piątek, 19 kwietnia, 2024

i juz wszystko jasne

Home Forum Egzaminy egzaminy i juz wszystko jasne

Oglądasz 15 wpisów - 196 z 210 (wszystkich: 217)
  • Autor
    Wpisy
  • #6942
    dzanaliz
    Uczestnik

    gratulacje!!! dla cps!!!
    i wyrażam odrobine swojej zazdrości dl Joli – tez bym chciala sie pouczyc w pracy….ech….jak wracam wieczorem do domu to juz nie mam sily sie uczyc…a czas leci….
    I od razu pytanie techniczne – otoz moja ksiegowosc poprosila mnie o potwierdzenie wystawione przez MF, ze moja instytucja wniosla oplate za moj wrzesniowy egzamin. Czy moze komus z Was pracodawca tez zaplacil te 290 zl i czy w ogole MF wystawai cos takiego??? i co to moze byc??? bede wdzieczna za podpowiedz

    #6943
    prezes53
    Uczestnik

    Jolka G1 Z finansow odp na pyt 30w/b b-tak twierdzi jedna z lepszych specjalistek z rachunkowosci budżetowej w Polsce .Pozdrawiam

    #6948
    jolkag1
    Uczestnik

    Do Prezesa 53, wróciłam własnie z konsultacji u babeczki, która „siedzi” w finansach i ona z kolei wskazała na odpowiedź 30 d, przyznasz, że odpowiedzi b i d są podobne, dlatego sama już nie wiem, która z nich jest właściwa?

    #6981
    ramoja
    Uczestnik

    Jolka mam problem czytałam w weekend podręcznik z audytu i tam wyczytałam odnośnie cech dobrej dokumentacji .
    w Standardach pyt.22 odnośnie cechy kontynuacji mam chyba błąd , bo przeczytałam że chyba powinno być a , a ja mam zaznaczone d zerknij na to
    pozdrawiam

    #6982
    jolkag1
    Uczestnik

    Rzeczywiście ja od początku mam a, wiesz tak jak pisałam w piątek byłam na „konsultacjach” u babeczki, któa siedzi w finansach gminnych i mam troche inne odpowiedzi od Waszych w zakładach budżetowych, ale tak na prawde to się już pogubiłam. Musiałybyśmy skonsultować raz jeszcze finanse, ale może po JG? Acha nie miałaś odpowiedzi z ryzyka pytanie 20 i 24 odpowiedź b. Potwierdzenie znalazłam czytając standardy ISACA.
    Pozdrawiam
    Jola

    #6991
    prezes53
    Uczestnik

    Jolka zgadzam się z Tobą,że odp na pyt 30 z finansów b i d są podobne zostańę jednak przy odpowiedzi b z uwagi na jej autora, jest to GŁ K z 40 letnim stażem rachunkowości budżetowej.Pozdrawiam

    #6996
    jolkag1
    Uczestnik

    Ok też się przychylam do tej odpowiedzi, ale jeśli mógłbys „wyciągnąć” od tej osoby uzasadnienie, to byłabym wdzięczna. Nie potrafię bowiem przetłumaczyć sobie tej odpowiedzi z polskiego na nasze i przełożyc jej na definicję nadwyżki podaną w rozporządzeniu.
    Pozdrawiam

    #7024
    prezes53
    Uczestnik

    Niestety nie mam z tą Panią kontaktu,spotykamy się 2 razy do roku na szkoleniach.Pozdrawiam

    #7029
    ramoja
    Uczestnik

    A ciekawe co będzie na egzaminie z zadań
    może coś ze statystyki , dawno nie było, a może
    diagram sama juz nie wiem .
    Może ktoś ma inne pomysły ????
    a z tym pytaniem prezesie to nie wiem , ale może jak Jolka przyjedzie ze szkolenia z JG to nam rozwieje wątpliwości
    pozdrawiam

    #7034
    prezes53
    Uczestnik

    „moja” księgowa jest też za odp 30b odp ta wiąże się z odp na pyt 40(prawidłowa odp c),jesli chodzi o zadanie może być rownież ochrona danych osobowych(znalezć niezgodności w regulaminie,decyzji wewnętrznej z obowiązujacymi przepisami oraz luki w systemie kontroli wewnetrznej tak jak było z poltyka rachunkowosci czy zamowieniami) W pyt z finansów 34 w/b d Pozdrawiam

    #7035
    jolkag1
    Uczestnik

    a mi po głowie chodzi kpa

    #7036
    jolkag1
    Uczestnik

    Do Prezes53 na jakiej podstawie w odpowiedzi 34 d – nie spotkałam się nigdzie z zasada przemienności organów w procesie tworzenia budżetu, zgodnie z konstytucją uprawnienia w tej materii ma wyłacznie Rada Ministrów, wg mnie odpowiedzią prawidłową jest a

    #7038
    jolkag1
    Uczestnik

    zasada (powszechności ) zupełności w klasycznym ujęciu, jest to postulat aby wszystkie jednostki powiązane z budżetem wchodziły do niego całością swoich dochodów i wydatków; współcześnie występuje często budżetowanie netto. w związku z powyższym rzeczywiście może nie byc realizowana w praktyce, ale dlaczego wtedy odpowiedź d, co to znaczy przemienności organów w procesie tworzenia budżetu? Co autor pytania miał na myśli?????
    Znalazłamw necie jeszcze coś takiego: „W pierwszym etapie – opracowania projektu budżetowego – można wyróżnić kilka podetapów. Poszczególne etapy zaś, związane z opracowaniem budżetu państwa, zostały zastrzeżone do kompetencji ściśle określonych w przepisach organów administracji rządowej. Do organów centralnych, które zajmują się opracowaniem budżetu państwa , zalicza się: Radę Ministrów, Ministerstwo Finansów i poszczególne ministerstwa branżowe, wraz z podległymi im jednostkami.” czyzby to było uzasadnienie odpowiedzi d?

    #7050
    prezes53
    Uczestnik

    Tak zasada przemienności zwiazana jest z trybem opracowania budżetu państwa :w skrócie jsfp opracowuja projekt budżetu i przesyłaja własciwym ministrom ,następnie do 25.10 dysponenci części budzetowej informują jsfp o kwotach dochodow i wydatkow ujętych w projekcie ustawy budzetowej Jsfp w o parciu ote kwoty opracowują plan dochodow i wydatków i przesylają wyżej. Po przyjęciu ustawy budzetowej dysponenciczęści budzetowej gdzies w polowie marca roku następnego przesyłają informację o kwotach dochodow i wydatkow dla danei jsfp Taka odpowiedz jest równiez u Kapuśniaka

    #7052
    jolkag1
    Uczestnik

    Dzięki, zgadzam się z ta odpowiedzią. Myśle, że po szkoleniu w JG raz jeszcze wrzucę finanse publiczne na tapetę celem ich sprawdzenia. A jakie masz zdanie na temat pytań ze standardów, które poddałam dyskusji?
    Jola

Oglądasz 15 wpisów - 196 z 210 (wszystkich: 217)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.