piątek, 26 lutego, 2021

instytucje kultury MOK

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna instytucje kultury MOK

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #12266
  silk
  Uczestnik

  Witam, mam pytanko, czy ktoś z was robił kiedyś kontrolę finansową instytucji kultury typu – MOK? Na wniosek Skarbnika mam dokonać takiej kontroli pozaplanowej. Istnieje bowiem podejrzenie, że MOK składa do Urzędu niewiarygodne sprawozdanie z wykonania planu finansowego tzn. Przychody wykonane są równe wydatkom wykonanym za I półrocze. Zamierzam najpierw poczytać ich politykę rachunkowości, a następnie sprawdzić konta przychodów i konto rachunku bankowego, w powiązaniu z dowodami księgowymi, celem ustalenia przychodów i wydatków zaksięgowanych na 30.06.07. Może ktoś z was robił coś podobnego i ma już jakieś doświadczenia. Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi.

  #12280
  terka
  Uczestnik

  Z doświadczenia wiem, że takie dziwne sporzadzanie sprawozdań może wynikać albo z braku merytorycznej kadry, albo z powodu nadużyć finansowych. Jeśli bierzesz pod uwagę tę drugą ewentualność, to mogę podpowiedzieć, z jakimi przypadkami spotkałam się w instytucjach kultury. Metody nadużyć w obu przypadkach były super proste – jedno, to pobieranie na czek środków w banku i wpłacanie do kasy kwoty mniejszej, niż pobrana, drugie – to nie księgowanie wpływających faktur, wrzucanie ich do szuflady i niedokonywanie ich zapłaty, trzecie – zawarcie umów, za które nie płacono, w związku z czym zaciągnięto więcej zobowiązań, niż posiadano środków. Niewiarygodne?
  Niestety prawdziwe. Było to możliwe przede wszystkim dlatego, że w MOK była zatrudniona w księgowości jedna osoba, która robiła dosłownie wszystko, a główny księgowy przychodził do MOK kilka razy w tygodniu, po godzinach (1/4 etatu).

  Dlatego sprawdź, oprócz dowodów dokumentujących wydatki, czy gotówka pobierana z banku do kasy trafia tam w całości (bo pewnie jednak dokonują także zapłat gotówkowych), a także sprawdź zawierane umowy – czy są zapłacone, jeśli termin ich płatności minął.

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.