piątek, 29 marca, 2024

Ile dni należy wpisać do planu aw?

Home Forum Sektory Samorządy Ile dni należy wpisać do planu aw?

Oglądasz 15 wpisów - 16 z 30 (wszystkich: 33)
  • Autor
    Wpisy
  • #12674
    jacek3
    Uczestnik

    dziękuję eta!!
    wcale mnie nie zaskoczyła Twoja odpowiedź 🙂 tylko że tak na prawdę w nowej(dla audytora) jednostce nie ma możliwości przeprowadzenia w tak krótkim czasie analizy ryzyka(jakiejkolwiek-nawet naciąganej).

    Czy w takim razie sądzisz że opracowanie planu na zasadzie: zapoznanie z jednostką, organizacja komórki oraz rezerwa czasowa z przeznaczeniem na zadania poza planem będzie rażącym naruszeniem wymagań ustawy 😈 ?

    ZAKłADAM ZE AUDYT BęDZIE DALEJ PRACOWAł A PRZEPISY SIę NIE ZMIENIą (choć wiem że to jest bardzo optymistyczne założenie) Mr. Green

    #12675
    pietryka
    Uczestnik

    Rób analizę ryzyka pod konkretne zadania ustalone z szefem. W pewnych /dużych/ jednostkach jeden zatrudniony audytor nie ma szans na kompleksową analizę ryzyka. Z większości zadań wybierz kilka i się nie przejmuj. Dotychczas audytorów NIK(T) nie kontrolował, gdyż nie było takich przepisów. Od grudnia może to robić Min. Fin.
    Pozdrawiam

    #12676
    eta
    Uczestnik

    *Rozporządzenie w spr. szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania audytu wewnętrznego:

    § 10. 2. Wzór planu audytu wewnętrznego określa załącznik do rozporządzenia.

    **Słownik języka polskiego:
    wzór «osoba lub rzecz, którą warto naśladować»

    naśladować «wzorować się na kimś, na czymś, postępować podobnie jak ktoś inny»

    wzorować się 1. «brać kogoś, coś za wzór»
    2. «tworzyć coś według pewnego wzoru»

    itd. :smile::smile:

    Można więc dyskutować … Sądzę jednak, że plan aw powinien zawierać wszystkie elementy określone w rozporządzeniu 😆

    #12680
    jacek3
    Uczestnik

    [QUOTE BY= eta]
    ….
    **Słownik języka polskiego:
    wzór «osoba lub rzecz, którą warto naśladować»
    ….

    itd. :smile::smile:

    Można więc dyskutować … Sądzę jednak, że plan aw powinien zawierać wszystkie elementy określone w rozporządzeniu 😆 [/QUOTE]

    ale jest to słowo „warto” …….. to jest jakaś nadzieja no nie ? 😳

    wiem wiem wiem – masz rację plan powinien być!! tylko się przekomarzam !!!
    jednak uważam( i tak zrobię) że 2 miesiące to za mało na poznanie jednostki i rzetelny plan. Dzięki że utwierdziłaś mnie że robię nie tak jak być powinno ale przepisy nie są w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji. Dzięki!

    #12681
    jacek3
    Uczestnik

    ……….w końcu istnieje możliwość dokonania zmian w planie – co prawda przepisy przewidują tylko ograniczenie planu ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie by plan później rozszerzyć – wiem że kombinuje … ale warto przedyskutować każdą możliwość – prawda ?

    #12694
    jacek3
    Uczestnik

    [QUOTE BY= pietryka]
    (………)
    Dotychczas audytorów NIK(T) nie kontrolował, gdyż nie było takich przepisów. Od grudnia może to robić Min. Fin.
    Pozdrawiam[/QUOTE]

    mam do Ciebie pytanie – skąd wynika że MF będzie oceniać CAŁY audyt (ja jestem z samorządu) – wydaje mi się, że w odniesieniu do jednostek samorządowych kompetencje Ministra Finansów w zakresie audytu wewnętrznego wykonują odpowiednio wójt ……….. ja ze swojej strony bardzo bym sobie cenił taką regulację

    ….a może coś przegapiłem ???????

    #12697
    pietryka
    Uczestnik

    Tak jacek3 przegapiłeś nowelizację do ustawy o finansach publicznych właśnie z grudnia 2006, którą wymyśliła Zyta czy też Banaś.
    Pozdrawiam

    #12699
    meg
    Uczestnik

    [QUOTE BY= pietryka] Tak jacek3 przegapiłeś nowelizację do ustawy o finansach publicznych właśnie z grudnia 2006, którą wymyśliła Zyta czy też Banaś.
    Pozdrawiam[/QUOTE]

    A możesz podać z jakiego art. to wynika?

    #12700
    jacek3
    Uczestnik

    ja też bym chciał wiedzieć skąd to wynika !!!! to by znaczyło że audyt zaczyna być traktowany na serio a mi w LEX czegoś nie wgrali !!!!

    pietryka – podaj proszę jakiś konkret, please!

    #12701
    jacek3
    Uczestnik

    1. Jeśli chodzi Ci o art. 63 ust 1. pkt. 6 to moim zdaniem taka podstawa odpada – tutaj jest mowa o elementach koordynacji kontroli finansowej i audytu wewnętrznego – mówiąc po naszemu Ustawodawca mówi co kryje się pod pojęciami z art. 62 ust.1 – określa „w czym jest właściwy MF”. No i było by OK ale jest ust 2. z art 62 w którym kompetencje MF w podsektorze samorządowym zostały scedowane na wójta. Moim zdaniem „koniec – kropka” nic nie trzeba dodawać …… ale jeśli masz inne zdanie to chętnie go wysłucham

    2. A propos mojej wcześniejszej wypowiedzi że „audytor który rozpoczął pracę we wrześniu popełnia błąd jeśli nie przygotował planu do 30 X.” – muszę się wycofać z tego co tam napisałem – plan audytu zawiera analizę ryzyka i opiera się na analizie ryzyka(to jest fundament dla podjęcia decyzji) a jeśli audytor nie ma wystarczającej wiedzy na temat jednostki nie jest w stanie przeprowadzić analizy ryzyka a co za tym idzie nie może przygotować planu zgodnie z wymagania mi uofp. Dlatego pracę w jednostce należy – moim zdaniem – rozpocząć od poznania jednostki i sporządzenia analizy ryzka. Zdaje sobie sprawę że audytorzy co raz mniejszą wagę zwracają na ten element.

    Przecież rzeczywistość nie jest „zero-jedynkowa”.

    #12702
    meg
    Uczestnik

    Witam!

    Ja się z Tobą zgadzam w 100% – w obu punktach 😀

    Pozdrawiam

    #12703
    jacek3
    Uczestnik

    Witam!

    Dzięki Meg! 🙂
    Ja po prostu jestem przeciwnikiem pozorów i robienia czegoś „dla idei” – oczywiście idee są bardzo ważne ale ważniejszy jest skutek tego co się robi dla urzeczywistnienia idei. Dlatego – moim zdaniem – sam plan po to tylko żeby był jest bez sensu a to co się robi musi mieć jakiś cel. No i za to mogę wziąć odpowiedzialność na siebie :mrgreen:

    Udanego dnia i weekendu dla Wszystkich – ja dzisiaj się urlopuje!! 😀

    #12704
    mors
    Uczestnik

    tylko jacku w marcu Twój szef dostanie pisemko z MF czemu to nie ma planu… i będzie się musiał tłumaczyć :mrgreen: również na piśmie.. co mu sie na pewno nie spodoba

    #12705
    ania30
    Uczestnik

    samorządy przecież nie przesyłają planów do MF ???

    #12706
    izmi
    Uczestnik

    morsie,
    rozumiem… pisanie planu… piątek… zmęczenie… czas na przerwę, czas na Kit-Kat 😉 pora relaksu 😉
    a ciut poważniej: tylko rządówka śle do MinFinki /nas to jeszcze omija szerokim łukiem/ – nie wszyscy mają szczęście i w związku z tym pracują w samorządówce :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
    hmmm, jak widać mi też się rzuca 😉

    p.s. do zobaczyska morsie 🙂

Oglądasz 15 wpisów - 16 z 30 (wszystkich: 33)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.