czwartek, 18 kwietnia, 2024

Inwentaryzacja nieruchomości

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Inwentaryzacja nieruchomości

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #7091
    las
    Uczestnik

    Proszę podpowiedzcie.
    Postawiono w jednostce nowe ogrodzenie wokoł kilku budynków i placów. Jak to traktować – czy jako odrębny środek trwały, czy może zwiększenie wartości nieruchomości (zwiększenie wartości budynków, zwiększenie wartości gruntów). Inwentaryzacja tuż, tuż – sprawa pilna.
    Liczę na waszą pomoc.

    #7092
    joawar
    Uczestnik

    Ogrodzenie to odrębny środek trwały zgodnie z KŚT.

    #7096
    las
    Uczestnik

    Dzięki – to jakieś chwilowe zaćmienie. Ale już lepiej.

    #7106
    pietryka
    Uczestnik

    Ogrodzenie to budowla od której m.in. płaci się podatek od nieruchomości /2% wartości początkowej/. Nie może więc zwiększać wartości dotychczasowych istniejących śr. trwałych.
    Pozdrawiam

    #7107
    ceem
    Uczestnik

    W Prawie Budowalnym ogrodzenie jest określane mianem urządzenia budowlanego (a nie budowlą) – urządzeniem technicznym związanym z obiektem budowlanym.

    #7131
    eo
    Uczestnik

    Cytuję: Ogrodzenie to część budynku czy odrębny środek trwały?
    Obiekty pomocnicze i wyposażenie
    Rzeczpospolita Dobra Firma z dnia 2006-07-27
    Andrzej Biedacha

    Podatnicy mają często wątpliwości, czy dane składniki majątku powinny być odrębnymi środkami trwałymi, czy też powinny być włączone do wartości budynku. Problem ten dotyczy np. ogrodzenia, parkingów, dojazdów czy wbudowanych instalacji lub mebli. Podatnik powinien każdy środek trwały odpowiednio sklasyfikować zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych (KŚT). Zgodnie z KŚT do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcję budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe. O wartość tych instalacji powinna być podwyższona wartość budynku.

    W skłąd budynku wchodzą również tzw. obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie itp. Ich wartośc zwiększa wówczas wartość budynku. Jeżeli jednak obsługują one więcej niż jeden budynek, należy zaliczać je do właściwych rodzajów, zgodnie z ich przeznaczeniem. W takich okolicznościach podlegają one amortyzacji niezależnie i według innych stawek niż same budynki.

    #7133
    joawar
    Uczestnik

    Czyli Las ma jednak odrębny środek trwały

    #7136
    pietryka
    Uczestnik

    Odpowiedź dla ceem – prawo budowlane nie jest podstawą do klasyfikacji środków trwałych. Natomiast mamy tutaj pytanie dotyczące ogrodzenia kilku budynków i placu/ów/. Ogrodzenie ma swoją wartość prawdopodobnie większą niż 3.500 zł /ale to nie jest kryterium/, natomiast jego „używalność” jest dłuższa niż 1 rok, jest więc napewno środkiem trwałym, od którego liczy się amortyzację, podatek od nieruchomości. Podobnie jest np. z wolno stojącym kominem, czy studnią. Nie można od nich liczyć powierzchni użytkowej, lecz podstawą do naliczenia jest ich wartość początkowa, niezależnie ile jest już umorzna.
    Pozdrawiam

    #7145
    las
    Uczestnik

    Jeszcze raz dziękuję za wszystkie wypowiedzi w tym temacie. Jak z nich wynika nie jest to wcale takie oczywiste. Do każdego majątku jednostki (różnego rodzaju nieruchomości) znajdującego się w terenie nalęży podchodzić indywidualnie. Pozdrawiam wszystkich – Las. ❗

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.