środa, 24 kwietnia, 2024

Internat, bursa – faktyczye koszty

Home Forum Sektory Samorządy Internat, bursa – faktyczye koszty

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #10663
    jadtra
    Uczestnik

    Prośba o pomoc w podaniu przepisów prawa.
    Zlecono mi kontrol internatu i bursy szkolnej (niestety nie audyt :mrgreen: )
    Chodzi o sprawdzenie czy koszty ponoszone w danym roku budżetowym były prawidłowo zaplanowane 😯 😯 – może nie 😉
    Mam badać 2005 i 2006 w obu jednostkach organizacyjnych. Zarówno bursa jak i internat są częścią jakiegoś kopleksu nieruchomości w danych jedniostkach organizacyjnych.

    Nie otrzymałam pomocy od naczelnika wydziału, który merytorycznie ma przypisany nadzór nad tymi jednostkami ❓ .
    Mam b. mało czasu bo plan audytu …. dla mnie ważny.
    Wiem jak zrobić kontrolę ale musze dobrze znać przepisy dot oświaty, jakieś rozporzadzenia dot. bursy moze też internatu oraz przpisy wskazujące ile osób musi być zatrudnionych w tych jednostkach (sprawdzę czy jest odpowiednia liczba osób ztrudnionych dla obsługi bursy i internatu ).

    Nie robiłam jeszcze audytu w oświacie więc jestem z tego zielona :mrgreen: Ustawę o oświacie czytałam w 2006 ale pod kątem wyboru dyrektora .

    #10672
    nickkita
    Uczestnik

    Nie sprawdzałam tego ale wpływ ma chyba wysokość subwencji oświatowej dla gmin.

    #10693
    slaw
    Uczestnik

    Myslę, że sprawdzając prawidlowosć zaplanowanych kosztów najważniejszy jest plan tej jednostki i jego zgodność z wytycznymi zarządu powiatu oraz samą ustawą o finansach publicznych. W zakresie planowania kosztów, największą rolę w każdej jednostce oświatowej ogrywają wynagrodzenia i pochodne. W tym przypadku pomocne będzie Karta nauczyciela oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji w sprawie … stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz Uchwała Rady Powiatu (Gminy) regulująca zasady wynagradzania, wszystkich dodatków … Z pewnością przydatny będzie regulamin organizacyjny aby móc ustalić celowość planowanych wydatków. Kązdy internat czy bursa zatrudnienie musi mieć zgodne z arkuszem organizacyjnym, który zatwierdzony musi być przez organ prowadzący. Arkusze zatwierdzane są do 30 maja danego roku a plan finansowy sporządza się w październiku, czyli ważne jest aby były aneksy do arkusza organizacyjnego. Arkusz opracowywany jest na rok szkolny a budżet robi się na rok kalendarzowy, czyli nalezy sprawdzić czy planując wynagrodzenia np. od września do grudnia nie nastąpiło zwiększenie etatów a jeżeli tak to czy było to uzasadnione i czy jest zgoda organu prowadzącego.
    Plan pozostałych kosztów nie powinien odbiegać od kosztów roku poprzedniego. Nalezy sprawdzić dokładnie takie pragrafy klasyfikacji budżetowej jak 4210, 4270, 4300 – czy aby w roku bazowym nie pojawiłay się wydatki jednozrazowe, które nie powtórzą się w kolejnym roku a jednostka sporządzając plan podniosła wykonanie roku bazowego o pewien wskaźnik ustalony przez organ prowadzący.
    Może trochę chaotycznie to opisałem ale gdyby trzebabyło uszczegółowic to jestem gotów pomóc

    #10697
    jadtra
    Uczestnik

    Dziekuje slaw i Nickkita bardzo 😀 za tak obszerną pomoc.

    Uzyskane dane z kontoli będę analizować z wysokościa zapotrzebowania na subwencję oswiatową

    Proszę jeszcze o przepisy – podstawy prawne.
    Jak każdy kończę jeden temat i juz muszę zaczynać nowy – a nie mam dostępu do Lexa – to komputer deficytowy, obecnie uszkodzony 👿 👿 i muszę wszystko wyszukiwać … a szukam po omacku bo jak pisałam oświata to nie mój konik a pięta (bo dopiero zaczynam czytać …….. tylko nie mam znam wszystkich ustaw jakie powinnam o nie znam ich tytułów a bez tego ani rusz.).

    #10711
    slaw
    Uczestnik

    Karta Nauczyciela – ostatni tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 97 poz. 674 – rozdział 5, 7 i 7a
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTUz dnia 31 stycznia 2005 r.
    w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U.2005.22.181) – całość
    Uchwała Rady Powiatu (Gminy) w sprawie ustalenia Regulaminu w sprawie wysokości stawek i szczegółowych warunków przyznawania nauczycielom … (na każdy rok budżetowy musi być uchwalany nowy regulamin).
    Metryczkę i wysokość subwencji otrzymasz z waszego wydziału finansów lub edukacji. Jeżeli chcesz porównywać wysokośc planu do subwencji musisz znać wysokość subwencji dla badanych internatów. Te informacje powini mieć również w wydziale finansów lub edukacji. Jeżeli tego nie mają to czeka Cię żmudna praca, którą trzeba wykonać aby stwierdzić ile środków na poszczególne internaty znajduje się w subwencji – ale to też jest do sprawdzenia i do policzenia

    #10737
    jadtra
    Uczestnik

    Dziękuję jeszcze raz
    Dostałam dane z dz. finansowego oraz pomoc merytoryczna skarbnika, a to już dużo 😀

    Po zakończeniu kontroli chyba będę musiała coś zrobić z brakiem współpracy -a wręcz pomocy :mrgreen: ze strony naczelnika wydziału oświaty, gdzie jest przypisany nadzór nad jednostkami gdzie zarząd zlecił doraźną kontrolę.
    Myślę o czynnośćiach doradczych 😀 – w zakresie obowiązków naczelników do współpracy z innymi wydziałami ……

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.