niedziela, 28 listopada, 2021

gospodarowanie lokalami użytkowymi

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna gospodarowanie lokalami użytkowymi

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • #20790
    izabela913
    Uczestnik

    Stanowisko prawnika jest takie, że lokale użytkowe nie są nieruchomościami, wobec tego przy wynajmowaniu lokali użytkowych nie mają zastosowania przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Twierdzi, że zasady gospodarowania określone są wyłącznie w uchwale rady w sprawie zasad gospodarowania komunalnymi lokalami użytkowymi na terenie miasta, a oddawanie ich w najem – w zarządzeniu prezydenta w sprawie przeprowadzania przetargów na najem komunalnych lokali użytkowych. Co o tym sądzicie?

    #20810
    k-asiek
    Uczestnik

    przepraszam ale nie rozumiem, to co lokale uzytkowe (często w budynkach mieszkalnych usytuowane) nie są nieruchomościami to czym są gruntami? urzadzeniami i maszynami? Dziwne podejście, tym bardziej że przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami w swojej treści wielokrotnie mówi o lokalach mieszkalnych i uzytkowych ale jako nieruchomościach.
    Współczuję takiego radcę mieć to masakra

    #20811
    izabela913
    Uczestnik

    Rzecz w tym, że w ustawie o gospodarce nieruchomościami nie mówi się o lokalach użytkowych. Zgodnie z art. 46. § 1 Kodeksu cywilnego , „nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności”. Wyodrębnienie nieruchomości winno się odbyć pod względem prawnym (własnościowym) i fizycznym (w odniesieniu do gruntów – geodezyjnym).
    W myśl zapisów 24 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, „nieruchomością jest część powierzchni ziemskiej, dla której urządzono księgę wieczystą”. Nieruchomości lokalowe – powstają one na podstawie ustawy o własności lokali. By powstała własność nieruchomości lokalowej niezbędny jest wpis tej własności w księdze wieczystej.
    Tak twierdzi ów radca. Ja mam wątpliwości od zeszłego tygodnia.

    #20812
    terka
    Uczestnik

    A ja uważam, że radca ma po trosze rację (no, w dużej mierze), aczkolwiek nie uważam, aby można było zupełnie zrezygnować z przetargowego trybu.
    Ale ponieważ nie mam czasu by bardzo wnikliwie analizować przepisy podsyłam Izabelo, uchwałę rady m.st. Warszawy i zarzadzenie prezydenta. Już kto, jak kto, ale stolica ma chyba te kwestię uregulowaną prawidłowo:wink:

    http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/ECD2397D-56D7-4FEA-9C76-7329396C2EC1/689297/1668_uch1.doc

    http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/953FD277-3A3F-47BA-BA16-36E11AA679FF/696103/3323_1408.doc

    Może to Ci pomoże i rozjaśni sytuację.
    Pozdrawiam:smile:

    #20813
    izabela913
    Uczestnik

    Zasady gospodarowania komunalnymi lokalami użytkowymi na terenie miasta … uchwaliła rada, a prezydent wydał zarządzenie w sprawie przeprowadzania przetargów na wynajem komunalnych lokali użytkowych (m. in. wykaz, ogłoszenie, przetarg ustny – wylicytowanie stawki za najem lub przetarg ofertowy). Chodzi mi o podstawę prawną. Radca twierdzi (i się do tego przekonuję), że tylko przepisy ustawy o samorządzie gminnym.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.