wtorek, 16 kwietnia, 2024

Gospodarka ilościowo-wartościowa i magazynowa

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Gospodarka ilościowo-wartościowa i magazynowa

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • #11072
    andrzejm
    Uczestnik

    Witam. Mam pytanie do szanownego gremium. W jaki sposób prawidłowo przekazać magazynierowi odpowiedzialność materialną za powierzone mienie(jeżeli jest to dokument to czy bezwzględnie powinien znajdować się w aktach pracownika)? Jak postępować w przypadku dostawy produktów bezpośrednio do odbiorcy(stołówka) gdy w danym czasie magazyn nie pracuje( chleb, mleko). U mnie jest tak, że kwituje odbiór kucharz a następnie wystawiane są dokumenty przychodowe i rozchodowe na których występuje jako przyjmujący/wydający magazynier. Czy wymagana jest instrukcja magazynowania lub o innej nazwie i z jakich przepisów to powinno wynikać oraz jakie informacje powinny być w niej zawarte? Jeżeli ktoś czuje się na siłach żeby mnie oświecić w tych sprawach to bardzo dziękuję. Życzę wszystkim miłego dnia.

    #11094
    andrzejm
    Uczestnik

    Czyżby nikt nic na ten temat konkretnego nie wiedział? Wiem że to trudny temat, ale może chociaż jak jest to uregulowane w Waszych jednostkach. Może warto przyjrzeć się jak zabezpieczony jest majątek w Waszych jednostkach. Czy na pewno zostały zaprojektowane i wdrożone procedury bezpieczeństwa i jak one mają w rzeczywistości wyglądać( na podstawie jakich aktów prawnych powinny być stworzone, oprócz Standardów Kontroli Finansowej?) ❓ ❓ ❓

    #11097
    anka
    Uczestnik

    Jeśli mogę. Magazynier powinien złozyć do akt osobowych oświadczenie że przyjmuje na siebie opowiedzialnośc materialną. Tym samym musi odbierać zamówione produkty od dostawcy – kwitując ich odbiór.
    Ponadto przydałoby się (a może nawet jest u Ciebie w polityce rachunkowości) zasady wydawania i rozliczania materiałów, towarów, produktów wydawanych z magazynu do kuchni np. normy zużycia.
    Pozdrawiam

    #11122
    jadtra
    Uczestnik

    Trochę nie na temat ale dot. magazynu.

    Dostawy do (dla internatu) magazynu np. chleba, jaj, mleka, mięsa – żywności odbywają się prawie codziennie. (gosp. ilościowo-wartościowa). Jest dokument magazyn przyjął.
    Faktura wystawiona np. 10.05.2007, przyjęto 10.05.2007, zapłacono 22.05.2007 konto Wn130 Ma 201 (w terminie zapłaty) , A zaksięgowano do magazynu na kontch Wn310 – Ma 201 dn. 31.05.2007. – księgowanie zbiorczej kwoty wszystkich faktur żywnościowych , które wpłynęły w danym miesiącu.
    Na 31.05.2007 nie ma części zakupionej żywności (wydano do przerobu) ani zobowiązania wobec dostawców bo zapłacono za faktury , których płatność była wymagana w maju 2007

    Faktycznie: mięsa, chleb, mleka, warzyw itd… kupionych np. 10 – nie ma 31.05.2007 na stanie magazynowym. Jest żywność zakupiona w późniejszym terminie – duża rotacja żywności z uwagi na jej przydatność do spożycia.

    Tak prowadzone są księgowania – zbiorówka na koniec każdego miesiaca . Zobacz czy u Ciebie takiej nieprawidłowości nie ma.

    Pytanie – czy praktykowane stosowane są zbiorowe księgowania do magazynu np. na koniec każdego tygodni lub co 10 dni (przed płatnościami) . Prosze o wskazówki.
    Ta ewidencja dotyczy ręcznie prowadzonej księgowości.

    #11124
    andrzejm
    Uczestnik

    Witam. Na koniec miesiąca jest uzgadniane u mnie konto 300 pomiędzy F-K i ewidencją ilościowo-wartościową i wszystkie nieścisłości są wyjaśniane. Także w kwestii przychodów jest ok. Rozchód odbywa się co dekadę( mamy oddalone o 20 km drugi magazyn żywności na potrzeby jednostki pozostającej na naszym zaopatrzeniu logistycznym i finansowym)ale jest on weryfikowany na koniec każdego miesiąca, a w jednostce jest to kwestia tego samego dnia lub kilku dni( jak w międzyczasie są dni wolne od pracy). Tu też na koniec miesiąca jest uzgadniany stan ilościowy ze stanem wynikającym z ewidencji ilościowo-wartościowej.To sprawdziłem. Nie mam jednak żadnych przepisów które regulują jak powinna być zorganizowana gospodarka materiałowa oraz zabezpieczenie mienia jak i sposób przekazania odpowiedzialności za powierzone mienie w przypadku gdy podlega ono ciągłej rotacji i dotyczy tylko jednej osoby na stanowisku magazynier. Czy przepisy wynikające z Kodeksu Pracy w tym względzie są wystarczające i wyczerpują ten temat? Tam nie mówi się o szczególnych warunkach powierzania odpowiedzialności takiej osobie. Jest tak tylko przy współodpowiedzialności( chodzi o kwity i umowy o odpowiedzialności materialnej) Dziękuję i pozdrawiam.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.