej?) ❓ ❓ ❓

  #11097
  anka
  Uczestnik

  Jeśli mogę. Magazynier powinien złozyć do akt osobowych oświadczenie że przyjmuje na siebie opowiedzialnośc materialną. Tym samym musi odbierać zamówione produkty od dostawcy – kwitując ich odbiór.
  Ponadto przydałoby się (a może nawet jest u Ciebie w polityce rachunkowości) zasady wydawania i rozliczania materiałów, towarów, produktów wydawanych z magazynu do kuchni np. normy zużycia.
  Pozdrawiam

  #11122
  jadtra
  Uczestnik

  Trochę nie na temat ale dot. magazynu.

  Dostawy do (dla internatu) magazynu np. chleba, jaj, mleka, mięsa – żywności odbywają się prawie codziennie. (gosp. ilościowo-wartościowa). Jest dokument magazyn przyjął.
  Faktura wystawiona np. 10.05.2007, przyjęto 10.05.2007, zapłacono 22.05.2007 konto Wn130 Ma 201 (w terminie zapłaty) , A zaksięgowano do magazynu na kontch Wn310 – Ma 201 dn. 31.05.2007. – księgowanie zbiorczej kwoty wszystkich faktur żywnościowych , które wpłynęły w danym miesiącu.
  Na 31.05.2007 nie ma części zakupionej żywności (wydano do przerobu) ani zobowiązania wobec dostawców bo zapłacono za faktury , których płatność była wymagana w maju 2007

  Faktycznie: mięsa, chleb, mleka, warzyw itd… kupionych np. 10 – nie ma 31.05.2007 na stanie magazynowym. Jest żywność zakupiona w późniejszym terminie – duża rotacja żywności z uwagi na jej przydatność do spożycia.

  Tak prowadzone są księgowania – zbiorówka na koniec każdego miesiaca . Zobacz czy u Ciebie takiej nieprawidłowości nie ma.

  Pytanie – czy praktykowane stosowane są zbiorowe księgowania do magazynu np. na koniec każdego tygodni lub co 10 dni (przed płatnościami) . Prosze o wskazówki.
  Ta ewidencja dotyczy ręcznie prowadzonej księgowości.

  #11124
  andrzejm
  Uczestnik

  Witam. Na koniec miesiąca jest uzgadniane u mnie konto 300 pomiędzy F-K i ewidencją ilościowo-wartościową i wszystkie nieścisłości są wyjaśniane. Także w kwestii przychodów jest ok. Rozchód odbywa się co dekadę( mamy oddalone o 20 km drugi magazyn żywności na potrzeby jednostki pozostającej na naszym zaopatrzeniu logistycznym i finansowym)ale jest on weryfikowany na koniec każdego miesiąca, a w jednostce jest to kwestia tego samego dnia lub kilku dni( jak w międzyczasie są dni wolne od pracy). Tu też na koniec miesiąca jest uzgadniany stan ilościowy ze stanem wynikającym z ewidencji ilościowo-wartościowej.To sprawdziłem. Nie mam jednak żadnych przepisów które regulują jak powinna być zorganizowana gospodarka materiałowa oraz zabezpieczenie mienia jak i sposób przekazania odpowiedzialności za powierzone mienie w przypadku gdy podlega ono ciągłej rotacji i dotyczy tylko jednej osoby na stanowisku magazynier. Czy przepisy wynikające z Kodeksu Pracy w tym względzie są wystarczające i wyczerpują ten temat? Tam nie mówi się o szczególnych warunkach powierzania odpowiedzialności takiej osobie. Jest tak tylko przy współodpowiedzialności( chodzi o kwity i umowy o odpowiedzialności materialnej) Dziękuję i pozdrawiam.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.