wtorek, 18 maja, 2021

informacje niejawne

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #15349
  anja
  Uczestnik

  Witam,
  Czy przepisy ustawy o ochronie informacji niejawnych mają zastosowanie do jednostek organizacyjnych gminy, czy powiatu? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi

  #15351
  dorotab
  Uczestnik

  Cześć. Tak.
  Pytasz ogólnie czy masz coś konkretnego na myśli?

  #15352
  anja
  Uczestnik

  Pytam, gdyż zdania w tym względzie są podzielone – niektórzy twierdzą, że przepisy ustawy mają zastosowanie tylko do organów jednostek samorządu terytorialnego, ale już nie do ich jednostek organizacyjnych.

  #15353
  dorotab
  Uczestnik

  Wydaje mi się, że spór może dotyczyć jedynie zakresu stosowania tej ustawy tj. np. obowiązku utworzenia kancelarii tajnej, powołania pełnomocnika. Bezsprzecznie natomiast kaźdy kierownik jednostki organizacyjej winien posiadać poświadczenie bezpieczeństwa przecież nigdy nie wiadomo, czy do jego rąk nie trafi dokument z klauzulą tajności, a wtedy przecież musi zachować tryb postępowania z takim dokumentem tj zastosować właśnie przepisy ustawy.

  #15354
  irenaanna
  Uczestnik

  W każdej jednostce organizacyjnej znajdują się informacje niejawne o klauzuli „zastrzeżone”, które nie podlegają ewidencji w kancelarii tajnej. Do takich informacji zaliczamy te, które stanowią tajemnicę służbową. Natomiast za określenie, jakie informacje w danej jednostce stanowią tajemnicę służbową – odpowiada kierownik tej jednostki. Takiej kompetencji w stosunku do jednostek podległych i nadzorowanych nie ma organ jst.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.