niedziela, 7 sierpnia, 2022

Grupowe Ubezpieczenia Pracownicze

Home Forum Sektory Wojskowe Jednostki Budżetowe Grupowe Ubezpieczenia Pracownicze

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #21557
  andrzejm
  Uczestnik

  Witam. Dziś (dopiero???!!!) dotarłem do informacji że powyższe umowy powinny być procedurowane w ramach ustawy PZP a tak wogóle to zawieranie takich umów jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Czy ktoś może mi powiedzieć skąd wzięły się te bzdury? Ja jako Kowalski zatrudniony w JSFP wyrażam chęć przystąpienia do danego ubezpieczyciela a nie daję zlecenie Jednostce na dokonanie w moim imieniu wyboru ubezpieczyciela. Po drugie środki te nie wynikają i nie mogą wynikać z planu finansowego niezbędnego moim zdaniem do zawarcia umowy w zakresie zamówień publicznych i nie są to środki publiczne . Zgadzam się, że jakby ktoś bardzo się uparł można powiedzieć, że art. 808 KC ma tu zastosowanie, ale w takim razie czy JSFP ma uprawnienia brokera lub agenta ubezpieczeniowego? Jakie jest zagrożenie nie spełnienia umowy w zakresie przekazywania składek jeżeli stosuje się zasadę, że przy wycofaniu się pracownika ze zgody na potrącanie składek z wynagrodzenia musi on odstąpić od ubezpieczenia ( to samo w chwili zakończenia przygody w jednostce). Proszę powiedzcie jak to się ma do równości wobec konstytucji i prawa jeżeli dopuszcza się takie możliwości dla pracowników niebudżetowych a zabrania się tego wobec pracowników zatrudnionych w budżecie? Może czegoś nie rozumiem ale to jest chore. A jak jest u WAS? Zawieracie ubezpieczenia grupowe w ramach zamówień publicznych i czy to jest wogóle wykonalne? Jak szacujecie takie zamówienia i jakie kryteria są podawane przy wyborze oferty. Jak ustrzec się naruszenia dyscypliny gdy zastosujemy się do ustawy PZP z naruszeniem zapisów planu finansowego ( zaciąganie zobowiązań bez upoważnienia) gdyż wszystkie zadania JSFP realizuje z budżetu?

  #21558
  kikcloud
  Uczestnik

  andrzejm>> Możesz podać źródło tej informacji?

  #21560
  andrzejm
  Uczestnik

  Pismo MF nr RF1/033-396/1123/ZWQ/2010/2891 z dn. 10 grudnia 2010 r. , Pismo Prezesa UZP z grudnia 2009 r, Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z maja 2010 r.

  #21561
  izmi
  Uczestnik

  w styczniowym Monitorze Zamówień Publicznych jest spory artykuł na ten temat
  ale
  wątpliwości budzi chociażby fakt, iż comiesięczne składki odprowadzane są przecież z naszych, pracowniczych, pieniędzy a nie z „państwowych” więc gdzie tu ZP?

  interpretacje mają to do siebie, że mogą nieźle namieszać 😉
  prześledźcie też zakup okularów /ZFŚS/ i odprowadzany /albo i nie – w zależności od tego na kogo wystawiona f-ra/ podatek – jeśli weźmiemy f-rę na firmę /jak tego chce ustawo~ i opiniodawca/ to od razu nasuwają się pytania:
  – dlaczego firma nie płaci całości faktury?
  – co z okularami, gdy pracownik zejdzie z tego padołu lub zmieni miejsce pracy?
  ok, firma może sobie pozwolić na darowiznę na rzecz konkretnego pracownika /czy w takim wypadku należy pisemnie przekazać mu owe okulary?/

  hmmm, a może przesadzam i się czepiam…?

  pzdr

  #21565
  jadtra
  Uczestnik

  Można dorzucić jeszcze taki przykład:
  – zakup obuwia sportowego dla nauczycieli WF-u. Buty „adidasy” zakupiono za np. 350 zł dopłata ze szkoły to 150 zł , a resztę płaci sam zainteresowany (mógł przecież poszukać tańszych 😀 ). Gdy odchodzi ze szkoły po 1 roku czy powinien oddać buty skoro dopłata do obuwia sportowego jest co np. 3 lata (wg Regulaminu). Może ma oddać tylko 1 but bez sznurówki bo ddopłacił 200 zł 🙄

  To taka wesoła anegdotka a propos czytelności przepisów lub nadinterpretacji tego czego NIE MA a jest interpretacja :mrgreen:
  W mojej jst anulowano umowe z brokerem i zrobiono przetarg na ubezpieczenie pracowników. Wybrany został ten sam broker. Ale oferta jest ok. Jak wiesz każdy może się sam ubezpieczyć to nie jest przymusowe abyśmy przystępowali do zbiorowego ubezpieczenia. 😀 Ale nie słyszałam jeszcze o takim przypadku.

  #21566
  andrzejm
  Uczestnik

  Przykłady podane przez Koleżankę dotyczą w pewnym procencie bądź co bądź publicznych środków ( refundacja okularów, zakup obuwia sportowego itp) To są pieniądze prywatne i budżetowi nic do tego. Jak zatem rozwiązałaś kwestię umowy i odpowiedzialności za terminowe przekazanie składek? Czy w umowie nadal występuje JSFP? Czy jednostka pośredniczy w „zbieraniu” pieniędzy na składkę od pracowników ( z ich wynagrodzeń)? Na kim spoczywa odpowiedzialność w przypadku gdy składki nie zostaną przekazane w terminie? Pozdrawiam

  #21568
  jadtra
  Uczestnik

  Tak wiem, ale podałam także przykład który ma wiele interpretacji.
  Zobaczę (poszukam) co w temacie o którym piszesz bedę mogła napisać.

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.