piątek, 4 grudnia, 2020

Gospodarstwo pomocnicze

Home Forum Sektory Samorządy Gospodarstwo pomocnicze

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
  • Autor
    Wpisy
  • #13972
    kasiazawiercie
    Uczestnik

    Witam,
    Czy gospodarstwo pomocnicze działające na rzecz własnej jednostki może naliczać VAT?
    Proszę o podpowiedź … 🙄

    #13976
    pszczosek
    Uczestnik

    Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika VAT organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
    Natomiast zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia MF w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku między innymi:
    a) czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (pkt 13) oraz
    b) usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej.
    Wobec powyższego, moim zdaniem, gospodarstwo może naliczać VAT za świadczone na rzecz jednostki budżetowej VAT, natomiast jednostka budżetowa nie może go odliczyć – zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 (nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku).
    Więc bezpieczniej tego VATu nie naliczać

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.