czwartek, 28 marca, 2024

Instytucja kultury Pilne

Home Forum Sektory Samorządy Instytucja kultury Pilne

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Autor
    Wpisy
  • #22530
    Anonim
    Nieaktywny

    Czy audytor może ując w planie audytu na dany rok przeprowadzenie zadania zapewniajacego w instytucji kultury. Jeżeli tak to na jakiej podstawie prawnej

    #22531
    mama0454
    Uczestnik

    Jeśli instytucja kultury jest gminną jednostką organizacyjną to tak.

    #22532
    kules
    Uczestnik

    No chyba, że kierownik jednostki zatrudniającej audytora, zawęził mu, np. w karcie audytu, pole działania tylko do urzędu z jakiegoś powodu.
    Sprawdź w jakiej formie prawnej działa ta instytucja kultury, czy to może spółka jest (tu audytu nie zrobisz), a może zakład budżetowy (tu zrobisz).
    A podstawą prawną będzie art. 274 ust. 3 lub 4 uofp

    #22534
    Anonim
    Nieaktywny

    Jest gminną instytucją kultury wg statutu

    #22535
    mama0454
    Uczestnik

    Więc nie ma problemu ze zrobieniem audytu.

    #22537
    wojak
    Uczestnik

    http://samorzad.infor.pl/temat_dnia/artykuly/409722,status_prawny_instytucji_kultury.html
    Instytucja kultury jest odrębnym podmiotem o oddzielnej osobowości prawnej, który sam odpowiada za swoje zobowiązania. Wchodzisz w 2-gi poziom kontroli zarządczej – rekomenduję OSTROŻNOŚĆ. Mam wrażenie, że ktoś w Twojej gminie chce przy pomocy audytu wyjąć kasztany z cudzego ogniska.

    #22539
    kules
    Uczestnik

    Poczytałem artykuł z linka Wojaka i przyznam, że żyłem w nieświadomości dla tematu. Ciekawa sprawa z tymi instytucjami jest. Przejrzałem sobie uchwałą Rady o powołaniu takiej jednej naszej instytucji kultury i:
    „Nadzór nad działalnością Instytucji Kultury w ………………… sprawuje bezpośrednio Rada Miejska”.
    Audytor pod Radę nie podlega i w jej imieniu nie robi audytów, więc co myślicie o objęciu takiej formy audytem wewnętrznym? Bo ja nie wiem w tej chwili co myśleć, a lepiej wiedzieć na czym się stoi bo prędzej czy później może nam ten obszar w planie wyskoczyć, a może trzeba go wyłączyć spod audytu.
    Czy ktoś z was próbował robić audyt w gminnej instytucji kultury? jeśli temat nie jest rozpoznany to chyba napisze do MF o wyjaśnienie.

    #22540
    k-asiek
    Uczestnik

    Pomimo że instytucja kultury ma sobowość prawna nadal jest jednostką organiozacyjną gminy, i majatkiem takiej instytucji zarządza burmistrz i odpowiada za jej działalność.
    ja robiłam audyt w instytucji kultury i żadnych problemów nie widzę. Ta sprawa była już wielokrotnie wałkowa również przez MF. Audytor zatrudniony w urzędzie ma prawo robić audyt w jednostkach organizacyjnych gminy ( a do nich należy instytucja kultury), chyba że instytucja ma swojego audytora to wtedy sytuacja trochę inna jest. Jak najbardziej możesz robić audyt audyt w tej jednostce organizacyjnej . Odnosząc się do spółek, audyt też można zrobić tylko w ograniczonym zakresie – tylko obszar środków publicznych. Pozdrawiam

    #22541
    adela
    Uczestnik

    Moim zdaniem zapis, że nadzór sprawuje Rada, nie powinien przejść przez nadzór wojewody jest to jednostka gminy i powiązana finansowo z budżetem gminy. Rada za nic nie odpowiada. Natomiest wójt, burmistrz odpowiada za realizację budżetu i wydatkowanie środków publicznych. Skutki działania jednostki kultury ponosi gmina i w konsekwencji wójt, burmistrz z tytułu wykonywania kontroli zarządczej, a nie przewodniczący Rady.

    #22542
    nata
    Uczestnik

    witam,
    moim zdaniem w tej sytuacji -gminna instytucja kultury otrzymuje dotacje z budżetu jst na działaność bieżącą więc jej działalność powinna być objęta audytem (oczywiście jesli tak wynika z analizy ryzyka).

    #22543
    wojak
    Uczestnik

    Putin zapytał Orbana – po co wam ministerstwo gospodarki morskiej, skoro nie macie dostępu do morza, a Orban na to: po co wam ministerstwo kultury?

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.